انتخاب رشته آزمون کارشناسی‌ارشد سال ۹۷ گرچه با حواشی زیادی همراه است و روز گذشته نیز با توجه به اعلام مجوز رشته‌های جدید، مهلت انتخاب رشته تا روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد ۹۷ تمدید شده، اما هستند داوطلبانی که هنوز اقدام به انتخاب رشته نکرده‌اند و به دنبال یک انتخاب خوب برای دانشگاه محل تحصیل خود می‌گردند. با مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته این آزمون به‌خصوص در پیوست این دفترچه، اطلاعات کاملی از ضوابط مربوط به برخی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش‌عالی منتشر شده است که مطالعه آن می‌تواند اطلاعات قابل‌توجهی در اختیار داوطلبان قرار دهد. جالب اینکه ضوابط پیرامون عدم ارائه امکانات رفاهی است.

پژوهشکده ساختمان و مسکن صراحتا اعلام کرده است که «هیچ‌گونه امکانات رفاهی و خوابگاه به دانشجویان تعلق نمی‌گیرد»، پژوهشکده علوم زمین و سازمان زمین‌شناسی نیز اعلام کرده که «پژوهشکده علوم زمین هیچ‌گونه تسهیلات خوابگاهی ندارد»، پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرده این پژوهشگاه فاقد هرگونه امکانات و تسهیلات است. دانشگاه آیت‌ا… بروجردی نیز در ابتدای اطلاعیه خود تاکید کرده که «مطلقا تعهدی» نسبت به تسهیلات رفاهی نخواهد داشت.

همچنین دانشگاه اردکان در اطلاعیه‌ای اعلام کرده امکانات رفاهی این دانشگاه به‌صورت خودگردان بوده و تامین هزینه‌های آن با مشارکت دانشجویان است.

در این میان برخی دانشگاه‌ها نیز صراحتا تاکید کرده‌اند که به دانشجویان متاهل خود امکانات رفاهی ارائه نمی‌دهند. دانشگاه ایلام و رازی کرمانشاه در اطلاعیه خود آورده است: «دانشگاه ایلام فاقد خوابگاه متأهلی است». همچنین دانشگاه ایلام در ادامه تاکید کرده است: «هرگونه انتقال پذیرفته‌شدگان از این دانشگاه به سایر دانشگاه‌ها به هر عنوان ممنوع و مرخصی تحصیلی و میهمان در نیمسال اول ممنوع است.»

از نکات دیگر اطلاعیه دانشگاه‌ها، دانشگاه بجنورد و بوعلی همدان است. این دو دانشگاه در بند ابتدایی اطلاعیه خود آورده‌اند: «این دانشگاه عضو دانشگاه‌های عاری از دخانیات است.» در این میان برخی دانشگاه‌ها نیز هستند که تاکید زیادی بر پرداخت همه شهریه در همان ابتدای ترم دارند.

دانشگاه زابل در اطلاعیه‌ای نوشته است: «وجوه پرداختی کلیه داوطلبانی که در دوره‌های نوبت دوم (شبانه) این دانشگاه پذیرفته می‌شوند و مستلزم پرداخت هزینه هستند، در صورت انتقال، انصراف، جابه‌جایی و تکمیل‌ظرفیت به هیچ وجه مسترد نخواهد شد و مبلغ شهریه ثابت هر نیمسال در شروع هر ترم اخذ می‌شود.»یک‌سری از دانشگاه‌ها شرایط خاص دیگری نیز برای دانشجویان خود وضع کرده‌اند؛ دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، شرط پذیرش در این دانشگاه را قبولی در مصاحبه عنوان کرده است. منابع مصاحبه صحیح‌خوانی قرآن، احکام مبتلابه و حدود منابع کارشناسی‌ارشد است و نهایتا تعدادی از دانشگاه‌ها نیز امکان سرویس حمل‌ونقل را ارائه نداده‌اند. دانشگاه هنر در اطلاعیه‌ای می‌نویسد: «دانشگاه امکان ارائه سرویس رفت و آمد به کرج و بالعکس را ندارد.»

منبع روزنامه فرهیختگان

 
#

اشتراک این خبر در :