نکات مهم اخذ پذیرش از آلمان؛ با توجه به گسترده بودن نکاتی که در پروسه اخذ پذیرش تحصیلی از کالج ها و دانشگاه های آلمان وجود دارد این مقاله با هدف تشریح نکات مهم تحصیل در آلمان نگارش شده است.

بر خلاف بسیاری از کشورها که با داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ایران، دانشجوی کارشناسی در دانشگاه های خود میپذیرند، آلمان از این قاعده مستثنی است. بدین معنا که فرد تنها با ۱۲ تحصیل در ایران (داشتن مدرک پیش دانشگاهی) نمیتواند مستقیم وارد دانشگاه شود و لازم است حتما قبولی در کنکور سراسری ایران در رشته مورد نظر خود را داشته باشد تا بتواند وارد آن رشته در دانشگاه های آلمان شود.

نکات مهم اخذ پذیرش و تحصیل در آلمان

حال اگر فردی نتواند یا تمایل نداشته باشد که قبولی کنکور سراسری را داشته باشد، برای ورود به دانشگاه باید ابتدا یک دوره یک ساله کالج را بگذراند. برای ورود به کالج باید در آزمون ورودی آن که معمولا در قالب یک آزمون به زبان آلمانی است قبول شود. بنابراین داوطلب جهت ورود به دوره کالج نیز باید تا حدودی زبان آلمانی را بداند. تحصیل در کالج های دولتی آلمان تنها به زبان آلمانی امکان پذیر است. نمرات و معدل فرد متقاضی در ایران باید بلای ۱۸ باشد تا شانس بیشتری برای پذیرش کالج داشته باشد. پس از اتمام این دوره یک ساله (دو ترم تحصیلی) متقاضیان باید در امتحان پایانی این دوره شرکت کنند که بر اساس نمراتی که در این آزمون اخذ میشود و انتخاب رشته شان، در دانشگاه های مختلف آلمان پذیرفته میشوند.

تحصیل در بیشتر کالج های دولتی آلمان رایگان است و تنها هزینه ای که متقاضی پرداخت میکند هزینه خدمات دانشجویی است. این هزینه بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ یورو برای هر سال متفاوت است.  اما اگر کسی بخواهد در کالج هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شود تحصیل کنند باید وارد کالج های خصوصی آلمان شود که هزینه سالیانه آن بیشتر از ۸۰۰۰ یورو می باشد. ضمن اینکه این کالج ها اکثرا رشته های فنی و انسانی را برگزار میکنند.

اما اگر فردی به عنوان مثال در رشته دندانپزشکی در کنکور سراسری پذیرفته شود میتواند در دانشگاه های آلمان وارد رشته دندانپزشکی شود و دیگر نیازی به گذراندن کالج نمی باشد. همچنین اگر فردی در ایران سال سوم دانشگاه باشد نیازی به گذراندن کالج ندارد و میتواند مستقیم وارد دوره کارشناسی در دانشگاه های آلمان شود.

در مواردی نیز و با شرایط خاص میتوان بدون قبولی کنکور نیز وارد دانشگاه در دوره کارشناسی شد. این شرایط شامل موارد زیر است:

 1. وقفه تحصیلی متقاضیان نباید بیش از ۲ سال پس از اتمام دوره پیش دانشگاهی باشد.
 2. معدل دیپلم و پیش دانشگاهی فرد نباید کمتر از ۱۵ باشد.
 3. متقاضی باید مدرک زبان آلمانی در حد B1 را داشته باشد.

 

کارشناسی ارشد در آلمان

متقاضیان دوره کارشناسی ارشد به شرط داشتن مدرک دوره کارشناسی میتوانند وارد این دوره در دانشگاه های آلمان شوند. اینکه در کدام دانشگاه در ایران تحصیل کرده باشید تاثیری در فرایند پذیرش شما ندارد. دانشگاه محل تحصیل متقاضی میتواند دولتی، آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی، علمی و کاردبردی و … باشد. به طور کلی هر دانشگاهی که مدرک آن توسط وزارت علوم ایران صادر شود مورد تایید دانشگاه های آلمان خواهد بود.

پیشنهادی:  تحصیل در آلمان

نکته قابل توجه در اینجا انتخاب رشته است. اگر متقاضی دوره کارشناسی ارشد بخواهد در همان رشته قبلی خود ادامه تحصیل دهد میتواند برای ادامه تحصیل در کارشناسی پذیرش بگیرد اما اگر بخواهد تغییر رشته بدهد نمرات او توسط هیئت ارزشیابی مدارک ارزیابی میشود تا در مورد مدرک وی تصمیم گیری شود. افرادی که قصد تحصیل در رشته های نامرتبط داشته باشند باید از ترم اول و از دوره کارشناسی شروع به تحصیل کنند.

 

مدارک لازم جهت پذیرش دانشگاه های آلمان

 1. ترجمه و تأیید ریز نمرات تحصیلی ( دیپلم، پیش‌دانشگاهی، کاردانی، لیسانس و فوق‌لیسانس )
 2. اصل و کپی از پاسپورت متقاضی
 3. گواهی قبولی در کنکور سراسری (برای متقاضیان دوره کارشناسی)
 4. مدرک زبان
 5. انگیزه نامه SOP
 6. توصیه نامه از اساتید ۳ عدد (Recommendation letter)
 7. رزومه (CV)
 8. سابقه کار

آمارهای رسمی نشان می دهند درصد بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور، تحصیل در آلمان را برای آینده آکادمیک خود انتخاب می کنند. آلمان کشوری صنعتی و معروف به قلب اروپاست. این کشور همواره شرایط مناسبی را برای جذب نیروی کارآمد و تحصیلکرده فراهم می سازد. آمارهایی که از سوی مجموعه گاردین منتشر می شود نشان می دهد تحصیل در آلمان پس از تحصیل در استرالیا در رتبه پنجم اولویت دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این کشور است.

تحصیل در آلمان

 1. بر اساس رتبه بندی های مختلفی که از معتبرترین نهادها و نظام های رتبه بندی دانشگاه های هر ساله اعلام می شود، دانشگاه های آلمان همواره رتبه و جایگاه های خوبی در میان دانشگاه های دنیا داشته اند. رتبه بندی QS، Shanghay، Times و … این موضوع را تایید کرده اند.
 2. هزینه تحصیل در آلمان نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی بسیار کمتر است. هزینه تحصیل در آلمان در اکثر رشته ها و دانشگاه ها بسیار ناچیز است.
 3. در اکثر رشته ها در دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا زبان تحصیل آلمانی و انگلیسی است.
 4. امکان کار جهانی: یکی از مزیت های تحصیل در آلمان امکان کار پس ار فارق التحصیل شدن در کشورهای مختلف دنیاست. تقریبا تمام کمپانی های بزرگ دنیا دانشگاه های آلمان و مدارک صادر شده از سوی آن ها را تایید می کنند.
 5. دانشجو می تواند پس از یک سال پس از شروع تحصیل در دانشگاه های آلمان رشته تحصیلی خود را تغییر دهد. تغییر رشته در دانشگاه های آلمان به دفعات می تواند انجام شود.
 6. امکان کار پس از فارغ التحصیلی در آلمان: فارغ التحصیلان دانشگاه های آلمان پس از پایان تحصیلات خود به مدت یک سال و نیم اجازه دارند در آلمان به دنبا کار باشند. در صورت پیدا کردن یک شغل مناسب بعد از حداقل دو سال کار و پرداخت مالیات، امکان درخواست اقامت دائم در آلمان وجود خواهد داشت.
 7. بسیاری از دانشگاه های آلمان در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. ۷۱ دانشگاه آلمان در لیست دانشگاه های ممتاز و خوب وزارت علوم ایران هستند.

آب و هوای آلمان

آلمان در منطقه ای قرار گرفته است که همواره در معرض بادهای معتدل و خنک غربی و در میان اقیانوس اطلس قرار گرفته است. ریزش باران و بارندگی در تمام فصول سال در آلمان وجود دارد. دامنه تغییر دما در این کشور اندک است.

تحصیل در آلمان

برترین دانشگاه های آلمان

بسیاری از دانشگاه های آلمان در ردیف برترین دانشگاه های دنیا از نظر سطح کیفی آموزش قرار گرفته اند. همانطور که اشاره شد بسیاری از دانشگاه های آلمان در ردیف دانشگاه های ممتاز و مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. برخی از این دانشگاه ها در جدول زیر نام برده شده اند.

Bielefeld University Eberhard Karls Universität Tübingen Freie Universität Berlin Humboldt-Universität zu Berlin
Johann Wolfgang Goethe University Frankfurt am Main Justus-Liebig-Universität Gießen Leibniz Universität Hannover Ludwig-Maximilians-Universität München
Philipps-Universität Marburg Ruhr-Universität Bochum Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg Technische Universität Darmstadt

کارشناسی در آلمان

برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی فرد متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان بایستی یا کارنامه قبولی در آزمون سراسری دانشگاه ها را داشته باشد و یا در حال تحصیل در دانشگاه باشد. به عبارتی داشتن مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی برای درخواست پذیرش کارشناسی از دانشگاه های آلمان کافی نیست. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان فرد بایستی یک دوره یکساله در کالج که در واقع همان دوره پیش دانشگاهی است را بگذراند.

پیشنهادی:  تحصیل در کانادا

این در صورتی است که دانشجویانی که چند ترمی از تحصیل آن ها در دانشگاه گذشته باشد، نیازی به گذراندن دوره کالج نخواهند داشت و تنها بر اساس صلاحدید دانشگاه یک دوره کوتاه زبان موسوم به DSH را می گذرانند. محل گذراندن این دوره کالج در داخل دانشگاه است. در آلمان دوره های کالج مختلفی بر اساس رشته تحصیلی انتخاب شده توسط فرد وجود دارد از جمله:

 1. دوره کالج پزشکی موسوم به M-Kurs برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی
 2. دوره کالج مهندسی موسوم به T-Kurs برای رشته های مهندسی مهندسی، ریاضیات و…
 3. دوره کالج اقتصاد موسوم به W-Kurs برای رشته های مربوط به اقتصاد، علوم اجتماعی و…
 4. دوره کالج اقتصاد موسوم به G-Kurs برای رشته های مربوط به علوم انسانی و…
 5. دوره کالج زبان موسوم به S-Kurs برای رشته های زبان

دوره کارشناسی ودر آلمان یک دوره ۴ ساله است و به زبان آلمانی ارائه می شود. از این رو دانشجو باید حدود ۴۸۰ ساعت زبان آلمانی خوانده باشد.

تحصیل در آلمان

کارشناسی ارشد در آلمان

طول دوره کارشناسی ارشد در آلمان مانند ایران ۲ یا ۳ سال تحصیلی است. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در دوره کارشناسی ارشد داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاه های سراسری ایران با معدل خوب ( حداقل ۱۶) یک امتیاز محسوب می شود اما این بدان معنی نیست که فارغ التحصیلان دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور و… شانسی برای پذیرش در دانشگاه های آلمان نخواهند داشت.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان داشتن رزومه، توصیه نامه، هدف نامه یا همان انگیزه نامه و مدرک و زیر نمرات ترجمه شده ( که به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه رسیده باشند ) می باشد. داشتن مقاله، شرکت در دوره های مختلف و گواهی حضور در همایش های مرتبط با رشته ای که درخواست پذیرش در آن را دارید از مواردی است که می تواند کمک بسیاری در جهت تصمیم دانشگاه برای ارائه پذیرش باشد.

دکترا در آلمان

برای تحصیل در آلمان و در دوره دکترا باید بدانید که طول این دوره در آلمان ۲ و یا ۳ سال است که این موضوع وابسته به خود دانشجو و موضوع تحقیقاتی او است. دانشجویانی که پذیرش در مقطع دکترا در آلمان را داشته باشند گاهی علاوه بر تحصیل رایگان حقوق نیز دریافت می کنند. اولین و مهمترین گام در اخذ پذیرش در دوره دکترا در آلمان برقراری ارتباط با استاد راهنما است. اگر موضوع تحقیقاتی فرد از موضوعاتی باشد که از اولویت های پژوهشی دانشگاه بوده و یا قبلا بر روی آ موضوع خاص کار شده باشد می توان امیدوار به گرفتن پذیرش دکترا بود. داشتن معدل خوب برای پذیرش در دوره دکترا از فاکتورهای مهم است.

هزینه تحصیل در آلمان

تا سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ دانشگاه های آلمان هیچ شهریه ای را از دانشجویان خود درخواست نمی کردند. اما با توجه اعتراضات صورت گرفته، دریافت شهریه در برخی ایالت های آلمان الزامی شد. بنابراین دانشجویان از تابستان سل ۲۰۰۷ ملزم به پرداخت شهریه به دانشگاه ها گردیدند. البته شهریه تعیین شده مبلغ بسیار کمی نسبت به دیگر کشورهاست و هزینه ای بین ۵۰۰ – ۰ یورو در هر ترم تحصیلی است.

به طور کلی شهریه در دانشگاه های ایالت های بارلین، براندنبورگ، هسن، مکلنبورگ فورپومرن، شلسویگ هولشتاین، زاکسن، تورینگن و زاکسن- آنهالت واقع شده‌اند رایگان می باشد. شهریه دانشگاه های ایالات نوردراین وستفالن و زارلند نیز پس از سال ۲۰۱۱ رایگان شد و دانشجویان مانند تمام دانشگاه های آلمان که شهریه رایگان دارند تنها موطف به پرداخت هزینه خدمات دانشجویی هستند. هزینه خدمات دانشجویی در دانشگاه های آلمان معمولا بین ۲۰۰ – ۱۴۰ یورو در هر ترم است.

هزینه زندگی در آلمان

مهمترین فاکتور که حدود هزینه زندگی در آلمان را برای یک دانشجو تعیین می کند هزینه محل زندگی اوست. اگر دانشجو از خوابگاه استفاده کند قطعا هزینه کمتری را متحمل خواهد شد. حدود هزینه زندگی در خوابگاه های دانشگاه های آلمان بین ۸۰-۵۰ یورو در هفته خواهد بود. هزینه بیمه برای هر ماه برای یک دانشجو حدود ۸۰ یورو است. ارائه مدرک دال بر بیمه بودن دانشجو در زمان ثبت نام در دانشگاه الزامی است. علاوه بر این دانشجو در آلمان اجازه دارد ۲۰ ساعت در هفته کار کند. اما در ایام تعطیلی دانشگاه ها اجازه کار تمام وقت خواهد داشت. حقوق یک کار دانشجویی ساده در آلمان ساعتی بین ۱۰ – ۸ یورو است.

تحصیل در آلمان

بورس تحصیلی در آلمان

در کشور آلمان ۸ موسسه بزرگ وجود دارد که فعالیتشان مربوط به اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان بین المللی است. این موسسات ممکن است از هر حزب و گروهی باشند. اما شرایط اکثر آن ها برای اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان تقریبا یکسان است و آن هم داشتن نمرات خوب در دوره متوسطه، برای دانشجویان کارشناسی و نمرات خوب در مقطع کارشناسی و شرکت در سمینارهایی که از سوی آن سازمان یا نهاد خاص صورت گرفته است.

اعطای بورس تحصیلی از سال ۲۰۱۱ توسط دولت و نهادهای مختلف کشور آلمان به متقاضیان مرسوم شده است و این روند هر روز افزایش می یابد. نکته قابل توجه این است که این نهادها علاوه بر اعطای بورس به دانشجویان آلمانی دانشجویان خارجی را نیز بورس می کنند و این نکته که بورس تحصیلی که توسط نهادهای آلمان و دولت آلمان ارائه می شود مانند دیگر بورس های که باید بازپرداخت شوند نیازی به بازپرداخت ندارند. در صورت پذیرش درخواست بورس تحصیلی، دانشجویان حداقل به مدت ۲ ترم ماهانه مبلغ ۳۰۰ یورو دریافت خواهند کرد.

لازم به ذکر است درخواست شرایط دانشجویان برای دریافت بورس تحصیلی زمانی بررسی می شود که دانشجو در دانشگاه ثبت نام کرده باشد. بنابراین پیش از ثبت نام در دانشگاه امکان اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان وجود نخواهد داشت. دانشجویان پیش از هر چیزی باید مطلع شوند که آیا دانشگاه آن ها عضو شبکه اهدای بورسیه آلمان هست یا خیر.

زبان تحصیل در آلمان

در مقطع کارشناسی تحصیل در آلمان به زبان آلمانی خواهد بود و تقریبا هیچ دانشگاهی به زبان انگلیسی رشته ای را ارائه نمی کند. برای تحصیل در دوره کارشناسی در آلمان داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1 یا B2 الزامی بوده و متقاضی تحصیل در دوره کارشناسی آلمان بایستی در زمان ارائه درخواست پذیرش و پیش از اخذ پذیرش به این سطح از زبان آلمانی رسیده باشد. به عبارتی یکی از مدارک بسیار مهم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی داشتن مدرک زبان آلمانی است.

در دوره کارشناسی ارشد تعدادی از رشته ها و دانشگاه ها رشته هایی را به زبان انگلیسی تدریس می کنند که در این صورت داشتن نمره آیلتس حداقل ۶.۵ برای اخذ پذیرش الزامی است. یکی از مهمترین شرط ها برای درخواست پذیرش در دوره دکترا از دانشگاه های آلمانداشتن مدرک آیلتس ۷ به بالا و یا حداقل مدرک B2 زبان آلمانی می باشد.

منبع

 
#

اشتراک این خبر در :