آزمون دکتری سال ۹۷ در اسفندماه سال گذشته برگزار شد و داوطلبان این آزمون نتایج اولیه خود را در اواخر فروردین‌ماه مشاهده کردند. همچنین داوطلبان آزمون دکتری در اواسط اردیبهشت‌ماه اقدام به انتخاب رشته کرده و بعد از آن چشم انتظار اطلاعیه‌های دانشگاه‌ها پیرامون انجام مصاحبه جهت پذیرش در دوره دکتری شدند. حالا مطابق آنچه دانشگاه آزاد اسلامی برای متقاضیان اعلام کرده است، مصاحبه‌های دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی از ۱۶ تیرماه آغاز می‌شود.

بر این اساس داوطلبانی که در مرحله اول از آزمون دکتری گذشته‌اند باید خود را برای مرحله دوم آن که همان رویارویی با استادان و مصاحبه حضوری است، آماده کنند. امسال البته نحوه مصاحبه دکتری در این دانشگاه تغییر کرده است، به این صورت که مصاحبه داوطلبان دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی به‌صورت منطقه‌ای برگزار می‌شود. برای این امر ۱۰ منطقه انتخاب شده و تیم مصاحبه‌گر در منطقه‌ای که نزدیک داوطلب است، از او مصاحبه می‌کند.

مسئولان این دانشگاه هیچ نکته‌ای را از قلم نینداخته‌اند تا جایی که برای انجام مصاحبه هم برنامه‌ریزی کرده‌اند به‌نحوی که تیم‌های مصاحبه‌گر به‌صورت چرخشی به مناطق مختلف اعزام می‌شوند. مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی تلاش دارند عدالت و انصاف در گزینش دانشجو را افزایش دهند، شاید به همین دلیل است که در تعیین تیم‌های مصاحبه‌گر هم دقت شده است، یعنی برجسته‌ترین و مجرب‌ترین اساتیدی که در حوزه تخصصی‌شان صاحب‌نام هستند و می‌شود روی قضاوت و انصاف‌شان اتکا کرد، برای این امر مهم انتخاب می‌شوند. به گفته مسئولان آموزش عالی، این شیوه کمک می‌کند واحد‌های استان‌های مجاور بتوانند با استفاده از اعضای هیات‌علمی و امکانات یکدیگر، مصاحبه‌های دکتری را با کیفیتی مطلوب‌تر انجام دهند.

۱۶ تیرماه امسال زمانی است که داوطلبان آخرین مرحله این آزمون را آغاز خواهند کرد؛ دیروز هم علیرضا رهایی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی جزئیات آغاز مصاحبه‌های دکتری را توضیح داد. آن‌طور که او گفته است، امسال با توجه به تجربیاتی که در دو سال گذشته برای مصاحبه‌های دوره دکتری داشتیم برنامه جدیدی تهیه شده است، در برخی سال‌ها مصاحبه‌ها به‌صورت متمرکز در شهر تهران برگزار می‌شد که باعث بروز مشکلاتی برای داوطلبان شده بود، چراکه باید همه به تهران مسافرت می‌کردند و تجمع و تمرکز مصاحبه باعث اتلاف وقت می‌شد.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی از نحوه انجام مصاحبه دکتری در سال گذشته هم صحبت به میان آورده و گفته است: «در سال ۹۶ انجام مصاحبه به تمام واحدهای دانشگاهی منتقل شد و در همه واحدها امر مصاحبه انجام گرفت. این روش هم باعث سفرهای زیاد داوطلبان می‌شد. همچنین این روش وقت قابل‌توجهی از اعضای هیات‌علمی می‌گرفت.»

 انجام مصاحبه در ۱۰ منطقه آمایشی

رهایی بیان کرد: «براساس این دو تجربه قرار شد امسال مصاحبه در ۱۰ منطقه آمایشی انجام شود، مثلا برای استان‌های اردبیل، آذربایجان‌شرقی و غربی مصاحبه در تبریز به‌عنوان مرکز منطقه آمایشی، در استان‌های گیلان، مازندران و گرگان مصاحبه در ساری و به همین ترتیب در بقیه مناطق (مشهد، قزوین، اصفهان، شیراز، کرمان، اهواز و کرمانشاه) انجام می‌شود. اساتید هم با هماهنگی معاونان آموزشی مناطق و واحدها انتخاب و در آنجا متمرکز می‌شوند.»

به گفته او، البته از طرف مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه و دفتر نظارت و ارزیابی هم نمایندگانی اعزام می‌شوند که نظارت دقیق بر مصاحبه‌ها داشته باشند، به‌طوری که مصاحبه‌ها شکل فرمالیته نداشته باشد و ارزیابی علمی دقیقی از داوطلبان انجام شود.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: «ان‌شاءا… با این روش گزینش علمی به‌طور دقیق‌تر انجام می‌شود. نتایج اولیه انتخاب رشته دوره دکتری از پنجم تا دهم تیر اعلام می‌شود و به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی خواهیم کرد تا داوطلبان برای رفتن به مصاحبه یک هفته زمان داشته باشند؛ برنامه مصاحبه‌ها از ۱۶ تیر آغاز شده و تا ۲۵ تیر ادامه دارد.»

 ۶۵ هزار نفر متقاضی حضور در مقطع دکتری

رهایی درباره تعداد داوطلبان دوره دکتری امسال دانشگاه آزاد اسلامی نیز این‌گونه گفت: «امسال حدود ۶۵ هزار نفر متقاضی حضور در دکتری داریم که انتخاب رشته‌محل انجام داده‌اند.»

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی درباره انتخاب رشته دوره کارشناسی‌ارشد در این دانشگاه اضافه کرد: «اطلاعات رشته‌محل‌های ارشد آماده شده و طبق مصوبه برای هر رشته‌محل سه عضو علمی اختصاص یافته است؛ اطلاعات جمع‌آوری شده و مجموع اطلاعات را برای دفتر گسترش آموزش عالی ارسال کردیم تا نتایجش اعلام شود، بعد از اعلام دفتر گسترش، ثبت‌نام برای انتخاب رشته آغاز می‌شود. پیش‌بینی ما این است که از اوایل هفته آینده انتخاب رشته دوره کارشناسی‌ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شود.»

با این اوصاف دانشگاه آزاد اسلامی که سال گذشته مصاحبه حضوری از پذیرفته‌شدگان آزمون دکتری را به‌صورت استانی برگزار کرده بود و پیش‌تر نیز این کار به‌صورت متمرکز و تنها در تهران انجام می‌شد، راه سومی را طراحی کرده است که براساس آن دانشجویان پذیرفته‌شده در این آزمون باید براساس آنچه از سوی این دانشگاه ابلاغ می‌شود، در این مناطق مصاحبه حضوری خود را انجام دهند.

 
#

اشتراک این خبر در :