روابط عمومی دانشگاه ارومیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پرداخت شهریه مردودی برای دانشجویان دکتری خلاف قوانین نیست.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ روابط عمومی دانشگاه ارومیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که به اطلاع دانشجویان عزیز مقطع دکتری می‌رساند که طبق مفاد آیین نامه دکتری ابلاغی وزارت علوم سنوات مجاز تحصیلی ۸ نیمسال است.

نیمسال ۹ از طریق دانشکده و بدون پرداخت شهریه قابل تمدید است، ولی نیمسال ۱۰ از طریق دانشکده، ولی با پرداخت شهریه تمدید می‌شود.

نیمسال ۱۱ و ۱۲ با تقاضای دانشجو و ارائه دلایل توجیهی از سوی استاد راهنما و گروه با پرداخت شهریه، از سوی کمیسیون بررسی موارد خاص دانشگاه قابل تمدید است.

برای دانشجویانی که از معافیت تحصیلی بهره‌مند هستند هرگونه تمدید سنوات خارج از سنوات مجاز فقط با موافقت حوزه نظام وظیفه امکان پذیر است.

همچنین در دوره دکتری یا کارشناسی ارشد روزانه طبق قوانین وزارت علوم، دانشجویانی که واحد درسی خود را حذف می‌نمایند یا موفق به احراز نمره قبولی در درس نمی‌شوند، در انتخاب واحد مجدد آن درس ملزم به پرداخت شهریه مصوب هیئت امناء هستند.

پرداخت شهریه برای دانشجویان روزانه در داخل سنوات مجاز تحصیلی غیر از مورد تبصره ماده ۱۰ آیین نامه ابلاغی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ممنوع است. دانشجویان واقف هستند که در دوره روزانه هزینه تحصیل از طریق بیت المالی تامین می‌شود که حاصل دسترنج مردان و زنانی است که گاه هزینه زندگی خود را بسختی تامین می‌کنند. حال آن عزیزان و دوستان خود قضاوت کنند که چرا باید هزینه عدم توفیق برخی دانشجویان بر دیگر عزیزانی تحمیل شود که یک بار هزینه درسی آن‌ها را تامین نموده اند؟

پرداخت شهریه از سوی دانشجویان عزیز در موارد مردودی و حذف غیر موجه از دایره مفاهیم (اجباری) یا (اختیاری) بودن خارج است. دانشگاه ارومیه دانشگاه پولی نیست و فقط تلاش دارد آیین نامه‌ها و قوانین وزارتی را اجرا نماید و به نظر می‌رسد قانون گذار نیز با وضع این قانون در نظر داشته مانع رکود علمی و رخوت دانشجویان گردد. منظور برخی از دانشجویان از شعار “نه به دانشگاه پولی” مبهم و ژورنالیستی است.

اگر منظور خوابگاه صددرصد رایگان، غذای رایگان، وام بلا عوض و. است؛ باید قانون همه دانشگاه‌های دولتی ایران تغییر یابد؟!

در پایان تذکر این نکته ضروری است که حذف ها، مردودیها، غیبت‌ها و … ناشی از علل خارج از اراده دانشجویان (مانند حوادث رانندگی، زایمان، بستری شدن در بیمارستان و…) مشمول مفاد تبصره ماده ۱۰ آیین نامه مذکور نمی‌شود.

منبع

 
#

اشتراک این خبر در :