شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی با لغو مجوز و انحلال ۵ مؤسسه آموزش عالی غیر دولتی غیرانتفاعی موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، براساس گزارش های مرکز نظارت ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم و سایر مراجع مربوط، شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی در نهصد و هجدهمین نشست خود با لغو مجوز مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی غیر انتفاعی ارس و عین القضات در آذربایجان شرقی، زرینه در آذربایجان غربی، مهر اراک در استان مرکزی موافقت کرد.

مقرر شد کلیه خدمات آموزشی و دانشجویی این مؤسسات با هماهنگی دفتر آموزش عالی غیردولتی به مؤسسات واجد شرایط دیگری انتقال یابند.

همچنین این شورا در مصوبه نهصد و هجدهمین نشست خود با انحلال مؤسسه آموزش عالی غیر دولتی غیر انتفاعی ساریان در استان مازندران موافقت کرد و مقرر شد کلیه خدمات آموزشی و دانشجویی آن با هماهنگی دفتر آموزش عالی غیردولتی به مؤسسه واجد شرایط دیگری انتقال یابد.

گفتنی است یکی از وظایف اصلی مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم، نظارت و ارزیابی فعالیت مؤسسات و مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری آموزش عالی اعم از دولتی و غیردولتی است که با اتکا به ظرفیت هیأت های استانی و بازدید های میدانی صورت می گیرد و گزارش نظارت و ارزیابی انجام شده در اختیار حوزه های ذی ربط  قرار می گیرد.

رئیس اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی وضعیت موسسات غیرانتفاعی را در سند آمایش آموزش عالی را تشریح کرد و گفت: وزارت علوم در صدور مجوز دانشگاه برای سه موسسه که ادغام شده اند تعلل می کند.

علی آهون منش در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت مؤسسات و دانشگاه‌های غیرانتفاعی در سند آمایش آموزش عالی و اینکه آیا ادغام شده و یا کاهش خواهند یافت، گفت: سند آمایش آموزش عالی برای دانشگاه‌های دولتی در دست اجرا است اما در بخش خصوصی چون اموال مؤسسات و دانشگاه‌های غیرانتفاعی شخصی بوده و به خودشان تعلق دارد وزارت علوم نمی‌گوید که این مؤسسات ادغام یا تجمیع شوند.

وی ادامه داد: مؤسسات غیرانتفاعی می‌توانند به صورت داوطلبانه با یکدیگر ادغام شوند و باید به این سمت حرکت کنند و برای انجام این کار وزارت علوم باید مشوق و تشویق‌هایی را برای این مؤسسات لحاظ کند تا این کار اجرایی شود.

رئیس اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی ادامه داد: در حال حاضر ۳ مؤسسه غیرانتفاعی که از استانداردهای لازم برخوردار هستند، در استان خراسان رضوی با یکدیگر ادغام شده اند و قرار شده درصورتی که این کار انجام شود وزارت علوم مجوز دانشگاه شدن آن را صادر کند.

وی ادامه داد: ولی متأسفانه وزارت علوم تعلل کرده و این تعهد خود را انجام نمی‌دهد و ما این گلایه را از وزیر علوم و وزارت علوم داریم و در پیگیری‌هایی که صورت گرفته عنوان شده مسئله حقوقی ادغام این مؤسسات درحال بررسی است.

آهون منش افزود: باید وزارت علوم تسهیلات لازم برای اجرایی شدن ادغام داوطلبانه مؤسسات غیرانتفاعی را ایجاد کند تا آنها این کار را انجام داده و برای سایر مؤسسات الگو باشند.

وی ادامه داد: در ابتدا ۳۵۰ مؤسسه و دانشگاه غیرانتفاعی در حال فعالیت بود که حدود ۴۰ واحد آن به دلایل مختلف تعطیل و یا ظرفیت آن صفر شد در حال حاضر ۳۱۰ مؤسسه و دانشگاه غیر انتفاعی در حال فعالیت است.

 
#

اشتراک این خبر در :