وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: برگزاری آزمون سراسری در دو مرحله عمومی و تخصصی و جایگزینی سوابق علمی به جای آزمون تخصصی در دست بررسی قرار گرفت.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از خانه ملت، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امروز ۲۹ تیرماه در مجلس شورای اسلامی درباره تفکیک سنجش از پذیرش گفت: وزارت علوم فعلاً به دنبال اجرای قانون فعلی است که قانون بدی برای شرایط کنونی نیست.

دو مرحله آزمون برای ورود به دانشگاه

وی افزود: در موضوع تفکیک سنجش از پذیرش، این بحث در دست بررسی است که یک آزمون سنجش معلومات به صورت دو بار در سال انجام شود و کارنامه آن نیز برای ۲ سال متوالی قابل استفاده باشد و داوطلبان بتوانند از آن برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌ها استفاده کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه تجربه این کار قبلاً هم در کشور وجود داشته ادامه داد: اجرایی شدن این ایده مستلزم آن است که وزارت آموزش و پرورش، ارزیابی صلاحیت علمی متقاضیان را به صورت کامل انجام دهد؛ زیرا دو آزمون عمومی و آزمون تخصصی وجود خواهد داشت و آزمون تخصصی باید با سوابق علمی جایگزین شود.

داوطلبان کنکور خیال می‌کنند شانس قبولی در رشته‌های پرطرفدار را دارند

وی با اعلام اینکه امکانات لازم فراهم است و صرفاً باید مجلس قانون آن را تصویب کند، توضیح داد: البته به نظر من در حال حاضر به چنین قانونی نیاز نیست، زیرا ۸۵ درصد داوطلبان بدون تأثیر نمره آزمون وارد دانشگاه می‌شوند و تنها ۱۵ درصد از طریق کنکور این کار انجام می‌شود.

غلامی درباره اینکه هنوز کنکور برای متقاضیان مانند غول است؛عنوان کرد: متقاضیان هنوز به بخش جایگزین بدون کنکور اعتماد کافی ندارند؛ ضمن آنکه خیال می‌کنند اگر در کنکور شرکت کنند، شانس قبولی در رشته‌های پرطرفدار برای آن‌ها وجود دارد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد: این بی‌اعتمادی و احیاناٌ خود را در حد متوسط دیدن، باعث شده است تا همه آن‌ها بخواهند در کنکور ثبت‌‎نام کنند.

 
#

اشتراک این خبر در :