دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف گفت: دانشجویان دکتری با نیازهای مالی دست‌وپنجه نرم می‌کند و بعضاً برای رفع آن وارد بازارکار متفاوت با رشته تحصیلی می‌شوند. همین روند موجب تنزل کیفی و کمی فعالیت‌های آنان می‌شود. اعتبارهای مالی در نظر گرفته شده در بخش‌هایی مانند آموزش‌یاری و پژوهش‌یاری می‌تواند بخش قابل توجهی از نیازهای او را رفع کند.

داود مجیدی؛ دانشجوی دکتری مهندسی شیمی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، شناسایی مستعدان‌برتر را بر اساس مجموع فعالیت‌ها (و نه یک موفقیت خاص) نقطه قوت آیین‌نامه‌های جدید است.

وی افزود: به شخصه نتوانستم در آزمون سراسری به رتبه تک‌رقمی و یا دورقمی دست پیدا کنم و به همین دلیل بر اساس آیین‌نامه‌های پیشین راه برای ورودم به چرخه نخبگانی کشور بسته بود، اما با انجام فعالیت‌های نخبگانی و تداوم آنها، بر اساس آیین‌نامه‌های جدید در این گردونه قرار گرفتم.

دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف اضافه کرد: پیش از این فرد به صرف رتبه شاخص در کنکورهای سراسری و یا برگزیده‌شدن در المپیادهای علمی، حتی در صورت افت تحصیلی، همچنان از تسهیلات برخوردار بود. همین سیاست‌گذاری انگیزه تلاش در این افراد را تا حدود زیادی تقلیل می‌داد.

مجیدی تصریح کرد: جدا از آنچه گفته شد، رویکردهای جدید زمینه‌ساز سعه دایره نخبگانی نیز بوده است. برخی از دانشجویان حاضر در دانشگاه‌های کوچک تهرانی و شهرستانی و حتی دانشگاه‌های آزاد به لحاظ سطح علمی با دانشجویان دانشگاه‌های بزرگ کشور هم‌رده هستند. این افراد قابلیت‌ها و پتانسیل بالایی دارند که شناسایی و حمایت از آنان امری ضروری است که البته رویکردهای آیین‌نامه جدید به همین موضوع اذعان دارد. به این ترتیب صرف تحصیل در دانشگاه معتبر و یا مادر سبب بهره‌مندی از تسهیلات نیست.

دانشجوی دکتری مهندسی شیمی با اشاره به تسهیلات اعطایی بنیاد ملی نخبگان به مستعدان‌برتر، آموزش‌یاری و پژوهش‌یاری را گام‌هایی برای توانمندی مستعدان‌برتر قلمداد کرد و گفت: چنین امکان‌هایی نقش بسزایی در ارتقاء توانایی‌های افراد دارد. از سوی دیگر دانشجو در مقاطع تحصیلی خاصه دکتری با نیازهای مالی نیز دست‌وپنجه نرم می‌کند و بعضاً برای رفع آن از دانشگاه خارج می‌شوند و وارد بازارکار متفاوت با رشته تحصیلی می‌شوند. همین روند موجب تنزل کیفی و کمی فعالیت‌های آنان می‌شود. اعتبارهای مالی در نظر گرفته شده در این آیین‌نامه در بخش‌هایی مانند آموزش‌یاری و پژوهش‌یاری می‌تواند بخش قابل توجهی از نیازهای او را رفع کند؛ البته در بین دانشجویان مقطع دکتری، برخی (هر چند ندرت) متأهل هستند. شاید شرایط متفاوت این افراد حمایت‌های ویژه‌ای را طلب کند.

مستعدبرتر دانشگاه صنعتی شریف در بخش دیگری، اشتغال در دانشگاه را یکی از راه‌های اثرگذاری مستعدان‌برتر در جامعه عنوان کرد و اظهار داشت: فرد با اشتغال در دانشگاه علاوه بر تربیت نیروی انسانی متخصص و انتقال آموخته‌ها، می‌تواند با برخورداری از تجهیزات آزمایشگاهی و امکانات سخت‌افزاری فعالیت‌های پژوهشی خود را ادامه دهد و در این بین از قابلیت‌های دانشجویان دیگر نیز استفاده کند.

وی در پایان گفت: دانشگاه برای استخدام هیأت‌علمی از سویی با ترافیک دانشجویان و دانش‌آموختگان دوره دکتری روبرو است و رقابت بسیاری سنگینی در این حوزه وجود دارد و از سوی دیگر برخی اعضای هیأت‌علمی پس از بازنشستگی همچنان فعالیت خود را در دانشگاه به عنوان استاد ادامه می‌دهند. این موارد سبب تنگ شدن عرصه بر افراد متقاضی شده است.

 
#

اشتراک این خبر در :