مرحله جدید پذیرش دانشجو با کمک سوابق تحصیلی داوطلبان و بدون نیاز به شرکت در کنکور از ۲۰ اسفند آغاز می‌شود و در این روش داوطلب از بین گزینه‌هایی که دارد دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب می کند.

خبرگزاری مهر – گروه حوزه و دانشگاه: بیش از ۸۰ سال از آغاز نظام آموزش عالی کشور به شکل نوین و ۵۰ سال از برگزاری اولین کنکور برای ورود به دانشگاه‌ها می‌گذرد و شیوه پذیرش دانشجو در این سال‌ها با تغییرات زیادی همراه بوده است. اولین کنکور ایران در سال ۱۳۴۸ برگزار شده است. در آن دوره سوالات به صورت جواب کوتاه طراحی شده بود.

از سال ۱۳۷۷ به صورت یک مرحله‌ای و برای پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان‌های خارجی و هنر به‌طور جداگانه برگزار می‌شود.

در سال ۹۷ پس از جنجال‌های فراوان در خصوص تغییرات تأثیر سوابق تحصیلی و قطعی و مثبت بودن تأثیر سوابق، طرح موضوع درآمدهای نجومی مؤسسات آموزشی کنکوری، تغییر نظام آموزش متوسطه و ورود اولین خروجی‌های دو نظام آموزشی متوسطه به فرآیند، شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصمیم گرفت که شیوه جدیدی برای پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی بیازماید.

این شیوه که از سال ۱۳۹۲ تاکنون در کنار پذیرش از طریق کنکور اجرا می‌شد از سال ۹۸ برای پذیرش مهرماه ۱۳۹۸ در فرآیندی خارج از کنکور اجرا می‌شود. این تغییر در اجرا برای اولین بار به داوطلبان این امکان را می‌دهد که در یک فرصت زمانی ۶ ماهه و با بررسی همه جانبه شرایط، دانشگاه مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

شیوه پذیرش همانند سال‌های گذشته بر مبنای سوابق تحصیلی استوار است. پیش از این داوطلبان در زمان ثبت نام برای کنکور سراسری با انتخاب یک گزینه در فرم ثبت نام می‌توانستند رشته‌های بر اساس سوابق تحصیلی را در زمان انتخاب رشته انتخاب کنند اما این بار داوطلبان بدون نیاز به شرکت در جلسه کنکور می‌توانند در یک بازه زمانی ۶ ماهه از اسفند ۹۷ تا شهریور ۹۸ دانشگاه و رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

فرم انتخاب رشته و دانشگاه همانند سال‌های گذشته است و هر داوطلب می‌تواند ۱۰۰ کد رشته را انتخاب کند و سنجش و پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی یعنی معدل کتبی دیپلم با توجه به نوع دیپلم و رشته انتخابی انجام می‌شود.

چه کسانی می‌توانند در این شیوه وارد دانشگاه شوند

دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه نظام جدید آموزشی ۶-۳-۳ می‌توانند در این مرحله از پذیرش ثبت نام کنند و بعد از اتمام امتحانات نهایی و دریافت کارنامه از آموزش و پرورش، معدل کتبی خود را درج کنند.

تمامی کسانی که دیپلم نظام آموزشی جدید (۶-۳- ۳) با اخذ حداکثر تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ دارند.

تمامی کسانی که مدرک پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی) با اخذ حداکثر تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ دارند.

تمامی کسانی که دیپلم نظام قدیم دارند.

تمامی کسانی که مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و کاردانی پیوسته آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای دارند.

ممنوعیت ثبت نام: دارندگان دیپلم فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که فاقد مدرک پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی هستند حق ثبت نام و شرکت در این مرحله را ندارند و در صورت ثبت نام و انتخاب رشته به عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.

دانشگاه‌ها چگونه داوطلبان را می‌پذیرند

دانشگاه‌ها و مؤسسات پذیرنده بر اساس شیوه نامه اجرایی مصوب شورای سنجش و پذیرش دانشجو در برنامه زمانی تعیین شده نسبت به گزینش داوطلبان حائز شرایط از بیشترین معدل به کمترین معدل با توجه به نوع دیپلم و رشته انتخابی تا سقف ظرفیت پذیرش در هر یک از سهمیه‌ها، اقدام کرده و در زمان مقرر نتایج را به داوطلبان اعلام می‌کنند

پاسخگویی به اعتراضات داوطلبان درباره پذیرش یا عدم پذیرش بر عهده مؤسسه آموزش عالی ذیربط است. امکان برگزاری امتحان یا مصاحبه توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات پذیرنده جز برای رشته‌های دارای شرایط خاص (دارای شرایط استخدامی یا مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی) که در دفترچه درج می‌شود، وجود ندارد.

سهمیه‌های منطقه یک، منطقه دو، منطقه سه، خانواده شهدا، ایثارگران ۲۵ درصد ظرفیت، ایثارگران ۵ درصد ظرفیت و رزمندگان طبق قوانین و مقررات مندرج در این دفترچه اعمال می‌شود.

تماس دانشگاه‌ها و مؤسسات با داوطلبان تحت هر عنوان خارج از زمان مقرر ممنوع است. اخذ هرگونه وجه برای دریافت و بررسی درخواست‌ها توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ممنوع است.

هر داوطلب فقط یک کد رشته و فقط یک دانشگاه

با توجه به اینکه یک داوطلب ممکن است موفق به اخذ پذیرش از مؤسسات در چندین کدرشته محل شود، داوطلب باید پس از اعلام نتایج دانشگاه‌ها و مؤسسات در مهلت زمانی تعیین شده بررسی لازم را انجام داده و رشته محل موردعلاقه خود را برای تحصیل انتخاب کرده و در زمان تعیین شده با همراه داشتن مدارک لازم برای ثبت نام و ارائه تعهد مبنی بر ثبت نام در کدرشته محل موردنظر و عدم مراجعه و ثبت نام در سایر دانشگاه‌ها یا مؤسسات به دانشگاه / مؤسسه مربوطه مراجعه، هزینه ثبت نام در این مرحله از پذیرش را پرداخت و ثبت نام کند.

داوطلب فقط در یک کد رشته محل اجازه ثبت نام دارد.

اگر داوطلبی در رشته محل‌های صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش شده و در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ نیز شرکت کرده و قبول شود، تنها می‌تواند در یک کدرشته محل به انتخاب خود، ثبت نام کرده و مشغول به تحصیل شود. در واقع هر داوطلب فقط مجاز به تحصیل در یک کد رشته محل است و تحصیل همزمان در چند کدرشته محل (به جز داوطلبان مشمول آئین نامه‌های استعدادهای درخشان) ممنوع است.

پذیرفته شدگان دوره روزانه هر سال، اجازه پذیرش دوره روزانه سال بعد را ندارند.

جدول زمان بندی پذیرش رشته‌های صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی سراسری برای مهرماه ۱۳۹۸

موضوعتاریخ
انتشار رشته محل‌های تحصیلی و اطلاع رسانی به داوطلبان توسط سازمان سنجش آموزش کشور۱۷ بهمن ۱۳۹۷
ثبت نام داوطلبان و انتخاب رشته محل‌های مورد علاقه و ویرایش اطلاعات۲۰ اسفند ۱۳۹۷ تا ۶ شهریور ۱۳۹۸
ارسال اطلاعات نهایی داوطلبان به دانشگاه یا مؤسسات آموزش عالی توسط سازمان سنجش آموزش کشور۷ و ۸ شهریور ۱۳۹۸
بررسی درخواست‌ها و مدارک متقاضیان و تعیین پذیرفته شدگان توسط دانشگاه یا موسسه۹ تا ۲۱ شهریور ۱۳۹۸
اعلام نتیجه به داوطلبان از سوی دانشگاه یا مؤسسه پذیرنده برای تصمیم گیری داوطلب۲۳ تا ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
مراجعه و ثبت نام پذیرفته شدگان و ارائه تعهد به مؤسسه مورد نظر مبنی بر تحصیل در کد رشته محل مربوطه و عدم مراجعه و ثبت نام وی در سایر دانشگاه‌ها۳۰ شهریور تا ۲ مهر ۱۳۹۸

ضریب تأثیر اعمال سوابق تحصیلی هم در این پذیرش بر اساس نوع دیپلم و گروه تحصیلی مشخص شده است.

در این روش فقط معدل کتبی دیپلم ملاک است و دروس امتحانی داوطلبان دیپلمه با توجه به نوع دیپلم آنان به عنوان مثال ریاضی، تجربی، انسانی باهم متفاوت است بنابراین اگر نوع دیپلم داوطلب با گروه تحصیلی که متقاضی آن است متفاوت باشد، درصد اعمال معدل کتبی متفاوت خواهد بود.

جدول ضریب تأثیر اعمال سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) با توجه به نوع دیپلم و گروه تحصیلی

نوع دیپلمریاضی فیزیک (کد ۱۰)علوم تجربی (کد ۱۱)ادبیات و علوم انسانی (کد ۱۲)علوم و معارف اسلامی (کد ۱۸)سایر عناوین دیپلم کدهای (۱۳،۱۵،۱۶،۱۷،۲۰،۲۱،۲۲)
گروه تحصیلی
علوم ریاضی و فنی۱۰۰۱۰۰۵۷.۱۵۷.۱۵۱.۴
علوم تجربی۱۰۰۱۰۰۵۷.۱۵۷.۱۵۱.۴
*علوم انسانی۵۷.۱۵۷.۱۱۰۰۱۰۰۵۱.۴
هنر۱۰۰۱۰۰۱۰۰۱۰۰۱۰۰
زبان۱۰۰۱۰۰۱۰۰۱۰۰۱۰۰
* ضریب تأثیر معدل داوطلبان دارای دیپلم ریاضی فیزیک یا علوم تجربی برای پذیرش در مقاطع کاردانی و کارشناسی رشته‌های حسابداری، اقتصاد، روانشناسی، علوم ورزشی، مدیریت امور بانکی، مدیریت صنعتی، مدیریت مالی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت دولتی، مدیریت امور گمرکی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت و بازرگانی دریایی، جهانگردی و هتلداری، علم اطلاعات و دانش شناسی، گردشگری، کاردانی امور بانکی، کاردانی بیمه، کاردانی امور دولتی و کاردانی امور مالی و مالیاتی گروه علوم انسانی ۱۰۰ است.

اما کدام دانشگاه‌ها در این شیوه دانشجو می‌پذیرند. با توجه به اینکه تقاضا برای برخی رشته‌ها بسیار بالا است و در مقابل تعداد زیادی از صندلی‌های دانشگاه‌ها نیز خالی می‌ماند بنابراین ظرفیت بالایی برای پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در نظر گرفته شده است و داوطلبان به این شیوه می‌توانند بدون شرکت در جلسه کنکور در رشته‌های مورد علاقه خود با معدل دیپلم و سوابق تحصیلی پذیرفته شوند.

در کنکور ۹۷ در ۱۶۹ کد رشته در ۹۲ دانشگاه، دانشکده، مجتمع آموزش عالی، مرکز آموزش عالی دولتی، دانشگاه پیام نور و بیش از ۳۳۰ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی ظرفیت برای پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی همزمان با انتخاب رشته کنکور اعلام شده بود. در سال گذشته ظرفیتی حدود ۵۸۲ هزار نفر برای پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی در نظر گرفته شده بود.

این میزان ظرفیت با توجه به اعلام خالی ماندن حدود ۳۰۰ هزار صندلی در دانشگاه‌ها و زیر نظام‌های متعدد نشان می‌دهد که ممکن است بخشی از این ظرفیت تکمیل نشده باشد.

وضعیت دانشگاه‌ها و پذیرش دانشجو در این شیوه نشان می‌دهد که بیش از ۱۰۰ دانشگاه دولتی و ۳۰۰ دانشگاه و مرکز غیردولتی در این شیوه دانشجو می‌پذیرند.

جدول رشته‌های بی نیاز از کنکور در پذیرش ۹۸ در دانشگاه‌های دولتی

نام گروهفهرست رشته‌ها
علوم انسانیادیان و عرفان. اقتصاد. باستان شناسی. تاریخ تمدن ملل اسلامی. جغرافیا. حقوق. زبان شناسی. زبان و ادبیات ترکی آذری. زبان و ادبیات عربی. علم اطلاعات و دانش شناسی. علوم قرآن و حدیث. علوم ورزشی. فقه شافعی. فقه و حقوق اسلامی. فقه و مبانی حقوق اسلامی. فلسفه و کلام اسلامی. کاردانی علوم ورزشی. کاردانی گردشگری. کاردانی هتلداری. گردشگری. مدیریت صنعتی. مردم شناسی. مشاوره. معارف اسلامی. معارف اسلامی و اخلاق. معارف اسلامی و ادیان. معارف اسلامی و تاریخ. معارف اسلامی و علوم تربیتی. معارف اسلامی و علوم قرآنی. معارف اسلامی و کلام. هتلداری
علوم تجربیاقتصاد کشاورزی. اقیانوس شناسی. بهداشت و بازرسی گوشت. ترویج و آموزش کشاورزی پایدار. زمین شناسی. زیست شناسی جانوری. زیست شناسی دریا. زیست شناسی سلولی و مولکولی. زیست شناسی گیاهی. شیمی کاربردی. شیمی محض. علوم آزمایشگاهی دامپزشکی. علوم دامی. علوم و مهندسی باغبانی. علوم و مهندسی جنگل. علوم و مهندسی خاک. علوم و مهندسی شیلات. علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی). علوم و مهندسی محیط زیست. کاردانی تکنولوژی تولیدات دامی. کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی. کاردانی تکنولوژی مرتع و آبخیزداری. کاردانی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر. کاردانی تولید و فرآوری خرما. کاردانی شیمی آزمایشگاهی. گیاه پزشکی. مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی. مهندسی صنایع چوب و فرآورده‌های سلولزی. مهندسی صنایع مبلمان. مهندسی طبیعت. مهندسی فضای سبز
علوم ریاضی و فنیآمار. ریاضیات و کاربردها. علوم کامپیوتر. علوم مهندسی. علوم و مهندسی آب. فیزیک. فیزیک مهندسی. کاردانی تکنولوژی ماشین‌های کشاورزی. کاردانی فنی برق. کاردانی فنی جوشکاری. کاردانی فنی خط و ابنیه. کاردانی فنی صنایع. کاردانی فنی عمران. کاردانی فنی معدن. کاردانی فنی مکانیک. کاردانی معماری. کاردانی نقشه برداری. مهندسی اپتیک و لیزر. مهندسی انرژی. مهندسی ایمنی و بازرسی فنی. مهندسی برق. مهندسی پزشکی. مهندسی شهرسازی. مهندسی شیمی. مهندسی صنایع. مهندسی عمران. مهندسی کامپیوتر. مهندسی ماشین‌های صنایع غذایی. مهندسی معدن. مهندسی معماری. مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی. مهندسی مکانیک. مهندسی مکانیک بیوسیستم (کشاورزی). مهندسی مواد و متالورژی. مهندسی هوافضا
زبان‌های خارجیآموزش زبان انگلیسی. زبان روسی. زبان و ادبیات اردو. زبان و ادبیات ارمنی. زبان و ادبیات انگلیسی. زبان و ادبیات فرانسه. مترجمی زبان انگلیسی
هنرباستان شناسی. صنایع دستی. طراحی صنعتی. فرش. مرمت آثار تاریخی. مرمت بناهای تاریخی. هنر اسلامی. هنرهای صناعی

نکته مورد توجه این است که برخی رشته‌ها در دانشگاه‌های دولتی و برخی از رشته‌ها در واحدهای پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی وجود دارند. برخی از رشته‌ها نیز در دو گروه مشترک هستند.

جدول رشته‌های بی نیاز از کنکور در پذیرش ۹۸ در واحدهای دانشگاه پیام نور و دانشگاه‌ها و مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی

نام گروهنام رشته‌ها
علوم ریاضی و فنیآمار. آمار و سنجش آموزشی. ریاضیات و کاربردها. علوم کامپیوتر. علوم مهندسی. علوم و مهندسی آب. فیزیک. فیزیک مهندسی. کاردانی ارتباطات و فناوری اطلاعات. کاردانی آمار. کاردانی پالایش گاز. کاردانی شهرسازی. کاردانی فناوری اطلاعات و ارتباطات. کاردانی فنی برق. کاردانی فنی جوشکاری. کاردانی فنی صنایع. کاردانی فنی عمران. کاردانی فنی عملیات پتروشیمی. کاردانی فنی مکانیک. کاردانی مخابرات. کاردانی معماری. کاردانی معماری سنتی. کاردانی نقشه برداری. معماری داخلی. مهندسی اپتیک و لیزر. مهندسی انرژی. مهندسی ایمنی صنعتی. مهندسی برق. مهندسی پزشکی. مهندسی پلیمر. مهندسی خط و سازه‌های ریلی. مهندسی راه آهن. مهندسی ساخت و تولید. مهندسی شهرسازی. مهندسی شیمی. مهندسی صنایع. مهندسی عمران. مهندسی کامپیوتر. مهندسی ماشین‌های ریلی. مهندسی مدیریت پروژه. مهندسی معدن. مهندسی معماری. مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی. مهندسی مکانیک. مهندسی مواد و متالورژی. مهندسی نساجی. مهندسی نفت. مهندسی نقشه برداری. مهندسی هوافضا
علوم انسانیادیان و عرفان. اقتصاد. باستان شناسی. برنامه ریزی اجتماعی و تعاون. تاریخ. تاریخ تمدن ملل اسلامی. جامعه شناسی. جغرافیا. حسابداری. حقوق. روابط عمومی. روانشناسی. روزنامه نگاری. زبان شناسی. زبان و ادبیات عربی. زبان و ادبیات فارسی. زبان و فرهنگ عربی. شیعه شناسی. علم اطلاعات و دانش شناسی. علوم تربیتی. علوم سیاسی. علوم قرآن و حدیث. علوم قضائی. علوم ورزشی. فرهنگ و معارف اسلامی. فقه و حقوق اسلامی. فقه و مبانی حقوق اسلامی. فلسفه. فلسفه و حکمت اسلامی. فلسفه و عرفان اسلامی. فلسفه و کلام اسلامی. کاردانی اشتغال. کاردانی اقتصاد کار و بهره وری. کاردانی امور بانکی. کاردانی امور دولتی. کاردانی امور فرهنگی. کاردانی امور مالی و مالیاتی. کاردانی بیمه. کاردانی تربیت معلم قرآن کریم. کاردانی حسابداری. کاردانی حقوق قضائی. کاردانی روابط کار. کاردانی علوم قضائی. کاردانی علوم ورزشی. کاردانی گردشگری. کاردانی مدیریت بازرگانی. کاردانی مدیریت صنعتی. کاردانی هتلداری. گردشگری. مترجمی زبان عربی. مددکاری اجتماعی. مدیریت امور بانکی. مدیریت امور گمرکی. مدیریت بازرگانی. مدیریت بیمه. مدیریت دولتی. مدیریت صنعتی. مدیریت فرهنگی هنری. مدیریت کسب و کارهای کوچک. مدیریت مالی. مشاوره. معارف اسلامی- تبلیغ و ارتباطات. معارف اسلامی و علوم تربیتی. معارف اسلامی و مدیریت. هتلداری
علوم تجربیاقتصاد کشاورزی. ترویج و آموزش کشاورزی پایدار. زمین شناسی. زیست شناسی جانوری. زیست شناسی دریا. زیست شناسی سلولی و مولکولی. زیست شناسی گیاهی. زیست فناوری. شیمی کاربردی. شیمی محض. علوم دامی. علوم و مهندسی باغبانی. علوم و مهندسی شیلات. علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی). علوم و مهندسی محیط زیست. کاردانی شیمی آزمایشگاهی. کاردانی امور اراضی. کاردانی امور زراعی و باغی. کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی. کاردانی تکنولوژی مواد غذایی. گیاه پزشکی. مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی. مهندسی فضای سبز. میکروبیولوژی. کاردانی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر. مهندسی صنایع مبلمان
هنرادبیات نمایشی. ارتباط تصویری. بازیگری. تلویزیون و هنرهای دیجیتالی. چاپ. سینما. صنایع دستی. طراحی پارچه. طراحی صحنه. طراحی صنعتی. طراحی لباس. طراحی و ساخت طلا و جواهر. عکاسی. فرش. کاردانی انیمیشن. کاردانی باستان شناسی. کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی. کاردانی طراحی پوشاک. کاردانی گرافیک. کاردانی هنر سفالگری. کارگردانی تلویزیون. کتابت و نگارگری. مرمت بناهای تاریخی. نقاشی. نمایش عروسکی. نوازندگی موسیقی ایرانی. هنر اسلامی. هنرهای صناعی
زبان‌های خارجیآموزش زبان انگلیسی. زبان و ادبیات انگلیسی. کاردانی مترجمی زبان انگلیسی. مترجمی زبان انگلیسی. زبان و ادبیات آلمانی. کاردانی آموزش زبان انگلیسی

جدول دانشگاه‌هایی که در سال ۹۸ بدون نیاز به کنکور دانشجو می‌پذیرند

ردیفدانشگاهردیفدانشگاهردیفدانشگاهردیفدانشگاه
۱دانشگاه اراک۲۰دانشگاه تربت حیدریه۳۹دانشگاه شهید باهنر کرمان۵۷دانشگاه یاسوج
۲دانشگاه اردکان۲۱دانشگاه تفرش۴۰دانشگاه شهید چمران اهواز۵۸دانشگاه یزد
۳دانشگاه ارومیه۲۲دانشگاه تهران۴۱دانشگاه شهید مدنی آذربایجان۵۹دانشگاه فسا
۴دانشگاه اصفهان۲۳دانشگاه تهران (محل تحصیل پردیس ابوریحان واقع در پاکدشت)۴۲دانشگاه شیراز۶۰دانشگاه قم
۵دانشگاه آیت الله بروجردی۲۴دانشگاه تهران (محل تحصیل پردیس خودگردان کیش)۴۳دانشگاه صنعتی بیرجند۶۱دانشگاه کاشان
۶دانشگاه ایلام۲۵دانشگاه تهران (محل تحصیل پردیس کشاورزی و منابع طبیعی کرج)۴۴دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول۶۲دانشگاه کردستان
۷دانشگاه بجنورد۲۶دانشگاه جهرم۴۵دانشگاه صنعتی خاتم الانبیا (ص) بهبهان۶۳دانشگاه کوثر بجنورد ویژه خواهران
۸دانشگاه بزرگمهر قائنات۲۷دانشگاه جیرفت۴۶دانشگاه صنعتی سهند۶۴دانشگاه گلستان
۹دانشگاه بناب۲۸دانشگاه حکیم سبزواری۴۷دانشگاه صنعتی سیرجان۶۵دانشگاه گنبد
۱۰دانشگاه بوعلی سینا همدان۲۹دانشگاه خلیج فارس بوشهر۴۸دانشگاه صنعتی شاهرود۶۶دانشگاه گیلان
۱۱دانشگاه بیرجند۳۰دانشگاه دامغان۴۹دانشگاه صنعتی شریف (محل تحصیل پردیس خودگردان مهندسی و علوم در جزیره کیش)۶۷دانشگاه لرستان
۱۲دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)۳۱دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار۵۰دانشگاه صنعتی قوچان۶۸دانشگاه مازندران
۱۳دانشگاه تبریز۳۲دانشگاه رازی کرمانشاه۵۱دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل۶۹دانشگاه محقق اردبیلی
۱۴دانشگاه میبد۳۳دانشگاه زابل۵۲دانشگاه علم و فناوری مازندران۷۰دانشگاه مراغه
۱۵دانشگاه نیشابور۳۴دانشگاه زنجان۵۳دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان۷۱دانشگاه هرمزگان
۱۶دانشگاه هنر اسلامی تبریز۳۵دانشگاه سلمان فارسی کازرون۵۴دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری۷۲دانشگاه سمنان
۱۷دانشگاه ولایت ایرانشهر۳۶دانشگاه سیدجمال الدین اسد آبادی۵۵دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر۷۳دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
۱۸دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان۳۷دانشگاه سیستان و بلوچستان۵۶دانشگاه فردوسی مشهد۷۴دانشگاه تخصصی فنّاوری های نوین آمل
۱۹دانشگاه شهرکرد۳۸دانشگاه فرزانگان سمنان ویژه خواهران

جدول دانشکده‌ها و مراکز آموزش عالی دولتی در پذیرش بدون کنکور

ردیفمرکز آموزش عالیردیفمرکز آموزش عالی
۱دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم (محل تحصیل دانشکده علوم قرآنی آمل)۱۵مجتمع آموزش عالی بم
۲دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم (محل تحصیل دانشکده علوم قرآنی دولت آباد اصفهان)۱۶مجتمع آموزش عالی زرند
۳دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم (محل تحصیل دانشکده علوم قرآنی زاهدان)۱۷مجتمع آموزش عالی سراوان
۴دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم (محل تحصیل دانشکده علوم قرآنی شیراز)۱۸مجتمع آموزش عالی فاطمیه نهاوند ویژه خواهران
۵دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم (محل تحصیل دانشکده علوم قرآنی کرمانشاه)۱۹مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین
۶دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم (محل تحصیل دانشکده علوم قرآنی مراغه)۲۰مجتمع آموزش عالی گناباد
۷دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم (محل تحصیل دانشکده علوم قرآنی میبد)۲۱مرکز آموزش عالی استهبان
۸دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم (محل تحصیل قم)۲۲مرکز آموزش عالی اقلید
۹آموزشکده فنی نقشه برداری۲۳مرکز آموزش عالی شهرضا
۱۰دانشکده ریاضی و کامپیوتر خوانسار۲۴مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بوئین زهرا
۱۱دانشکده علوم انسانی حضرت نرجس (س) ویژه خواهران۲۵مرکز آموزش عالی فیروز آباد
۱۲دانشکده فنی و مهندسی حضرت زینب (س) سبزوار ویژه خواهران۲۶مرکز آموزش عالی کاشمر
۱۳دانشکده کشاورزی شیروان۲۷مرکز آموزش عالی ممسنی
۱۴دانشکده کشاورزی و دامپروری تربت جام۲۸مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

بر این اساس تعداد ۷۴ دانشگاه دولتی و ۲۸ دانشکده و مرکز آموزش عالی دولتی، واحدهای دانشگاه پیام نور در ۳۰ استان کشور و تعداد ۳۰۴ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی در استان‌های مختلف نیز از طریق بدون کنکور دانشجو می‌پذیرند.

ظرفیت پذیرش در دوره‌های روزانه به میزان ۲۰ هزار و ۱۳۶ نفر، در دوره شبانه یا نوبت دوم ۱۰ هزار و ۴۵۱ نفر، در پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌های دولتی ۶۲۵ نفر، در دوره‌های مجازی ۱ هزار و ۶۸۰ نفر، در رشته‌های مختلف دانشگاه پیام نور ۳۴۶ هزار و ۵۳۰ نفر و در رشته‌های مختلف دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی ۱۸۹ هزار و ۳۰۵ نفر است.

در مجموع ظرفیت پذیرش بدون کنکور در مهرماه سال ۱۳۹۸ تعداد ۵۶۸ هزار و ۷۲۷ نفر است.

آغاز ثبت نام در رشته‌های بی نیاز از کنکور از ۲۰ اسفند ۹۷

دکتر ابراهیم خدایی – رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح اقداماتی که برای اولین صورت می‌گیرد گفت: داوطلبان می‌توانند از روز ۲۰ اسفند ۹۷ وارد سیستم ثبت نام در سایت سازمان سنجش می‌شوند و با مشاهده دفترچه و سایر شرایط نسبت به ثبت نام اقدام می‌کنند.

وی افزود: البته ما پیش بینی می‌کنیم بخش عمده‌ای از داوطلبانی که قرار است در این فرآیند شرکت کنند بعد از تیرماه ۹۸ وارد فرآیند شوند زیرا این گروه تا قبل از تیرماه سوابق تحصیلی خود را هنوز دریافت نکرده‌اند. از همین رو فرآیند ورود داوطلبان از ۲۰ اسفند ۹۷ تا ۶ شهریور ۹۸ ادامه خواهد داشت.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: بعد از ۶ شهریور ماه ۹۸ سازمان سنجش اسامی ثبت نام کنندگان را به دانشگاه‌ها می‌دهد. دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی افراد را مرتب می‌کند و با آنها تماس می‌گیرد و پذیرش را اعلام می‌کند. در این زمان هر کسی که می‌خواهد از این فرآیند در دانشگاه پذیرفته شود می‌تواند رشته‌های با سوابق تحصیلی را انتخاب کند و هر کسی که مایل است می‌تواند از طریق کنکور وارد دانشگاه شود.

سمینار آموزشی دانشگاه‌ها در اردیبهشت ۹۸

وی درباره اینکه دانشگاه‌ها چگونه این فرآیند را کنترل می‌کنند تا اشتباهی در فرآیند پذیرش صورت نگیرد، گفت: دانشگاه‌ها در این زمینه آموزش می‌بینند. در اردیبهشت ماه ۹۸ سمینار آموزشی برای دانشگاه‌ها و حوزه‌های آموزش دانشگاه‌ها برگزار می‌کنیم تا با این فرآیند آشنا شوند.

خدایی همچنین درباره اینکه ممکن است از چند دانشگاه با داوطلب تماس گرفته شود و رقابتی میان دانشگاه‌هایی که کمتر متقاضی دارند ایجاد شود، خاطرنشان کرد: بله ممکن است این اتفاق رخ دهد. هر دانشگاهی که امتیاز بیشتری به داوطلب بدهد می‌تواند داوطلب بیشتری جذب کند. ضمن اینکه داوطلب پیشنهادهای دانشگاه‌ها را دریافت می‌کند و در کنار آن نتیجه کنکور خود را نیز مشاهده می‌کند و در اینجا تصمیم می‌گیرد که کدام دانشگاه را انتخاب کند.

تأیید نهایی پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی از سوی سازمان سنجش

وی یادآور شد: دانشگاه‌ها برای پذیرش، سهمیه‌ها و سایر شرایط و مقررات را در نظر می‌گیرند و از نظر شکلی پذیرش را انجام می‌دهند اما تأیید نهایی را سازمان سنجش انجام می‌دهد.

رئیس سازمان سنجش خاطرنشان کرد: در واقع سیستم ثبت نام که داوطلب در سازمان سنجش در آن ثبت نام خود را انجام می‌دهد به سیستم دانشگاه‌ها متصل است اما دانشگاه‌ها نمی‌توانند در این فرآیند دخل و تصرفی انجام دهند و وارد فرآیند اجرایی نمی‌شوند. امسال به دلیل اینکه برای اولین بار قرار است این فرآیند اجرایی شود، سازمان سنجش آموزش کشور فرآیند ثبت نام‌ها را برعهده گرفته است و در سال‌های آینده با کسب تجربه از سوی دانشگاه‌ها فرآیند به آنها واگذار می‌شود.

به گزارش مهر، شیوه پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی با وجود اینکه شیوه جدیدی نیست اما امسال با روش جدیدی اجرا می‌شود و باید در انتظار ماند تا میزان استقبال از آن مشخص شود. اما آنچه از آمار ثبت نام در کنکور سراسری بر می‌آید این است که همچنان چهارخانه‌های سیاه و سفید برگه کنکور تعیین کننده تر و جذاب‌تر هستند و همچنان خانواده‌ها بر آزمون اصرار دارند.

 
#

اشتراک این خبر در :