دفترچه انتخاب رشته‌ کارشناسی‌ارشد سال تحصیلی ۹۸-۹۷ چندی‌پیش در حالی منتشر شد که حذف بدون اطلاع قبلی بسیاری از رشته‌های پرسابقه دانشگاهی، بسیاری از داوطلبانی را که حدود یک‌سال برای انتخاب رشته‌های مورد علاقه خود و حضور در دانشگاه‌های خاص برنامه‌ریزی کرده بودند، سرگردان کرد؛ موضوعی که دیروز رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره آن سخن گفت. به گفته او، احتمال این وجود دارد که یک یا دو رشته از رشته‌هایی که مستقیما در سازمان صداوسیما نیستند، به دفترچه بازنگردد اما تمام رشته‌هایی که مرتبط به حوزه صداوسیما باشند یا تاکنون بازگشته‌اند یا در آینده بازمی‌گردند. محمدمهدی زاهدی در گفت‌وگو با «ایسکانیوز» در زمینه آخرین وضعیت رشته‌های حذف‌شده کارشناسی‌ارشد دانشگاه‌های دستگاه‌های اجرایی گفت: «هفته گذشته که ما از این موضوع مطلع شدیم، پیگیری‌های لازم را در این راستا از طریق وزارت علوم و سازمان سنجش انجام دادیم.» او ادامه داد: «در این زمینه تجدیدنظرهای لازم صورت گرفت و برخی رشته‌های صداوسیما، قوه قضائیه و… که حذف شده بودند، به دفترچه بازگشته‌اند.» رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: «این در حالی است که در برخی از رشته‌ها خارج از نهادها کاهش ظرفیت‌های عجیبی صورت گرفته بود، در این زمینه اطلاعات لازم به مسئولان وزارت علوم به‌خصوص معاونت آموزشی وزارتخانه ارائه و بنا بر آن شد تا بررسی‌های لازم صورت گیرد. به احتمال زیاد تجدیدنظرهایی نیز در این زمینه انجام خواهد شد.»
او اضافه کرد: «مسئولان باید مطالعات لازم را در زمینه بازگشت تعداد رشته‌هایی که قرار است به دفترچه بازگردند، داشته باشند. احتمال این وجود دارد که یک یا دو رشته از رشته‌هایی که مستقیما در سازمان صداوسیما نیستند، به دفترچه بازنگردند؛ اما تمام رشته‌هایی که مرتبط به حوزه صداوسیما باشند یا تاکنون بازگشته‌اند یا در آینده بازمی‌گردند.»

داوطلبان منتظر بازگشت رشته‌های جدید باشند

با توجه به صدور مجوز رشته‌های جدید برای برخی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، مهلت انتخاب رشته در آزمون کارشناسی‌ارشد ۹۷ تا سه‌شنبه، ۲۲ خرداد ۹۷ تمدید شد. مهلت انتخاب رشته در آزمون کارشناسی‌ارشد سال ۹۷ ساعت ۲۴ روز شنبه، ۱۹ خرداد به پایان می‌رسید اما با توجه به صدور مجوز رشته‌های جدید، مهلت انتخاب رشته تا روز سه‌شنبه، ۲۲ خرداد ۹۷ تمدید شد. با توجه به صدور مجوز رشته‌های جدید برای برخی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی توسط دفتر گسترش آموزش عالی، اصلاحیه دوم دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون کارشناسی‌ارشد سال ۹۷ عصر دیروز از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش منتشر شد. داوطلبانی که تاکنون انتخاب رشته نکرده‌اند، می‌توانند با توجه به اصلاحیه‌های دفترچه نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند. همچنین داوطلبانی که انتخاب رشته کرده‌اند نیز می‌توانند با توجه به اصلاحیه‌های منتشرشده، نسبت به ویرایش اطلاعات فرم انتخاب رشته خود اقدام کنند. حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور نیز در گفت‌وگو با «مهر» درباره آخرین میزان انتخاب رشته داوطلبان کنکور کارشناسی‌ارشد ۹۷ گفت: «تا ساعت ۱۲ دیروز ۱۹ خرداد ۹۷، ۲۱۰ هزار و ۱۲۴ داوطلب انتخاب رشته کرده‌اند.»

منبع روزنامه فرهیختگان

 
#

اشتراک این خبر در :