نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: اگر آموزش و پرورش امسال نتواند امتحانات سه سال آخر تحصیلی را به صورت سراسری برگزار کند، شورای سنجش و پذیرش دانشجو باید تصمیم دیگری برای تاثیر سوابق تحصیلی کنکور بگیرد.

زهره طبیب‌زاده نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: شورای سنجش و پذیرش دانشجو، آموزش و پرورش را موظف کرده است که امتحانات سه سال آخر تحصیلی به صورت سراسری برگزار شود ولی اگر حتی این مصوبه به ابلاغ آموزش و پرورش برسد آموزش و پرورش قادر نیست این کار را انجام دهد.

وی افزود: چند سال پیش این موضوع مصوب شد و قرار بود که هر سال امتحانات یکی از سال‌های تحصیلی به صورت سراسری برگزار شود اما آموزش و پرورش در عمل این کار را انجام نداد و به صورت یک ساله امتحانات سراسری برگزار شد بنابراین امسال نمی‌توانند سه سال تحصیلی را به صورت سراسری برگزار کنند.

طبیب‌زاده گفت: برگزاری سراسری امتحانات سه سال تحصیلی نیاز به زمینه‌سازی دارد، در قانون اصلی به این صورت بود که سوابق تحصیلی هر سال اضافه شود به طوری که سال او ل۲۵ درصد تاثیر داشته باشد و سال به سال ۲۵ درصد اضافه شود تا اینکه در زمان قادر بودن آموزش و پرورش به برگزاری سراسری سه سال آخر سال تحصیلی میزان تاثیر سوابق تحصیلی به ۷۵ درصد برسد.

نماینده مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: قرار بود فقط برای رشته‌های خاص در دانشگاه‌های خاص کنکور برگزار شود مانند رشته‌ها و دانشگاه‌های پررقابت اما به دلیل اینکه آموزش و پرورش نتوانسته است سه سال تحصیلی را امتحان سراسری برگزار کند مشکل به وجود آمده.

وی اضافه کرد: البته نقصی هم در انشای قانون وجود داشت که در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس این نقص را برطرف کردیم ولی هنوز فرصت تصویب آن در مجلس پیش نیامده است، بر این اساس با رای دیوان عدالت اداری اختلاف‌نظری در رابطه با تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ایجاد شده بود که در انشای قانون مشکلاتی رخ داد به همین دلیل کمیسیون آموزش و تحقیقات این نقص را اصلاح کرد.

طبیب‌زاده عنوان کرد: امکان طرح این موضوع به صورت دوفوریتی وجود دارد ولی تصویب این موضوع موکول به این است که آموزش و پرورش بتواند خود را تطبیق دهد و امتحانات سه سال آخر تحصیلی را به صورت سراسری برگزار کند، اگر آموزش و پرورش نتواند امسال این کار را انجام دهد قطعا شورای سنجش و پذیرش دانشجو باید تصمیم دیگری بگیرد

 
#

اشتراک این خبر در :