مدیر دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی و ارتباط با صنعت دانشگاه حکیم سبزواری از موافقت دانشگاه «پاریس ۱۳» با اختصاص بورس تحصیلی به‌دانشجویان ممتاز این دانشگاه برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری خبر داد.دانشگاه حکیم سبزواری

به گزارش خبرگزاری فارس از سبزوار، دانشگاه “پاریس ۱۳” یکی از سیزده دانشگاه جانشین دانشگاه سوربن فرانسه است که از سال ۱۹۷۰ با استقرار در شمال شهر پاریس کشور فرانسه فعالیت خود را به طور مستقل آغاز کرده است.

 این دانشگاه در حال حاضر دارای ۲۴ هزار دانشجو، ۱۲۰۰ عضو هیئت علمی و نزدیک به هزار پرسنل اداری است، که در ۴ پردیس و ۵ دپارتمان آموزشی علوم انسانی و اجتماعی، علم، فن‌آوری و بهداشت، فرهنگ و ارتباطات، حقوق، اقتصاد و مدیریت، هنر، ادبیات و زبان‌های خارجی سازمان‌دهی شده است.

غلامعلی فرزی عصر امروز در نشست خبری که در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد، اظهار داشت: در راستای فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه حکیم سبزواری با دانشگاه‌های معتبر جهان، موافقت دانشگاه «پاریس ۱۳» با اعطای بورس تحصیلی به ۱۰ دانشجوی فارغ‌التحصیل ممتاز دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه حکیم سبزواری حاصل شد.

وی با تاکید بر اینکه تعاملات بین‌‌المللی ما از سوی دانشگاه‌هایی که با آنها تعامل داریم، بسیار خوب رصد می‌شود، افزود: از زمان امضای تفاهم‌نامه، همکاری‌های مشترک بین دانشگاه حکیم و «پاریس ۱۳» ارتباطات بین دو دانشگاه به‌صورت بسیار پویا دنبال شده است.

مدیر دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی و ارتباط با صنعت دانشگاه حکیم سبزواری ادامه داد: به‌طوری که تا به امروز جلسات مشترک و بازدیدهای متقابل فراوانی در راستای آشنایی با پتانسیل‌های متقابل برای همکاری‌های بیشتر صورت گرفته است، همچنین کارگاه‌های آموزشی و سخنرانی‌های خوبی توسط اساتید دانشگاه «پاریس ۱۳» در دانشگاه و اساتید ما در دانشگاه «پاریس ۱۳» برگزار شد که همه این ارتباطات در فرایند موافقت دانشگاه «پاریس ۱۳» برای تخصیص این بورس‌ها تاثیرگذار بود.

فرزی بیان کرد: سیاست دانشگاه حکیم سبزواری در حوزه روابط بین‌الملل رساندن دانشگاه به‌جایگاه شایسته جهانی خود است و در همین راستا در سال‌های آینده شاهد افزایش تبادل گسترده دانشجو و استاد بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه‌های معتبر دنیا خواهیم بود.

ایجاد دوره‌های دکتری مشترک میان دانشگاه حکیم سبزواری و «پاریس ۱۳»

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه حکیم سبزواری نیز در این خصوص با تاکید بر اینکه اختصاص این بورس‌ها با توجه به توافقی که با دانشگاه «پاریس ۱۳» داشته‌ایم، قطعی شده است، گفت: در راستای گسترش ارتباطات بین‌المللی و ارتقای کیفیت آموزشی و نیز بالارفتن انگیزه دانشجویان برای تحصیل به‌دنبال این هستیم که این پروسه را در خصوص دیگر دانشگاه‌های معتبر دنیا نیز در آینده دنبال کنیم.

محمدرضا معین‌فرد با اشاره به اینکه هدفمان این است که این دوره‌های دکتری را به‌صورت مشترک بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه «پاریس ۱۳» تعریف کنیم، ادامه داد: هم‌اکنون در حال رایزنی برای کسب مجوزهای لازم از وزارت علوم برای برگزاری این دوره‌ها به‌صورت دوره‌های دکتری مشترک هستیم.

وی ادامه داد: با اخذ این مجوز دانشجو بخشی از دوره آموزشی خود را در دانشگاه حکیم سبزواری می‌گذراند و مدرک مشترک هر دو دانشگاه را کسب می‌کند.

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه حکیم سبزواری بیان کرد: البته اگر شرایط کسب مجوز لازم برای برگزاری دوره‌های دکتری مشترک حاصل نشد (که احتمالش بسیار اندک است)، ما استاد راهنما و استاد مشاور مشترک از دانشگاه حکیم سبزواری برای دانشجو تعیین می‌کنیم.

معین‌فرد با تاکید بر اینکه در فرایند انتخاب دانشجو باید عدالت رعایت شود، گفت: پیشنهاد حوزه آموزش در خصوص پروسه انتخاب این افراد برگزاری آزمون کتبی و مصاحبه است.

وی یادآور شد: البته ارتباط ما پس از این انتخاب و اعطای بورس به دانشجو قطع نمی‌شود و اساتید ما به‌صورت مشترک با اساتید دانشگاه «پاریس ۱۳» بر روند آموزشی این دانشجویان نظارت می‌کند و بدین ترتیب این تبادلات نیز در ارتقای آموزشی دانشگاه موثر است.

معین‌فرد ادامه داد: با توجه به‌رایزنی‌های صورت گرفته و انجام فرایندهای مربوطه، امیدوارم از مهرماه سال جاری این دانشجویان بتوانند تحصیل خود را آغاز کنند.

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه حکیم سبزواری خاطرنشان کرد: در اینجا یادآور می‌شوم، دانشجویان دکتری دانشگاه نیز در راستای تفاهم‌نامه بین دو دانشگاه می‌توانند از فرصت‌های مطالعاتی کوتاه‌مدت دانشگاه «پاریس ۱۳» استفاده کنند.

 
#

اشتراک این خبر در :