داوطلبان به خوبی می‌دانند که تنها تفاوت تحصیل در دوره شبانه، مربوط به شهریه این دوره است و در سایر موضوعات با دانشجویان روزانه برابری می‌کنند. بنابراین در این سناریو، آنچه از همه مهم‌تر به نظر می‌رسد این است که در سال جدید تحصیلی(سال تحصیلی ۹۸ – ۹۷) شهریه دانشگاه‌ها چقدر است.

به گزارش خبرنگار صنفی – آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ با وجود اینکه هنوز نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد ۹۷ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی اعلام نشده و قرار است در دهه دوم خردادماه از طریق سایت سازمان سنجش اعلام شود، با این حال بسیاری از داوطبان این کنکور، با توجه به پیش‌بینی خود از نتایج اولیه آزمون، سناریوهای مختلفی را برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد طراحی کرده‌اند. احتمالا یکی از سناریوهایی که این داوطلبان برای خود در نظر می‌گیرند تحصیل در نوبت دوم یا همان دوره شبانه دانشگاه‌ها است.

داوطلبان به خوبی می‌دانند که تنها تفاوت تحصیل در دوره شبانه و روزانه مربوط به شهریه دوره شبانه است و در سایر موضوعات با دانشجویان روزانه برابری می‌کنند. بنابراین در این سناریو، آنچه از همه مهم‌تر به نظر می‌رسد این است که در سال جدید تحصیلی(سال تحصیلی ۹۸ – ۹۷) شهریه دانشگاه‌ها چقدر است. درواقع یافتن پاسخ این سوال، تا حدودی زیادی تکلیف داوطلبانی که قصد تحصیل در دوره شبانه دارند را روشن می‌سازد.

در این گزارش قصد داریم داوطلبان را از میزان شهریه دانشگاه‌ها در سال تحصیلی ۹۸ – ۹۷ آگاه کنیم.

* شهریه دوره شبانه دانشگاه‌ها در مقطع ارشد
با توجه به این موضوع که هنوز موعد انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۷ نرسیده است، بنابراین دانشگاه‌های زیادی هنوز شهریه مصوب خود را منتشر نکرده‌اند، با این حال در ادامه نگاهی به جدول شهریه برخی از دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی ارشد خواهیم انداخت.

* شهریه دانشگاه اصفهان در سال ۹۷
دانشگاه اصفهان طی اطلاعیه‌ای که در سایت این دانشگاه منتشر شده است، شهریه این دانشگاه برای سال تحصیلی ۹۸ – ۹۷ را مشخص کرده است. مطابق این اطلاعیه، دانشجویان کارشناسی ارشد که در رشته‌های علوم انسانی این دانشگاه تحصیل می‌کنند ملزمند در هر ترم، مبلغ ۹۸۰ هزار تومان بابت شهریه ثابت، مبلغ ۱۷۵ هزار تومان به ازای هرواحد دروس اصلی و ۶۵۰ هزار تومان بابت هرواحد پایان‌نامه پرداخت نمایند. به عبارتی دیگر، یک دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه اصفهان که در یک ترم تحصیلی ۸ واحد درسی را اخذ کرده است، باید شهریه‌ای در حدود ۲ میلیون ۴۰۰ هزار تومان واریز نماید.

در ادامه جدول شهریه مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه اصفهان آمده است:

شهریه دانشگاه اصفهان در سال 97

برای دانلود فایل اصلی جدول شهریه دانشگاه اصفهان روی کادر زیر کلیک کنید

* شهریه دانشگاه امام خمینی قزوین در سال ۹۷
دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین با صدور اطلاعیه‌ای شهریه مصوب این دانشگاه برای سال تحصیلی ۹۸ – ۹۷ را تعیین کرده است. براساس این اطلاعیه، دانشجویانی که قصد دارند در یکی از رشته‌های فنی-مهندسی مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه تحصیلی کنند، باید ۸۷۰ هزار تومان بابت شهریه ثابت، ۲۰۸ هزار تومان بابت هر واحد درسی متغیر، ۳۴۸ هزار تومان بابت هرواحد نظری پایان نامه و ۵۲۱ هزار تومان بابت هرواحد آزمایشگاهی پایان نامه پرداخت نمایند. بنابراین با این وضعیت، دانشجویی که قرار است ترم آینده در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین در یکی از رشته‌های مهندسی تحصیل کند، در همان ترم اول(با اخذ ۸ واحد درسی) باید شهریه‌ای بالغ بر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پرداخت نماید.

در ادامه جدول شهریه مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین آمده است:

شهریه دانشگاه امام خمینی قزوین در سال 97

برای دانلود فایل اصلی جدول شهریه دانشگاه امام خمینی قزوین روی کادر زیر کلیک کنید

* شهریه دانشگاه صنعتی شیراز در سال ۹۷
دانشگاه صنعتی شیراز نیز جزو معدود دانشگاه‌هایی است که جدول شهریه مصوب خود را برای سال تحصیلی آینده منتشر کرده است. مطابق اطلاعیه منتشرشده از سوی این دانشگاه، شهریه ثابت همه رشته‌های این دانشگاه یک میلیون و ۷۸۰ هزار تومان، شهریه متغیر هر واحد درسی ۳۵۵ هزار تومان و شهریه هرواحد پایان نامه ۸۹۰ هزار تومان تصویب و اعلام شده است.

برای دانلود فایل اصلی جدول شهریه دانشگاه صنعتی شیراز روی کادر زیر کلیک کنید

* میزان افزایش شهریه چقدر است؟
ممکن است برای برخی از داوطلبان این سوال پیش بیاید که آیا شهریه تصویب شده دانشگاه‌ها برای سال تحصیلی آینده، نسبت به سال گذشته با افزایش همراه بوده است یا خیر. همچنین اطلاع از اینکه این افزایش به چه میزان بوده است نیز می‌تواند جالب باشد. در همین زمینه، به بررسی شهریه مصوب دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین در چهار سال اخیر پرداخته‌ایم.

مطابق جدول فوق، شهریه دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین در مقطع کارشناسی ارشد، در سال‌های ۹۶ افزایشی نداشته است ولی در سایر سال‌ها با افزایش مواجه بوده است.

 
#

اشتراک این خبر در :