استرالیا یکی از محبوب‌ترین مقاصد دنیا برای تحصیل است که در حال حاضر میزبان ۴۸۰ هزار دانشجوی بین‌المللی است. آیا می‌خواهید در استرالیا تحصیل کنید؟ اگر اینطور است، دانستن هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا بسیار مهم است، داشتن تحصیل موفق در خارج از کشور تنها به توانایی‌های علمی شما برنمی‌گردد.بورسیه

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام گروه راد، دانش‌آموزان زیادی اینگونه فکر می‌کنند و اشتباه می‌کنند، اگر می‌خواهید در حین تحصیل در خارج از کشور موفق شوید و مدرک خود را به پایان برسانید، باید برنامه‌ریزی مالی داشته باشید. بیشترین هزینه‌ای که دارید هزینه دانشگاه می‌باشد.

هزینه تحصیل در استرالیا بسته به اینکه در چه مقطع و چه شهری تحصیل کنید، متغیر است. در مقطع کارشناسی برآورد تقریبی هزینه‌ها بین ۲۳ هزار تا ۲۹ هزار دلار در سال فقط هزینه دانشگاه و برای مقطع ارشد سالی ۲۲ هزار تا ۳۵ هزار دلار به طور سالانه می‌باشد. که البته در بعضی از رشته‌های خاص مثل رشته‌های پزشکی و زیرمجموعه آنها هزینه تحصیل بالاتر است.

بنابراین، یکی از بهترین راه‌های کاهش هزینه تحصیل برای شما این است که در دانشگاه‌های ارزان‌قیمت استرالیا تحصیل کنید، که آموزش عالی نیز ارائه می‌دهند.

از دیگر هزینه‌هایی که یک دانشجو در استرالیا خواهد داشت هزینه‌های زندگی دانشجویی می‌باشد که حدودا سالی ۲۰ هزار دلار می‌باشد. البته که دانشجویان اجازه کار دانشجویی نیز دارند البته به تعداد ساعات محدود هر دانشجو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در هفته می‌توانند کار کنند که بسته به نوع کار درآمد متفاوتی نیز دارند.

نکته مهم دیگر در رابطه با متقاضیان متاهل است، دانشجویان متاهل مقطع کارشناسی ارشد در نظر داشته باشند که همسر آنها به صورت تمام وقت اجازه کار دارند و همسران دانشجویان مقطع کارشناسی به صورت نیمه وقت اجازه کار دارند که در صورت داشتن رزمه کاری و تحصیلی قوی با توجه به شرایط اقتصادی خوب استرالیا شانس داشتن کار خوب را دارند.

مورد دیگر در مورد دانشجویان مقطع دکتری می‌باشد. دانشجویان مقطع دکتری در استرالیا در صورت داشتن رزومه تحصیلی و علمی قوی شانس زیادی برای گرفتن بورسیه تحصیلی از دولت استرالیا دارند هرچند که گرفتن بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری با توجه به طول دوره و رقابتی بودن آن سخت است، ولی اگر دانشجویی موفق به گرفتن بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری شود نه تنها دانشگاه هزینه تحصیل دانشجو را پرداخت می‌کند بلکه به صورت سالانه هزینه زندگی نیز به دانشجو پرداخت می‌کند و نکته دیگر اینکه همسر دانشجویان مقطع دکتری به صورت تمام وقت اجازه کار دارند.

بخش دیگری که شامل هزینه‌ها می‌شود بیمه متقاضیان است چرا که هزینه‌ای که بابت بیمه به دانشگاه پرداخت می‌کنید نیز شامل هزینه‌ها می‌شود، تمام این شرکت‌های بیمه پوشش‌های درمانی متفاوتی را ارائه می‌دهند اما آنچه برای ویزای دانشجویی کفایت می‌کند بیمه استاندارد است. بیمه دانشجویی شامل ویزیت پزشک، دارو و هزینه‌های بیمارستان را طبق تعرفه بیمه پوشش می‌دهد.

مورد دیگر اینکه هزینه خوابگاه را نمی‌توان در نظر نگرفت چرا که شما به صورت هفته‌ای این هزینه را باید پرداخت کنید که در کل به هزینه زندگی شما اضافه می‌شود هزینه‌های خوابگاه بسته به نوع خوابگاه متفاوت هست، معمولا از هفته‌ای ۲۵۰ تا۳۰۰ دلار در هفته شروع می‌شود.

در استرالیا خوابگاه‌هایی به اسم هوم استی )(Home stay وجود دارد که در این خوابگاه‌ها دانشجو با خانواده‌های استرالیایی زندگی می‌کنند، دانشجویانی که زیر سن قانونی هستند می‌توانند با این خانواده‌ها زندگی کنند. البته که هزینه‌های هوم استی بستگی به این دارد که این خوابگاه‌ها با غذا است یا بدون غذا و از ۲۵۰ دلار در هفته شروع می‌شود.

اجاره شخصی نیز بستگی به نوع ساختمان، منطقه و شهر محل اقامت دارد. به طور مثال یک آپارتمان یک‌خوابه از هفته‌ایی ۳۵۰ تا ۴۰۰ دلار استرالیاست البته دانشجویان می‌توانند باهم دیگر به صورت ۳ تا ۴ نفری یک محلی را اجاره کنند که در این صورت هزینه‌های آنها کمتر می‌شود.

دانشجویانی که به صورت جمعی خانه‌ایی را اجاره می‌کنند، می‌توانند برای کم کردن هزینه خود وسایل مورد نیاز خود را از سایت‌های اینترنتی موجود در استرالیا استفاده کنند یکی از این سایت‌ها گام‌تری نام دارد. در این سایت متقاضیان می‌توانند وسایل دست ۲ با قیمت مناسب را خریداری کنند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله تحصیل رایگان در استرالیا مطالعه فرمایید.

یکی از موارد مهم دیگری که متقاضیان تحصیل در استرالیا باید بدانند هزینه‌های وسایل نقلیه است که دانشجویان به وفور از آن استفاده می‌کنند. نکته‌ایی که می‌خواهیم در اینجا به آن بپردازیم هزینه‌های رفت‌وآمد در استرالیا می‌باشد از آنجایی که هزینه تاکسی در استرالیا برای دانشجویان بالا می‌باشد، دانشجویان می‌توانند برای پایین آوردن هزینه‌ها از اتوبوس و یا مترو استفاده کنند. برای استفاده از این وسایل نقلیه باید کارت تهیه کنید این کارت رایگان است ولی از آنجایی که باید مقداری آن را شارژ کنید، معمولا شارژ ۱۰ دلار می‌شود.

منبع

هزینه تحصیل در استرالیا

هزینه تحصیل در استرالیاهزینه تحصیل در استرالیا برای یک دانشجو شامل شهریه ، بیمه دانشجویی ، خوابگاه و …می باشد . هزینه تحصیل در استرالیا تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که برخی از آن ها عبارتند از :

 • رشته تحصیلی – بالاترین هزینه تحصیل در استرالیا مربوط به رشته ها  را رشته پزشکی و دندانپزشکی دارد که حدود سالی ۶۵ تا ۷۰ هزار دلار است .
 • مدت تحصیل – مسلما هزینه دوره های کارشناسی و دکترا به دلیل طول دوره آنها بیشتر از هزینه دوره کارشناسی ارشد خواهد شد .
 • دانشگاه مقصد – شهریه دانشگاه های ممتاز و گروه هشت نسبت به سایر دانشگاه ها بیشتر است برای مثال هزینه تحصیل در رشته مهندسی در دانشگاه های گروه هشت سالانه ۳۸ تا ۴۳ هزار دلار استرالیاست در حالی که در سایر دانشگاه ها حدود ۳۰ هزار دلار استرالیا می باشد .
 • ایالت محل تحصیل – هزینه زندگی از یک ایالت به ایالت دیگر کمی متفاوت است . حتی در مناطق مختلف یک ایالت نیز این تفاوت وجود دارد . برای مثال هزینه های زندگی درسیدنی بیشتر و در آدلاید کمتر است .
 • الگوی زندگی – نوع خوابگاه ، نوع پوشاک ، تغذیه ، تفریح و…در میزان هزینه زندگی تاثیر بسیار زیادی دارد .
 • مجرد یا متاهل بودن
 • هزینه های جانبی مانند دوره زبان – اگر دانشجو نمره لازم برای اخذ پذیرش کامل را نیاورد باید یک دوره زبان در استرالیا بگذراند که این خود هزینه خواهد داشت .

 

شهریه

 

هزینه تحصیل در استرالیا در مقاطع مختلف متفاوت است .

شهریه مدارس ابتدایی دولتی سالانه ۸۰۰۰ دلار استرالیا می باشد .

شهریه دبیرستان های دولتی قبل از سال ده دبیرستان سالانه ۱۷۰۰۰ دلار استرالیا و برای سال یازده و دوازده سالانه ۲۰۰۰۰ دلاراسترالیا ست .

شهریه مدارس خصوصی متفاوت و بین ۲۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ دلار استرالیا در سال و پیش دانشگاهی که طول دوره آن بین یک تا یک و نیم سال است حدود ۲۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار استرالیا در سال است .

شهریه دانشگاه ها بسته به نوع رشته و دانشگاه بین ۲۴۰۰۰ تا ۴۳۰۰۰ دلاراسترالیاست . البته در مورد پزشکی و دندانپزشکی این مبلغ بین ۶۵ تا ۷۰ هزار دلار استرالیا می باشد .

رشته های علوم انسانی معمولا ارزانتر و بین ۲۴ هزار تا ۲۸ هزار دلار استرالیا در سال است و  رشته های هنر ، معماری و مهندسی بین ۲۸ هزار تا ۴۴ هزار دلار می باشد .

برای دانشجویان بین المللی داشتن نمره زبان یکی از لازمه های تحصیل در استرالیا می باشد . ممکن است بنا به دلایلی دانشجویان نتوانند نمره مورد نظر دانشگاه را بگیرند در این صورت پذیرش مشروط دریافت می کنند و باید دوره های زبان دانشگاه را بگذرانند که هزینه آن هفته ایی ۳۰۰$ تا ۴۰۰$ دلار استرالیاست .

اگر تصمیم به تحصیل در استرالیا گرفته اید باید شهریه هر ترم را قبل از شروع ترم پرداخت کنید . علاوه بر این برخی موسسات آموزشی هزینه های دیگری مثل : کتابخانه ، آزمایشگاه ، امکانات ورزشی و گردشگری و غیره نیز دریافت می کنند .

بیمه دانشجویی

مطمئنا هزینه بیمه دانشجویی در استرالیا نیز بخشی از هزینه تحصیل در استرالیا می باشد .

شرکتهای معروف بیمه و مورد تایید اداره مهاجرت استرالیا عبارتند از :

 • nib
 • Bupa
 • Allianz
 • Medibank

تمامی این شرکت ها بیمه با پوشش های درمانی متنوع ارائه می دهند اما آنچه برای ویزای دانشجویی کفایت می کند بیمه استاندارد است . این بیمه ویزیت پزشک ، دارو و هزینه های بیمارستان را طبق تعرفه بیمه پوشش می دهد . هزینه های مانند مراقبت های دوران بارداری ، زایمان ، دندانپزشکی ، عینک ، جراحی های زیبایی و…شامل بیمه استاندارد نیست .

قدر مسلم قیمت بیمه در شرکت های مختلف با هم متفاوت است :

 • دانشجو مجرد سالی ۵۰۰ تا ۵۶۰ دلار استرالیا
 • دانشجو متاهل سالی ۲۹۰۰ تا ۳۹۰۰ دلار استرالیا
 • دانشجویی که همسر و فرزند دارد سالی ۵۲۰۰ تا ۶۳۰۰ دلار استرالیا

خوابگاه

قدر مسلم هزینه محل اقامت و خوابگاه های دانشجویی در استرالیا را نمی توان به عنوان بخشی از هزینه تحصیل در استرالیا به حساب نیاورد .

هزینه خوابگاه های دانشگاه بین ۲۷۰ تا ۳۷۰ دلار استرلیا در هفته است و این بستگی به نوع خوابگاه و دانشگاه دارد .

زندگی با خانواده استرالیایی یا homestay بسته به اینکه با غذا باشد یا بدون غذا ازهفته ایی ۲۵۰ تا ۳۵۰ دلار استرالیاست .

اجاره شخصی نیز بستگی به نوع ساختمان ، منطفه و شهر محل اقامت دارد به طور مثال یک آپارتمان یک خوابه از هفته ایی ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار استرالیاست. البته دانشجویان معمولا دو یا سه نفر با هم یک محل را اجاره می کنند تا هزینه اجاره بین آنها تقسیم شود.

هزینه خوراک

به طور متوسط هزینه خوراک بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار استرالیاست .

هزینه تحصیل در استرالیا

هزینه وسیله نقلیه

وضعیت وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و قطار درون شهری در استرالیا بسیار خوب و هزینه آن نیز مقرون به صرفه است . بسته به مسافت جا به جایی بین یک تا سه دلار هزینه دارد . البته دانشجویان می توانند از کارتهای مخصوص با تخفیف ویژه دانشجویی استفاده کنند.

هزینه تحصیل در استرالیا

تلفن و اینترنت

دانشجویان اغلب برای مطالعه و امور درسی خود از اینترنت دانشگاه استفاده می کنند و برای گوشی همراه نیز معمولا از سیم کارت های Prepaid استفاده می شود .

این سیم کارتها به صورت شارژی است و شرکتهای مختلف مثل Lebara, Vodafone, Optus, Hello mobile, TPG پلان های متنوع با قیمتهای متفاوت ارائه می دهند . برای مثال پلنی با تعداد نا محدود تماس تلفن و پیامک داخل کشوری همراه با ۵ گیگ اینترنت ماهانه حدود ۳۰ دلار استرالیا در ماه می باشد .

گاز و برق

درصورتی که محل اقامت تان اجاره شخصی باشد هزینه گاز و برق مصرفی نیز با شماست که تقریبا ماهی ۱۵۰ دلار استرالیا می شود .

ورزش و تفریحات

برخی امکانات ورزشی – تفریحی در دانشگاه ها برای دانشجویان به صورت رایگان یا با هزینه بسیار اندک وجود دارد مانند سالن های ورزشی ، استخر و…

هزینه بلیت سینما حدود ۱۸ تا ۲۰ دلاراست .

هزینه رستوران بسته به نوع آن متفاوت است :

غذاهای فست فود از ۳ تا ۱۵ دلار است . به دلیل چند فرهنگی بودن استرالیا شما به راحتی می توانید غذاهای متنوع با قیمتهای مناسب از ۵ تا ۱۵ دلار در رستوران های معمولی پیدا کنید .

هزینه رستوران های خوب نیز نفری ۳۰ تا ۵۰ دلار و رستورانهای ممتاز تا نفری ۱۰۰ دلار است .

هزینه تحصیل در استرالیا

حداقل هزینه زندگی در استرالیا

حداقل هزینه زندگی طبق محاسبات اداره مهاجرت استرالیا برای تایید حمایت مالی جهت صدور ویزای دانشجویی به شرح زیر است :

 • دانشجو : ۲۰ هزار دلار هزینه زندگی دراسترالیا برای یک سال
 • همسردانشجو : ۷ هزار دلار هزینه زندگی دراسترالیا برای یک سال
 • فرزند دانشجو : ۴ هزار دلار هزینه زندگی دراسترالیا برای یک سال

با وجود اینکه استرالیا یکی از بالاترین استانداردهای سطح زندگی را دارد ، زندگی در استرالیا هنوز به صرفه است و برای دانشجویان بین المللی معمولا حدود ۳۰۰ دلار در هفته می شود که بسته به نحوه زندگی و محل زندگی این مبلغ کمی متفاوت است .

اجازه کار با ویزای دانشجویی استرالیا به مدت ۲۰ ساعت در هفته در طول مدت تحصیل این امکان را به دانشجویان می دهد که بتوانند مقداری از هزینه تحصیل در استرالیا را پوشش دهند .

البته ناگفته نماند که وجود بورس های مختلف تحصیلی در مقاطع کارشناسی ، ارشد ، ارشد تحقیقاتی و دکتری نیز کمک بسیار خوبی به دانشجویان ممتاز است .

هزینه تحصیل در استرالیا

مقایسه هزینه تحصیل در استرالیا با آمریکا ، کانادا و نیوزیلند

هزینه تحصیل در استرالیا و نیوزلند در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حدودا یکسان می باشد اما هزینه تحصیل در مقطع دکتری در نیوزیلند خیلی پایین تر و حدود سالانه ۵۰۰۰ دلار نیوزلند است . در واقع دولت نیوزیلند به نوعی بورس تحصیلی برای این مقطع قائل شده است .

هزینه تحصیل در کانادا نیزدر مقایسه با هزینه تحصیل در استرالیا و آمریکا کمی پایین تر است .

مقایسه هزینه تحصیل در استرالیا با کشور آمریکا کمی مشکل است زیرا هزینه ها در امریکا با تنوع زیاد در سبک زندگی ، محدوده و بافت شهری ایالت های مختلفش بسیار متفاوت است .

در مجموع هزینه تحصیل در استرالیا با توجه به کیفیت زندگی و استانداردهای آموزشی بالای دانشگاه های آن معقولی است و همین امر باعث می شود دانشجویان بسیاری استرالیا را مقصد خود قرار دهند .

منبع

 
#

اشتراک این خبر در :