رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور درباره لایحه ساماندهی سهمیه‌های کنکور ۹۹ توضیح داد.

لایحه ساماندهی سهمیه‌های کنکور به آزمون ۹۹ می‌رسد؟

ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این سوال که یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد که با هماهنگی به عمل آمده با کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی مصوبه ساماندهی سهمیه های کنکور برای تصویب به مجلس نمی رود و در شورای عالی حل و فصل می شود، گفت: حتما اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی رایزنی های لازم و کارهای حقوقی لازم را انجام داده اند و پس از آن این موضوع را مطرح کرده اند.

او در ادامه بیان کرد: از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی درخواست داریم لایحه ساماندهی سهمیه های کنکور را به آزمون سراسری سال ۹۹ برسانند.

خدایی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا لایحه ساماندهی سهیمه‌های کنکور به کنکور ۹۹ می‌رسد یا خیر؟ گفت: به نظر من اگر کمی همت و تلاش باشد حتما لایحه ساماندهی سهمیه‌های کنکور به آزمون سراسری ۹۹ می‌رسد و دلیلی ندارد که به تعویق بیفتد. برای تصویب یک لایحه زمان زیادی لازم نیست و حداقل کاری که می‌شود این است که مصوبات مربوط به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور ۹۹ حذف شوند.رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور در ادامه در پاسخ به این سوال که کدام یک از سهمیه‌های موجود در کنکور مصوبه مجلس را دارد، گفت: فقط سهمیه ایثارگران مصوبه مجلس شورای اسلامی را دارد و سایر سهمیه‌های مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

آنچه باید درباره لایحه ساماندهی سهمیه های کنکور بدانید/ سرانجام این لایحه کنکوری چه می شود؟

لایحه ساماندهی سهمیه های کنکور از چندی پیش مطرح شده اما اینکه بررسی آن باید از سوی شورایعالی انقلاب فرهنگی یا مجلس شورای اسلامی صورت گیرد با ابهام مواجه بود، این مساله را از مسوولان سوال کردیم.

آنچه باید درباره لایحه ساماندهی سهمیه های کنکور بدانید/ سرانجام این لایحه کنکوری چه می شود؟

گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس؛ «کنکور» که در میان داوطلبان ورود به دانشگاه های ایران به عنوان غول بزرگی مطرح است، هر ساله با شرکت بیش از یک میلیون نفر برگزار می شود به طوریکه حتی با وجود افزایش زیرنظام های آموزش عالی و پذیرش دانشجو در برخی دانشگاه ها و رشته ها به صورت بدون آزمون باز هم کنکور از تب و تاب نیفتاده و همچنان داوطلبان خود را دارد.

در این میان سهمیه‌هایی نیز در بخش های مختلف برای داوطلبان تصویب شده است که به گفته مسوولان وضعیت این سهمیه ها باید ساماندهی شود، سهمیه ها شامل سهمیه مناطق کنکور سراسری، سهمیه مناطق محروم، سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا، سهمیه بهیاران، سهمیه نقل و انتقال فرزندان اعضای هیأت علمی، امتیاز حافظان کل قرآن مجید، سهمیه‌های استعداد درخشان و برگزیدگان علمی، سهمیه داوطلبان آزمون سراسری در مناطق درگیر بلایای طبیعی و سهمیه مربیان در کنکور دکتری نیمه متمرکزاست که پیش از این در گزارشی به توضیح درباره آن پرداخته ایم.

* ساماندهی سهمیه های کنکور؛ از وزارتین به مجلس یا شورایعالی انقلاب فرهنگی؟

برای ساماندهی سهمیه ها نیز چند ماهی است وزرای علوم و بهداشت لایحه ساماندهی سهمیه‌های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی را به هیأت دولت ارائه کردند که البته در همین چند ماه اینکه  بررسی آن باید از سوی شورایعالی انقلاب فرهنگی صورت گیرد یا مجلس شورای اسلامی با ابهام مواجه بود.

این لایحه که در سه صفحه مشتمل بر یک مقدمه و ۱۰ ماده تهیه و تدوین شده با تشخیص دبیر هیأت دولت از سوی وزارت علوم برای بررسی و تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع داده شد، اما برخی اینگونه مطرح کردند که مساله باید در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گیرد؛ موضوع را از سعیدرضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی سوال کردیم.

به گفته عاملی، در لایحه پیشنهادی وزارت علوم و بهداشت تاکید بر رسیدگی به سهمیه ها از سوی  شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده که بر همین اساس هم این لایحه به شورا ارجاع شده ولی در حوزه رسانه ای این گونه مطرح شد که لایحه به مجلس می رود، در صورتیکه این لایحه به فوریت در دستور کار ستاد نقشه جامع علمی کشور قرار گرفته است.

با توجه به این موضوع به سراغ منصور کبگانیان قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور رفتیم تا از چند و چون ماجرا بیشتر بدانیم.

کبگانیان گفت: با توجه به اینکه مجلس نیز در این لایحه مصوباتی دارد باید مساله را بیشتر بررسی کنیم زیرا شورای عالی انقلاب فرهنگی نمی تواند قانون مجلس را نقض کند بنابراین چگونگی ورود به این لایحه پس از بررسی های کامل اعلام می شود.

البته پیگیری این مساله را در همین جا ختم نکردیم و موضوع را از مسوولان دیگر حوزه آموزش عالی نیز جویا شدیم.

محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: این مساله به شورایعالی انقلاب فرهنگی مرتبط می شود و این نهاد باید لایحه سهمیه های کنکور را بررسی کند.

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نیز ساماندهی سهمیه های کنکور را به دلیل پذیرش عادلانه داوطلبان عنوان کرده و گفت: در صورتیکه این لایحه بررسی و اجرا شود، لحاظ شدن امتیاز برای داوطلبان به صورت مازاد بر ظرفیت صورت می گیردو این مساله می تواند سبب رضایتمندی تمام داوطلبان باشد.

البته آخرین اظهار نظر در این باره این است که ابراهیم سوزنچی معاون خط مشی گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته: شورایعالی انقلاب فرهنگی قبلاً بر روی ساماندهی کنکور کار کرده که در حال حاضر سهمیه‌های کنکور هم به آن اضافه شد، برای بررسی این لایحه با مجلس هم هماهنگ کردیم تا تداخل پیش نیاید، در صورتیکه نیاز باشد برخی مباحث را به مجلس ارجاع می دهیم.

به گزارش فارس، به گفته مسوولان ساماندهی سهمیه‌ها به کنکور سال ۹۹ نمی رسد اما اینکه مسوولیت بررسی لایحه ساماندهی و نهاد بررسی کننده مشخص باشد مساله ای است که باید برای داوطلبان کنکور نیز روشن باشد.

 
#

اشتراک این خبر در :