قائم مقام وزیر علوم، فناوری و تحقیقات گفت: سالانه ۲۵ هزار دانشجو در مقطع دکتری در کشور تربیت می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم  از اراک، عبدالرضا باقری عصر امروز در نشست با روسای دانشگاه‌ها با اشاره به مسئولیت روسای دانشگاهی اظهار داشت: روسای دانشگاه‌ها باید مسئولیت خود را جدی بگیرند و از ظرفیت‌های موجود به منظور برطرف کردن مشکلات استفاده کنند این در حالی است که مشکل اینجاست که در حال حاضر فکر کمتر و عمل بیشتر است در حالی که باید بیشتر فکر کرد و کمتر عمل کرد تا بتوان یک عملکرد اثربخش از خود برجای گذاشت.

وی افزود: در استان مرکزی مفاخر ومشاهیر زیادی وجود دارد که در راس آنها امام خمینی(ره) است که ایشان همیشه بر اتکای نفس تاکید ویژه داشتند این در حالی است که اتکای نفس می‌تواند مشکلات را برطرف کند البته نباید همیشه از نداشته‌ها گلایه کرد بلکه باید درصدد برطرف کردن کاستی‌ها برخاست و بیشتر به دانشگاه‌های کم برخوردار توجه ویژه داشت.

قائم مقام وزیر علوم، فناوری و تحقیقات تصریح کرد: عدم توازن امکانات در استان‌ها موج می‌زند و رایزنی با سازمان مدیریت هم به نتیجه نرسید  که در نتیجه باید اختصاص بودجه به منظور برطرف کردن نبود توازن شکل گیرد.

باقری بیان کرد: از توان روسای دانشگاه‌ها باید استفاده کرد و باید در این راستا تا شهریور ماه مستنداتی تهیه شود تا بتوان به دانشگاه‌ها کمک کرد این در حالی است که در سال گذشته دانشگاه‌های سطح یک رشد بودجه داشته‌اند.

وی ادامه داد: خیران می‌توانند در راستای تامین منابع مالی دولت نقش موثری داشته باشند این در حالی است که فعالیت خیران آغاز شده اما این فعالیت کافی نیست.

قائم مقام وزیر علوم، فناوری و تحقیقات عنوان کرد: در مدت چهار سال اخیر ۱۵۶ هزار مترمربع فضای عمرانی در مراکز آموزش عالی توسط حیران احداث شده است و همچنین در حال حاضر هم ۱۳۰ هزار مترمربع هم در حال ساخت است.

باقری خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر در حدود ۲۵۰ میلیاردتومان توسط خیران به داشنگاه فردوسی مشهد کمک شده این در حالی است که استان مرکزی هم این ظرفیت را دارد و همچنین بنیاد دانشگاهی دانشکاه فردوسی برای دانشجویان با رتبه کمتر از هزار در رشته فنی و مهندسی و رتبه کمتر از دو هزار در رشته انسانی مبلغ ۵۰۰ هزار تومان بورسیه پرداخت می‌کنند.

وی اضافه کرد: تعامل مدیران دانشکاه‌ها با مدیران اجرایی باید اقزایش پیدا کند و همچنین دستگاه‌های اجرایی هم باید بپذیرند که دانشکاه‌ها به عنوان بازوان کمکی آنها هستند.

قائم مقام وزیر علوم، فناوری و تحقیقات تصریح کرد: انعکاس فعالیت‌های پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان باید به منظور تزریف امیدواری به حوانان ایجاد شود این در حالی است که این انعکاس سبب امیدواری جامعه می‌شود.

باقری بیان کرد: دانشکاه‌ها می‌توانند از ظرفیت اعضای هیئت مدیره استفاده کنند این در حالی است که دانشکاه‌ها در کنار یکدیگر یک خانواده هستند و باید از ظرفیت‌های موجود استفاده شود.

وی ادامه داد: سالانه ۲۵ هزار دانشجو در مقطع دکتری در کشور تربیت می‌شوند و به طور حتم برای ایجاد شغل این تعداد فارغ‌التحصیل به مشکل برمی‌خوریم این در حالی است که می‌توان کارشناسانی به مهاریت بالا تربیت کرد و تنها ارتقای تحصیلات مدنظر نیست.

قائم مقام وزیر علوم، فناوری و تحقیقات عنوان کرد: در حال حاضر ۸۱ دانشکده کشاورزی در کشور فعالیت می‌کنند که شاید در حدود دو سوم آنها اضافی باشد که در این راستا وزارت جهاد کشاورزی  و سازمان‌های تابعه سایتی را به منظور کارورزی و تقویت مهارت‌آموزی دانشجویان رشته کشاورزی معرفی می‌کنند و همچنین منابع مالی در نظر گرفته شده توسط وزارت علوم برای هر دانشجو هم ۲۷۰ هزار تومان است.

 
#

اشتراک این خبر در :