تعطیلات نزدیک به یک هفته‌ای گرچه برای خیلی از دانشجوها خوشایند بود تا به کارهای «غیردرسی» خود برسند، اما در طرف دیگر عده‌ زیادی هم بودند که این تعطیلات را با استرس به پایان رساندند. همه‌چیز از انتشار دفترچه انتخاب‌رشته آزمون کارشناسی‌ارشد ناپیوسته سال ۹۷ آغاز شد، کاهش و حذف تعدادی از رشته‌های پرطرفدار برخی دانشگاه‌ها خیلی از داوطلبان را در یک «شوک» فرو برد؛ موضوعی که داوطلبان آن را بدون اطلاع قبلی عنوان می‌کردند و مسئولان وزارت علوم نیز از اجرای یک مصوبه دولتی خبر می‌دادند.

  کسی خبردار نیست!

همین مساله اعتراضات زیادی از داوطلبان را در فضای مجازی به وجود آورد، به‌طوری که در مدت کوتاهی صفحه منتسب به وزیر علوم در اینستاگرام با هجمه زیادی از داوطلبان سردرگم همراه شد. البته این همه ماجرا نبود و تعدادی از داوطلبان نیز در همین روزهای تعطیل در تماس با مسئولان دانشگاه خود نسبت به این مساله واکنش نشان دادند که نکته قابل‌تامل آن عدم‌اطلاع مسئولان دانشگاه‌ها از چرایی حذف یا کاهش برخی رشته‌ها در مقطع کارشناسی‌ارشد بوده است. به‌طور نمونه مدیرگروه دانشگاه ارومیه در پاسخ پیامکی به یک داوطلب می‌گوید: «متاسفانه عدم‌ پاسخگویی وزارت علوم و ناهماهنگی دو اداره کل گسترش و برنامه‌ریزی درسی باعث این مشکل شده است و به اعتراضات ما هم اهمیتی نمی‌دهند.»

  زور دستگاه‌های اجرایی چربید

اعتراضات به حذف و کاهش برخی رشته‌ها، در کل به دو شکل دسته‌بندی می‌شود؛ یک، حذف دانشگاه‌هایی که در لیست دستگاه‌های اجرایی هستند، ازجمله دانشگاه صدا و سیما، وزارت امور خارجه و دانشکده علوم قضایی که این دانشگاه‌ها طبق گفته مسئولان وزارت علوم با توجه به مصوبه سال ۹۶ شورای‌ عالی اداری از سال تحصیلی ۹۸-۹۷ به هیچ عنوان مجاز به پذیرش دانشجو در هیچ‌یک از مقاطع تحصیلی نیستند. البته معاون آموزش وزیر علوم یکی‌دیگر از دلایل عزم این وزارتخانه برای موضوع را جلوگیری از رشد بی‌رویه رشته در آموزش عالی می‌داند، او در گفت‌وگویی می‌گوید: «دلیل حمایت ما از این مصوبه این است که ما شاهد رشد بی‌رویه‌ای بودیم که اکثر آنها متناسب با نیاز بازار و حتی متناسب با نیاز دستگاه اجرایی نبود. این مصوبه به تحقق شعار ما در راستای کنترل کمی و ارتقای کیفی کمک بسیاری می‌کند و می‌تواند تا اندازه زیادی مشکلات بخش آموزش عالی را حل کند.» اما در کنار این اعتراضات دانشگاه‌ها نیز وارد ماجرا شدند و حتی رئیس دانشگاه صدا و سیما از شکایت خود به دیوان عدالت اداری خبر داد. او در گفت‌وگویی تلویزیونی در اواسط هفته گذشته تاکید کرده است که اگر دفتر گسترش وزارت علوم تا روز شنبه (۱۹ خرداد ۹۷) تصمیم نادرست خود را اصلاح و بازنگری نکند از طریق دیوان عدالت اداری و مراجع عالی مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی مراتب را پیگیری خواهد کرد. البته دانشکده علوم قضایی نیز بدون توجه به این موضوع در اطلاعیه‌ای شرایط پذیرش دانشجو را رسانه‌ای کرده بود. همه این موارد باعث شد سازمان سنجش با انتشار اصلاحیه‌ای رشته‌های حذف‌شده این دستگاه‌ها را دوباره بازگرداند و وزارت علوم رسما این مساله را تایید کرد. گفته می‌شود ۴۴ کدرشته حذف‌شده تنها از دو دانشگاه وزارت خارجه و علوم قضایی بوده است.

  دانشجویان برخی رشته‌ها هنوز در شوک

اما دسته دوم معترضان داوطلبانی هستند که از کاهش محسوس تعدادی از رشته‌ها گلایه دارند. این مساله بیش از مورد قبلی مورد اعتراض دانشجویان قرار گرفته است، به‌طوری که کاهش ظرفیت در گرایش‌های شبکه و امنیت در رشته کامپیوتر و رشته‌های دیگر ازجمله MBA حواشی زیادی را حول خود به وجود آورد که حتی منجر به تشکیل کمپینی که گفته می‌شود هزار نفر در آن حضور دارند، شده است- یکی از اعضای این کمپین در این باره می‌گوید: «ما داوطلبان رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار، رایانش امن و شبکه، از نبود گرایش شبکه در لیست اعلامی توسط سازمان سنجش در بسیاری از دانشگاه‌های مادر در بهت و حیرت هستیم و اصلا برای‌مان قابل درک نیست که اسم گرایش شبکه در عنوان گرایش امتحانی ما باشد ولی در ظرفیت دانشگاه‌های کشور نباشد، حال آنکه سال گذشته قرار بود این گرایش وارد زیرمجموعه مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار شود که این جابه‌جایی به امسال موکول شد ولی امسال نه‌تنها این جابه‌جایی صورت نگرفت بلکه در بسیاری از دانشگاه‌ها حذف شده است.»

او ادامه می‌دهد: «سال ۹۴ بود که وزارت علوم تصمیم گرفت گرایش شبکه و امنیت را از رشته آی‌تی به رشته کامپیوتر منتقل کند که این موضوع با اعتراض دانشجویان مواجه و به سال ۹۵ موکول شد و در سال ۹۵ برخلاف پیش‌بینی‌ها و ابلاغ قبلی هیچ تغییری رخ نداد. اما در کنکور سال ۹۶ دانشجویان به گمان سال قبل که تغییری صورت نگرفته (و ۹۶ هم نخواهد گرفت)، به یک‌باره در زمان ثبت‌نام شاهد تغییرات وسیعی شدند، سپس دانشجویان به تغییرات دیرهنگام اعتراض کرده و با این مساله مخالفت کردند اما اتفاقی که افتاد این بود که ظرفیت شبکه و امنیت شبکه، بین هر دو رشته آی‌تی و کامپیوتر تقسیم (نصف) شد تا هم دانشجویان آی‌تی و هم کامپیوتر بتوانند این گرایش‌ها را انتخاب کنند.
در همان زمان ثبت‌نام آزمون کنکور ۹۶ یعنی دقیقا دی ۹۵ و پس از تقسیم ظرفیت دو گرایش شبکه رایانش امن بین دو رشته ذکرشده، سازمان سنجش طی اطلاعیه‌ای مکتوب در سایت خود اعلام کرد تمام ظرفیت گرایش‌های شبکه و رایانش امن (حدود۱۷۰ نفر) را از کنکور سال۹۷ به بعد به‌طور کامل فقط از طریق رشته مهندسی کامپیوتر پذیرش خواهد کرد. اما هنگامی که دفترچه انتخا‌ب‌رشته ۹۷ را دیدیم متوجه شدیم ظرفیت تقسیم‌شده گرایش‌های شبکه و رایانش امن بین‌رشته‌ای آی‌تی و کامپیوتر، نه‌تنها ادغام و به رشته مهندسی کامپیوتر افزوده نشده بلکه از آن چیزی که در سال ۹۶ اعلام شد هم کمتر شده و حتی به کاهش ظرفیت شدید این دو گرایش نیز منتهی شده است.»

این داوطلب دلیل ایجاد این مشکل را انتقال گرایش‌های شبکه و رایانش امن از رشته آی‌تی به کامپیوتر عنوان می‌کند و از دانشگاه‌های دانشگاه امیرکبیر، علم و صنعت، خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی شیراز، فردوسی مشهد، ارومیه، اصفهان و چند دانشگاه دیگر نام می‌برد که ظرفیت گرایش شبکه در آنها به صفر رسیده است.

  پای مجلس هم باز شد

البته این همه ماجرا نبود و جمعی از داوطلبان این رشته‌ها در نامه‌ای به نمایندگان مجلس خواستار پیگیری این مساله شدند. در بخشی از نامه منتشرشده آمده است: «با توجه به کاهش شدید و غیرمنتظره ظرفیت‌های گرایش شبکه و رایانش امن در دانشگاه‌های دولتی تهران و شهرستان‌ها در مقطع کارشناسی‌ارشد و رشته‌های کامپیوتر و آی‌تی جمع کثیری از داوطلبان که خواهان این دو گرایش بوده و در آغاز راه با فرض وجود دو گرایش مذکور برای یک‌سال خود برنامه‌ریزی و تلاش و چه بسا هزینه کرده‌اند، دچار سردرگمی و تزلزل شده است.»

از سوی دیگر اعمال سهمیه پنج درصدی در این آزمون نیز نگرانی‌هایی را برای این داوطلبان به وجود آورده است، یکی از داوطلبان به «فرهیختگان» درباره ارتباط اعمال سهمیه پنج درصدی و کاهش ظرفیت‌ها می‌گوید: «تا پارسال فقط سهمیه ۲۵درصدی وجود داشت_ یعنی جانبازان بالای ۲۵درصد و آزادگان_ خب، از آنجایی که تعداد ایثارگران با توجه به این قانون بسیار کم بود تاثیر زیادی روی رتبه داوطلبان سهمیه آزاد نداشته و به همین دلیل مازاد ظرفیت ۲۵درصدی به داوطلبان سهمیه آزاد می‌رسید.

اما امسال علاوه‌بر سهمیه ۲۵ درصدی، سهمیه پنج درصدی_جانبازان زیر ۲۵ درصد یا رزمندگان با سابقه حداقل ۶ ماه حضور در جبهه_ هم اضافه شده است. نکته تاثیرگذار و مهم اینجاست که سهمیه مازاد ۲۵ درصدی به داوطلبان دارای سهمیه پنج درصدی تعلق می‌گیرد و چون تعداد داوطلبان پنج درصدی زیاد هست عملا ۳۰ درصد ظرفیت هر کد رشته مختص این قشر عزیز می‌شود که این خود با توجه به کاهش ظرفیت‌ها جای نگرانی دارد.

«موضوعی که قبلا نیز رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی آن را تصمیم مجلس دانسته بود که درشورای عالی انقلاب فرهنگی و مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی شده است.»

به هر حال باید دید با پایان مهلت انتخاب‌رشته داوطلبان مجاز کارشناسی‌ارشد، این سردرگمی به کجا خواهد رسید.

منبع

 
#

اشتراک این خبر در :