رئیس دانشگاه پیام نور گفت: در حال حاضر بیش از ۱۸هزار دانشجو از کشور افغانستان در دانشگاه‌های دولتی ایران مشغول به تحصیل هستند که یک چهارم این تعداد در دانشگاه پیام نور تحصیل می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر فریده مومند وزیر تحصیلات عالیه افغانستان با علی اصغر رستمی ابوسعیدی رئیس دانشگاه پیام نور دیدار و گفتگو کرد.

آمادگی دانشگاه پیام نور برای بورسیه کردن ۶۰ دانشجوی افغانی

علی اصغر رستمی ابوسعیدی درخصوص تخصیص بورسیه به دانشگاه های افغانستان اعلام آمادگی کرد و گفت: این دانشگاه در نظر دارد با اولویت بانوان، ۴۰ بورسیه را به دانشجویان دختر و ۲۰ بورسیه را به دانشجویان پسر کشور افغانستان در سه سال آینده اختصاص دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فریده مومند، وزیر تحصیلات عالی افغانستان با علی اصغر رستمی رئیس دانشگاه پیام نور دیدار کرد.

وزیر تحصیلات عالی افغانستان با عنوان اینکه دانشگاه پیام نور دانشگاهی مطرح در افغانستان است که دانشجویان بسیاری را در این کشور تربیت می کند، از تخصیص ۶۰ بورسیه به دانشگاه افغانستان با اولویت بانوان قدردانی کرد.

وی ادامه داد: وزارت تحصیلات عالی افغانستان برنامه‌های مهمی برای جذب بیشتر دانشجویان دختر و فراهم کردن بسترهای تحصیلات عالی برای آنها دارد و اختصاص ۴۰ بورسیه از سوی دانشگاه پیام نور به دانشجویان دختر افغانستان ارزشمند است.

مومند اظهار داشت : وزارت تحصیلات عالی افغانستان در زمینه چاپ و نشر کتاب، تجهیز کتابخانه‌ها، ایجاد کتابخانه‌های الکترونیکی، آموزش مجازی و از راه دور نیازمند کمک دانشگاه های ایران و به ویژه دانشگاه پیام نور است.

وی با بیان اینکه دولت افغانستان با دولت همزبان ایران رابطه ای دوستانه دارد، اظهار داشت: ما دارای مشترکات زیادی در زمینه های فرهنگی، دینی و زبانی هستیم که برای تحکیم این روابط می توانیم در حوزه آکادمیک همکاری‌های بیشتری داشته باشیم.

آمادگی دانشگاه پیام نور برای به روز رسانی کتب دانشگاهی افغانستان

وی با عنوان اینکه دانشگاه پیام نور آمادگی به روزرسانی کتب دانشگاهی افغانستان را دارد، اظهار داشت: این دانشگاه دارای بیش از ۲۱۵۰ عنوان کتاب است که در صورت نیاز کشور افغانستان می تواند این منابع را در اختیار قرار دهد.

مبادله استاد و دانشجو بین دانشگاه پیام نور و دانشگاه افغانستان

رئیس دانشگاه پیام نور افزود: همکاری مشترک در راه اندازی دانشگاه های مشابه آموزش از راه دور و مجازی، مبادله استاد و دانشجو و تفاهم نامه مشترک پژوهشی از دیگر مواردی است که دانشگاه پیام نور آمادگی دارد در این خصوص خدمات لازم را به کشور افغانستان ارائه دهد.

وی خواستار ارائه تسهیلاتی در روادید اساتید و کارکنان دانشگاه پیام نور به کشور افغانستان شد و افزود: دانشگاه پیام نور دارای شعباتی درکابل، هرات و مزار شریف است که برای سهولت تردد اساتید این دانشگاه نیازمند تسریع در صدور روادید اساتید هستیم.

تسهیلات دانشگاه پیام نور برای دانشجویان افغانستانی

وی با عنوان اینکه دانشگاه پیام نور با هدف کمک به کشور افعانستان تسهیلات را در اختیار علاقه مندان به تحصیل این کشور قرار می دهد، اظهار داشت: دانشگاه پیام نور بزرگ ترین دانشگاه دولتی کشور با بیش از ۸۰۰ هزار دانشجو و ۴ هزار عضو هیات علمی آمادگی دارد که پس از بازنگری لازم، رشته های مورد نیاز کشور افغانستان را در قالب رشته های چند نظمی و بین رشته ای ایجاد کند.

آمار فارغ التحصیلان افغانی از دانشگاه‌های ایران طی ۱۰ سال گذشته

وی با بیان اینکه در ده سال گذشته بیش از ۹۷۰۰ دانشجوی افغانستان از دانشگاه های ایران فارغ التحصیل شده اند، تصریح کرد: در بین این افراد و کسانی که مدرک فارغ التحصیلی خود را از دانشگاه‌های ایران اخذ کرده‌اند، افراد شاخصی من جمله؛ ۴ وزیر دولت‌های مختلف افغانستان و شمار زیادی از اساتید دانشگاه‌های مختلف این کشور به چشم می خورند و این نشان از رابطه نزدیک همکاری دو جانبه کشورهای همسایه ایران و افغانستان دارد.

تحصیل ۱۸ هزار دانشجو افغانستانی در دانشگاه های دولتی

رستمی ابوسعیدی افزود: در حال حاضر بیش از ۱۸هزار دانشجو از کشور افغانستان در دانشگاه‌های دولتی ایران مشغول به تحصیل هستند که یک چهارم این تعداد در دانشگاه پیام نور تحصیل می کنند .

درخواست تشکیل کمیته ۳ نفره

وی در پایان خواستار تشکیل کمیته ۳ نفره از طرف دو کشور شد تا ضمن حل مسائل و مشکلات دانشگاه پیام نور در کشور افغانستان، راهکارهای تعامل موثر مشترک ارائه شود.

ارسال به

 
#

اشتراک این خبر در :