تحصیل در رشته پزشکی رویای بسیاری از مردم جهان است و در این میان علاقه به تحصیل در بهترین دانشگاه‌های پزشکی، در سراسر جهان چالشی پایان‌ناپذیر برای علاقمندان  به این رشته تلقی می شود. بررسی رزومه‌های کاری فارغ‌التحصیلان و یافتن اسامی نام آشنایی چون «هاروارد» و «آکسفورد» افتخاری است که به راحتی نصیب هر کارفرمایی نمی‌شود و شاید همین امر سبب شده که دریافت مدرک تحصیلی در چنین دانشگاه‌هایی با چالش های فراوانی همراه باشد.

اگر شما نیز در فهرست علاقمندان به رشته پزشکی هستید یا برای فرزندان خود به دنبال بهترین دانشگاه‌های پزشکی می گردید در این نوشتار با آخرین آمار بدست آمده از بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان آشنا خواهید شد و در صورت تمایل و با درنظر گرفتن سوابق تحصیلی، دانش زبان و شرایط سنی می‌توانید در یکی از این دانشگاه‌ها ثبت نام کرده و به رویای خود جامه عمل بپوشانید.
خود بهتر می‌دانید که اخذ پذیرش در بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان کار آسانی نیست اما در صورت برخورداری از سابقه تحصیلی بسیار خوب، دانش زبان و برآمدن از پس هزینه‌های احتمالی قادر خواهید بود که شانس خود را امتحان کنید. در ادامه پس از بررسی بهترین دانشگاه‌های پزشکی در جهان به سراغ بهترین دانشگاه‌ها به تفکیک کشورهای مختلف مثل کانادا، آلمان، فرانسه، آسیا و … می‌رویم. همراه ما باشید.

۹ دانشگاه‌ برتر پزشکی جهان

همان‌طور که در ادامه ملاحظه خواهید کرد، ۹ دانشگاه برتر پزشکی جهان در سال ۲۰۲۰ از میان سه کشور آمریکا، انگلیس و سوئد هستند:

۱- دانشگاه هاروارد: برترین دانشگاه پزشکی جهان

دانشگاه هاروارد در سال ۱۷۸۲ میلادی تاسیس شد و لقب سومین مدرسه پزشکی را از حیث قدمت به خود اختصاص داده که امسال عنوان نخست بهترین دانشگاه‌های پزشکی را از آن خود کرده است.  اعضای هیات علمی دانشگاه هاروارد در دیگر بخش‌های این دانشگاه نیز تدریس می‌کنند و از جمله سایر فعالیت‌های آنها انجام وظایف‌شان در کلینیک‌های وابسته به دانشگاه است. چهار بیمارستان اصلی این دانشگاه در اطراف شهر بوستون قرار گرفته‌اند. دانشگاه هاروارد سالانه ۳۰ متقاضی را پذیرش می‌کند که کار اصلی آنها انجام تحقیق و پژوهش در زمینه‌های پزشکی است و همین امر سبب شده هر سال در فهرست بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان قرار داشته باشد.

۲- دانشگاه آکسفورد

رشته پزشکی در دانشگاه آکسفورد، از قدیم به بخش پیش بالینی و بالینی تقسیم می شده و اکنون نیز همین روند ادامه دارد و اکنون نیز آکسفورد، رتبه دوم بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان در سال ۲۰۲۰ را از آن خود کرده. همچون بسیاری از کشورهای دیگر، آموزش‌ها در سال های نخست بیشتر به صورت تئوری بوده و دانشجویان در بخش بالینی وارد مراحل بیمارستانی می‌شوند. دوره‌های بالینی مرتبط با دانشگاه آکسفورد عمدتا در بیمارستان John Dadcliffe برگزار می‌شود. سالانه در حدود ۱۵۰ دانشجو به دوره‌های پزشکی راه پیدا می‌کنند و ۳۰ ورودی دیگر این دانشگاه نیز به کسانیکه اختصاص داده می‌شود که دوره های ۴ ساله را در یکی از زمینه‌های پزشکی برگزیده اند. دانشگاه آکسفورد دو کتابخانه اختصاصی برای مطالعات پزشکی و بالینی دارد که در یکی تمرکز اصلی کتاب‌ها بر دروس پیش بالینی و در دیگری بر مراقبت‌های بهداشتی است.

۳-  دانشگاه کمبریج

سالانه و در مجموع حدود ۲۶۰ نفر به رشته‌های پزشکی دانشگاه کمبریج راه پیدا می‌کنند که دروس آن  همانند دانشگاه آکسفورد، به دو شاخه دروس پیش بالینی و بالینی تقسیم می‌شود. از میان دانشجویان رشته‌های پزشکی این دانشگاه، نیمی پزشک عمومی خواهند شد و بیشتر آنها پس از فارغ التحصیلی در سازمان بهداشت ملی انگلیس NHS  به کار گرفته می شوند. برای ورود به این دانشگاه کسب نمرات خوب در آزمون BMAT ضروری است بنابراین چندان هم دور از ذهن نیست که کمبریج، هر سال در میان رتبه‌های تک رقمی بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان باشد.

۴- دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد با سابقه درخشان اعضای هیات علمی خود، شهره خاص و عام است و امسال هم عنوان چهارم بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان را به خود اختصاص داده.  از میان اعضای علمی این دانشگاه، می‌توان به هفت برنده جایزه نوبل، اشاره کرد. محققان دانشکده پزشکی این دانشگاه در حال پژوهش در سطوح پیشرفته در زمینه هایی چون سرطان شناسی، ایمونولوژی، ژنتیک و علوم اعصاب هستند. یک مرکزاختصاصی برای مراقبت های بهداشتی از کودکان نیز در این دانشگاه وجود دارد. دانشگاه استنفورد برای دانشجویان علاقمند به ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی، دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا را نیز فراهم آورده است.

۵- دانشگاه جانز هاپکینز

دانشکده پزشکی این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان به شمار می آید که در بالتیمور مریلند قرار گرفته و امسال نیز افتخار دریافت رتبه پنجم جهان را از آن خود کرده است. بیمارستان جانز هاپکینز نیز یکی از بهترین بیمارستان‌های آمریکاست که بیمارستان اصلی آموزشی دانشکده پزشکی آن محسوب می‌شود. دانشکده پزشکی جانز هاپکینز در کنار دانشکده های بهداشت و پرستاری آن واقع شده که در مجموع به عنوان موسسه پزشکی «هاپکینز» از آنها یاد می‌شود. زیست شناسی مولکولی، سرطان شناسی و ژنتیک از جمله زمینه ‌های مطالعاتی دانشگاه جانز هاپکینز هستند. همچنین اسامی دریافت کننده‌های جوایز نوبل همچون «کارول گریدر» در میان دانش آموختگان این دانشگاه به چشم می خورد.

۹ دانشگاه‌ برتر پزشکی جهان

۶- دانشگاه کارولینسکا

این دانشگاه در میان بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته و در شهر استکهلم سوئد واقع شده است. موسسه کارولینسکا، مرکزی علمی و غیردولتی محسوب می‌شود که انتخاب برندگان جایزه نوبل در رشته‌های فیزیولوژی و پزشکی را عهده دار است. دانشگاه کارولینسکا در سال ۱۸۱۰ میلادی و به فرمان پادشاه سوئد و نروژ تاسیس گردید. هدف اصلی تاسیس آن آموزش جراحان زبردست ارتش در جنگ فنلاند و برعلیه روسیه تزاری بود. موسسه کارولینسکا از سال ۱۸۹۵ میلادی تا کنون وظیفه اعطای جایزه نوبل در رشته پزشکی را نیز بر عهده دارد. کسب رتبه ششم در میان برترین نام آشنای جهان از افتخارات امسال دانشکده پزشکی این دانشگاه تلقی می شود.

۷- دانشگاه UCLA 

دانشگاه UCLA در منطقه «وست وود» شهر لس آنجلس ایالت کالیفرنیا قرار دارد که در تمام مقاطع تحصیلی بیشترین تعداد ثبت نام دانشجو را در ایالت کالیفرنیا دارد. این تعداد تنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی در حدود ۱۳۰۰۰ نفر است. مرکز پزشکی «رونالد ریگان» در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس وجود دارد و از مراکز شاخص آموزش، پژوهش و مراقبت های پزشکی آمریکا به شمار می‌آید. این مرکز در سال ۱۹۵۵ میلادی احداث شد. کیفیت بالای این بیمارستان سبب گردید که در سال ۲۰۰۹ میلادی و به اعلام نشریه «یو اس نیوز»، از میان ۵۰۰ بیمارستان آمریکا جایگاه سوم را از آن خود کند. مشاهده این دانشگاه در میان بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان  با بررسی تاریخچه آن دور ازذهن نیست.

۸- دانشگاه ییل

دانشکده پزشکی ییل در ایالت کنتیکت آمریکا واقع شده و در سال ۱۸۱۰ میلادی بنا شده. از میان اعضا هیات علمی آن ۲۵ نفر عضو آکادمی ملی علوم آمریکا هستند. بسیاری از روسای جمهور و سران دولتی این کشور از جمله «جورج دبلیو بوش»، «جان کری»، «بیل و هیلاری کلینتون» از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند.  در سال ۱۸۶۱ میلادی و اولین مدرک دکترا در آمریکا به فارغ‌التحصیلان دانشکده علوم و هنر دانشگاه ییل اعطا گردید. با این سابقه و تاریخچه پربار، قرار گرفتن در میان ده گزینه نخست از بهترین دانشگاه‌های جهان بعید نیست.

۹- دانشگاه MIT

موسسه فناوری ماساچوست یا همان «ام آی تی» در شهر کمبریج ایالت ماساچوست آمریکا و در سال ۱۸۶۱ میلادی تاسیس شد که یکی از مهم‌ترین مراکز علمی تحقیقاتی در آمریکا به‌شمار می‌آید. این مرکز در سال ۲۰۲۰ میلادی همراه با دانشگاه «یو سی ال» انگلیس در رتبه نهم بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان قرار دارد و با کسب این رتبه عنوان بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان را به کشور آمریکا داده است.

برترین دانشگاه‌های پزشکی در اروپا

از آنجا که اخیرا مهاجرت و تحصیل در آمریکا با سختی بیشتری همراه شده شاید انتخاب یکی از دانشگاه‌های اروپایی خصوصا دانشگاه‌های رایگان همچون دانشگاه های پزشکی آلمان، برای ایرانیان منطقی‌تر به نظر برسد.

برترین دانشگاه‌های پزشکی در اروپا

انگلیس

در میان ۵۰۰ موسسه که نام آنها در رنکینگ بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان دیده می‌شود، بسیاری در اروپا قرار دارند. از این میان ۳۹ دانشگاه در انگلستان واقع شده. بنابراین تحصیل در انگلستان می‌تواند گزینه جذابی برای علاقمندان این رشته باشد. دانشگاه‌های «آکسفورد» و «کمبریج» بهترین رتبه‌ها را از لحاظ آکادمیک و شاخص‌های اعتباری آن کسب کرده و در میان ده دانشگاه برتر پزشکی جهان رتبه‌بندی شده‌اند.

کالج لندن یا UCL یکی از بهترین موسسات و پیشرو در زمینه‌های پژوهش است که امسال یک رتبه نیز پیشرفت کرده و در جایگاه نهم بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان قرار گرفته.

آلمان

در میان سایر کشورهای اروپایی، آلمان دومین رتبه را در پذیرش دانشجویان پزشکی به خود اختصاص داده که در مجموع ۳۱ عنوان را از آن خود کرده و سه تا از دانشگاه های آن در میان ۵۰ دانشگاه پزشکی برتر جهان قرار گرفته.  دانشگاه Charte´-Universitätsmedizin در برلین در رتبه ۳۳ و دانشگاه Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg با رتبه ۴۰ و کمی بعد از آن دانشگاه Ludwig-Maximilians-Universität München در رتبه ۴۲ قرار گرفته‌اند.

برای تحصیل در کانادا چقدر پول لازم است؟

 
#

اشتراک این خبر در :