کمتر دانشجویی را می‌توان پیدا کرد که در طول دوران تحصیلش به مشکل مالی نخورده و برای پرداخت شهریه‌اش دچار استرس نشده باشد. این روزها هزینه تحصیل کمرشکن شده و روزبه‌روز هم در حال افزایش است. حالا هرکس سودای تحصیل در سر داشته باشد، اول باید دودو تا چهارتا کند تا ببیند از پس پرداخت شهریه و هزینه‌های دیگر تحصیل برمی‌آید یا نه! شاید تا پیش از این خیلی‌ها تلاش می‌کردند در دانشگاه‌های دولتی قبول شوند تا حداقل هزینه شهریه را نداشته باشند، اما گویا پرداخت دیگر هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی هم کار هر کسی نیست. برخی از دانشجویان در همان ابتدای کار عطای تحصیل را به لقایش بخشیده و ترجیح می‌دهند به دنبال پیدا کردن کاری برای امرار معاش خود باشند. این موضوع مدت زمان زیادی است که مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی را به فکر فروبرده که چه باید کرد تا هیچ دانشجویی به دلیل مشکلات مالی از تحصیل بازنماند. مسئولان این دانشگاه در دو سال اخیر تلاش‌های بسیاری در این رابطه کرده و انواع وام‌ها، تسهیلات و تخفیف‌های شهریه را برای دانشجویان خود در نظر گرفته‌اند. تخفیف شهریه به مناطق زلزله‌زده، تخفیف شهریه به دانشجویان بهزیستی، تخفیف شهریه به مناطق محروم و… از انواع تسهیلاتی است که طی دو سال اخیر دانشگاه آزاد اسلامی برای دانشجویانش در نظر گرفته است. دیروز هم خبر خوشحال‌کننده دیگری در این رابطه مطرح شد. حالا دانشجویانی که طی تحصیل ازدواج می‌کنند هم شامل تخفیف شهریه می‌شوند.

دانشگاه آزاد

تخفیف شهریه برای دانشجویانی که ازدواج می‌کنند

محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در این رابطه ماده الحاقی آیین‌نامه تخفیف شهریه دانشجویی ماده ۲۰ (تشویق دانشجویانی که در طی تحصیل ازدواج می‌کنند) را به روسای دانشگاه آزاد اسلامی استان‌ها، روسای واحدها، مراکز آموزشی و سازمان سمای دانشگاه ابلاغ کرد. براساس این بخشنامه، دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی اعم از پیوسته و ناپیوسته به‌طور کامل از پرداخت شهریه نیمسالی که در آن ازدواج کرده‌اند، معاف می‌شوند. اما این تخفیف فقط مختص دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی نیست. دانشجویان کارشناسی‌ارشد، دکتری حرفه‌ای و تخصصی هم ۵۰ درصد تخفیف شهریه برای نیمسالی که در آن ازدواج کرده‌اند، دریافت می‌کنند. البته اگر هر دوی آنها، دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی باشند، تشویق فوق شامل هر دو نفر می‌شود.  در این بخشنامه تاکید شده که برای دانشجویان شاغل به تحصیل در نیمسال آخر، اعمال تخفیف برای همان نیمسال تحصیلی منظور می‌شود و تخفیفی که به این دسته از دانشجویان تعلق می‌گیرد، خارج از سقف ۷۵درصد کل شهریه دریافتی محاسبه می‌شود. ملاک تعیین تاریخ ازدواج، ارائه سند ازدواج دائم و شناسنامه زوجین است.

شهریه‌ها متناسب با شرایـــــــط اقتصادی هر منطقه تعدیل شد

این تنها اقدام دانشگاه آزاد اسلامی برای رفاه دانشجویانش نیست؛ پرداخت انواع تسهیلات و تخفیفات دانشجویی تقریبا از از روزهای ابتدای سال ۹۶ کلید خورد. علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیات‌موسس و هیات امنای این دانشگاه ۲۰ تیرماه سال ۹۶ در گردهمایی مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های آزاد اعلام کرد از مهرماه (مهر ۹۶) شهریه‌های دانشگاه آزاد اسلامی متناسب با شرایط اقتصادی هر منطقه تعدیل می‌شوند.

تخفیف شهریه به افراد نخبه

مرداد همان سال (سال ۹۶) خبر دیگری مبنی‌بر تخفیف شهریه به افراد نخبه منتشر شد. این خبر را علیرضا رهایی، معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی در همایش تقدیر از رتبه‌های برتر آزمون سال تحصیلی ۹۷ ـ۹۶ اعلام کرد و گفت تمام افــــــــــرادی که موفق به کسب رتبه‌های زیر هزار شدند، از تخفیف صد درصدی شهریه و افرادی که حائز رتبه‌های بین هزار و دو هزار هستند، از تخفیف ۵۰ درصدی برخوردار می‌شوند.

تخفیف شهریه به دانشجویان مناطق محروم

شهریور که به نیمه نزدیک می‌شود، تب و تاب آغاز سال تحصیلی و قصه تمام‌نشدنی سقف پرداخت شهریه دانشجویان نیز آغاز می‌شود. شهریور پارسال مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی به فکر افتادند تخفیفی را نیز برای دانشجویان مناطق محروم در نظر بگیرند. البته این تصمیم در تیرماه سال ۹۶ گرفته شده و قرار بود به جوانان دانشجو در مناطق محروم تخفیف شهریه داده شود و استعدادهای درخشان کشور در مناطق محروم از امتیازات ویژه و قابل‌توجهی نظیر بورسیه کردن برخوردار شوند؛ تصمیمی که در شهریورماه رنگ واقعیت به خود گرفت. ۱۵ شهریور سال ۹۶ علی‌اکبر ولایتی در نشست خبری در جمع خبرنگاران اعلام کرد افرادی که به واسطه مشکل مالی محروم از تحصیل بوده‌اند، می‌توانند متناسب با شرایط اقتصادی در دانشگاه تحصیل کنند. برای این افراد متناسب با درجه محرومیت، تخفیف شهریه تعلق می‌گیرد.

تخفیف شهریه برای کارکنان نیروهای مسلح

شهریور پارسال ماه پرخبری برای این تخفیف‌ها بود؛ خبر دیگری که در این ماه اعلام شد این بود که کارکنان نیروهای مسلح و خانواده آنها (همسر و فرزندان) که دانشجوی مقطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی هستند، می‌توانند به میزان ۱۰ درصد تا سقف ۱۰ نفر در هر نیمسال از تخفیف شهریه استفاده کنند.

تخفیف شهریه به دانشجویان مناطق زلزله‌زده

تخفیف شهریه برای دانشجویان بومی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه تصمیم دیگری بود که در آذر سال۹۶ برای رفاه حال این دانشجویان گرفته شد. بر این اساس بنا به دستور علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیات‌موسس و هیات امنای دانشگاه و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، تمام دانشجویان بومی شاغل به تحصیل در یکی از واحدهای استان کرمانشاه، از میزان ۱۰درصد تخفیف در شهریه نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۷-۹۶ در تمامی مقاطع تحصیلی برخوردار شدند.

۲۰ درصد تخفیف شهریه به دانشجویان تحت پوشش بهزیستی

در روزهای پایانی سال ۹۶ مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی تخفیفی را نیز برای دانشجویان تحت پوشش بهزیستی در نظر گرفتند. براساس این تصمیم تمام دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی در تمام مقاطع تحصیلی از میزان ۲۰درصد تخفیف شهریه تحصیلی در نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۷-۹۶ و نیمسال اول سال تحصیلی ۹۸-۹۷ برخوردار شدند.

کاهش ۵۰ درصدی شهریه دانشجویان مناطق محروم

سال ۹۶ که تمام شد، مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی تصمیم گرفتند این رویه را در سال جدید هم ادامه داده و تخفیف‌های شهریه را فقط محدود به یک سال و یک زمان خاص نکنند. شهریور امسال (سال ۹۷) محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، بخشنامه کاهش ۵۰ درصدی شهریه دانشجویان مناطق محروم را به روسای واحدهای مراکز استان، روسای واحدها و مراکز آموزشی این دانشگاه و سازمان سما ابلاغ کرد.هرچند سال ۹۶ هم این شهریه برای دانشجویان مناطق محروم در نظر گرفته شده بود، اما طهرانچی تصمیم گرفت این میزان را به ۵۰ درصد افزایش دهد، بنابراین برای کمک به متقاضیان تحصیل در مناطق محروم و کاستن از بار مالی خانواده‌ها، تغییرات شهریه پایه و متغیر رشته‌محل‌های کم‌تقاضا یا فاقد تقاضای گروه غیرپزشکی مقاطع کاردانی و کارشناسی و برخی رشته‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی پس از تایید استان مربوطه و با هماهنگی معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تا سقف ۵۰درصد تخفیف امکان‌پذیر شد.

تخفیف شهریه برای دانشجویان متاهل

طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذر امسال به مناسبت روز دانشجو خبر خوشی را برای دانشجویان متاهل اعلام کرد.  این خبر دیروز رنگ واقعیت به خود گرفت و طهرانچی بخشنامه آن را نیز برای اجرا به واحدهای دانشگاهی ابلاغ کرد.

منبع روزنامه فرهیختگان

 
#

اشتراک این خبر در :