رئیس دانشگاه تربیت مدرس از تصویب و ایجاد ۴ رشته جدید بین رشته ای و ۳۶ رشته ترکیبی در مقاطع ارشد و دکتری در دانشگاه تربیت مدرس خبر داد.

محمد تقی احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، از حذف برخی رشته‌های قدیمی و ایجاد «رشته های ترکیبی» و «بین رشته ای» در این دانشگاه خبر داد گفت: در همین راستا به گروه‌های کلاسیک مأموریت دادیم تا رشته‌های قدیمی تر و کم تقاضاتر را شناسایی و اصلاحاتی را در ارتباط با این رشته‌ها انجام دهند.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس افزود: در جلساتی که داشتیم قرار شد، رشته‌های کم تقاضاتر و آن‌هایی که اشباع شدند و نیاز روز جامعه نیستند، به رشته‌های بین رشته‌ای تبدیل شوند. همچنین مقرر شد رشته‌های قدیمی با قدمت ۲۰-۳۰ سال یا به طور کلی حذف و به رشته‌های جدید و ترکیبی تبدیل شوند.

احمدی از ورود رشته‌های کاربردی و فناور به این دانشگاه خبر داد و گفت: به طور مثال با راه اندازی رشته علم آمار، که در واقع ترکیبی از فناوری و کامپیوتر است، پاسخی به نیاز روز جامعه خواهیم داد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بسیاری از گروه‌های ما این توان را کسب کردند که دو یا سه رشته جدید علاوه بر رشته قبلی برگزار کنند.

احمدی ضمن بیان این مطلب که ۲۰ گروه آموزشی ما تاکنون موفق به ایجاد چندین رشته بین رشته‌ای و یا ترکیبی شدند، تصریح کرد: در حال حاضر صلاحیت این رشته‌ها محرز شده است؛ به طوری که گروه‌ها یا توانسته اند رشته‌های بین رشته‌ای را در شورای عالی برنامه ریزی اقتباس کنند و یا خودشان یک رشته ترکیبی جدید را تولید کرده اند و به تصویب مراجع ذی ربط در وزارت علوم رسانده اند.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس با اعلام اینکه به تازگی ۴ رشته جدید بین رشته‌ای و ۳۶ رشته ترکیبی در مقاطع ارشد و دکتری به تأیید رسیده است، درباره عناوین این رشته‌ها گفت: در حال حاضر ۴ رشته بین رشته‌ای علم داده‌ها، مهندسی انرژی‌های تجدید پذیر، مکاترونیک، جرم یابی دیجیتال به تأیید مراجع ذی ربط در دانشگاه و وزارت علوم رسیده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: همچنین در مقطع ارشد رشته‌های ترکیبی علوم کامپیوتر، بیوفیزیک، بیوانفورماتیک، بیوشیمی، نانوبیوتکنولوژی، بیوشیمی بالینی، بیوتکنولوژی پزشکی، انفورماتیک پزشکی، اقتصاد انرژی، نانو فناوری (گرایش نانو مواد)، آمار زیستی، مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک، مهندسی پزشکی (گرایش بیو مکانیک)، مهندسی شیمی گرایش زیست پزشکی، مهندسی پزشکی (گرایش بیومتریال)، مهندسی ساختمان‌های هوشمند، بیوتکنولوژی کشاورزی، مهندسی شیمی-بیوتکنولوژی، مهندسی معدن (گرایش اقتصاد) و مدیریت معدنی، مهندسی معدن (گرایش معدن و محیط زیست)، زیست فناوری دریا به زودی راه اندازی خواهند شد.

احمدی ادامه داد: در مقطع دکتری نیز رشته‌های ترکیبی علوم شناختی-زبان شناسی، سیاستگذاری علم و فناوری، بیوفیزیک، بیوشیمی، نانوبیوتکنولوژی، بیوشیمی بالینی، زیست فناوری پزشکی، علوم سلولی کاربردی، آمار زیستی، فناوری نانو (گرایش‌های نانومواد و نانو الکترونیک)، مهندسی پزشکی، مهندسی فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی کشاورزی، مهندسی شیمی-بیوتکتولوژی، فلسفه علم و فناوری در لیست رشته‌های جدید قرار دارند.

برنامه دانشگاه خوارزمی برای راه‌اندازی رشته‌های میان رشته‌ای/حذف یا تغییر عنوان برخی دانشکده‌ها

دانشگاه خوارزمی
عکس دریافتی است

رییس دانشگاه خوارزمی از برنامه این دانشگاه برای راه‌اندازی رشته‌های میان رشته ای خبر داد و گفت: در این راستا ممکن است برخی دانشکده‌های قدیمی دانشگاه خوارزمی حذف شده و یا تغییر عنوان بدهند.

دکتر عزیزالله حبیبی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب به برنامه دانشگاه برای تجمیع رشته‌های دانشگاهی اشاره کرد و افزود: ما در قالب بازآرایی تشکیلات سازمانی دانشگاه خوارزمی در استان البرز، در آینده بحث‌هایی را در حوزه دانشگاهی پیگیری می کنیم که بیشتر به حوزه بین رشته ای توجه می کند.

وی در ادامه تصریح کرد: در چارچوب توسعه رشته‌های بین رشته‌ای ممکن است یک سری تغییرات ساختاری در دانشگاه خوارزمی داشته باشیم مثلا با ادغام برخی رشته‌ها با یکدیگر یک دانشکده جدید شکل بگیرد و دانشکده‌های قدیمی یا حذف شوند و یا اینکه تغییر عنوان بدهند.

رییس دانشگاه خوارزمی همچنین خاطرنشان کرد: برنامه فوق در مراحل اولیه و به عنوان یک ایده مطرح است هنوز به طرح مدون تبدیل نشده است بنابراین اجرای این برنامه زمان‌بر می‌باشد.

دکتر حبیبی همچنین تاکید کرد: ساماندهی رشته‌های دانشگاه خوارزمی لزوما به رشته‌های تحصیلات تکمیلی(کارشناسی ارشد و دکتری) منحصر نمی‌شود بلکه همه مقاطع تحصیلی را در بر می‌گیرد. 

وی افزود:‌ راه اندازی رشته گردشگری برای هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری یکی از برنامه‌های دانشگاه خوارزمی است که برای ایجاد این رشته باید چند دانشکده کمک کند.

 
#

اشتراک این خبر در :