اعتراض دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی پیرامون نرخ‌های ابلاغ‌شده در ابتدای سال تحصیلی، بجا بوده و شاید مسئولان وزارت بهداشت باید زودتر از این به این اعتراضات رسیدگی و نرخ‌ها را تعدیل می‌کردند.

به گزارش خبرنگار صنفی – آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ پس از اعتراضات دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور به نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی در سال تحصیلی ۹۷ – ۹۶ و در پی آن وعده‌های گوناگون مسئولان معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برای بررسی این موضوع، بالاخره نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی کاهش پیدا کرد.

* نرخ خوابگاه به نرخ سال گذشته بازگشت
محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت در بخشی از نشست فعالان رسانه‌ای شعب دانشگاهی مفدا که چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه در وزارت بهداشت برگزار شد، با اعلام اینکه نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی به قیمت سال گذشته بازگشته است، گفت: رتبه‌بندی و آنالیز خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام شده است و نتایج آن در آینده نزدیک اعلام می‌شود. وی با اشاره به تقاضای دانشجویان از ابتدای سال تحصیلی جاری مبنی بر تجدیدنظر در اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی افزود:  این تعرفه که از ابتدای امسال به دلایل گوناگون افزایش زیادی پیدا کرده بود، به قیمت‌های سال گذشته با احتساب حدود ۱۵ درصد افزایش به نسبت سال قبل تغییر کرد.(بیشتر بخوانید)

* اجاره‌بهای خوابگاه چقدر بود؟
نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی در ابتدای سال تحصیلی ۹۷ – ۹۶، توسط هیات امنای صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت تصویب و به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد. براساس بخشنامه این صندوق، خوابگاه‌های مجردی دانشگاه‌های علوم پزشکی براساس ظرفیت اتاق‌ها به ده دسته تقسیم شده و خوابگاه‌های متاهلی دانشگاه‌ها به دو دسته «با امکانات مستقل» و «با امکانات مشترک« تقسیم شده است.

در ادامه انواع تقسیم‌بندی خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی را به همراه اجاره‌بهای آنها مشاهده می‌کنید.

نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌های علوم پزشکی

توجه داشته باشید که نرخ‌های مندرج د ر جدول فوق، قبل از تصمیم اخیر معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اجرایی بوده است و طبق اعلام مسئولان این معاونت، نرخ خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی از نیمسال دوم «نرخ‌های سال گذشته + ۱۵ درصد افزایش قیمت» خواهد بود.

* چرا نرخ اجاره‌بها صدای دانشجویان را درآورد؟
شاید اگر درصد افزایش نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی نسبت به سال تحصیلی گذشته(۹۵ – ۹۶)، درصدی متعارفی بود و فشار زیادی را به دانشجویان وارد نمی‌کرد، اعتراضات دانشجویی آنقدر گسترده و فراگیر نمی‌شد تا نهایتا با گذشت یک نیمسال از اجرایی شدن مصوبه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، این مصوبه ملغی و نرخ‌ها به همان نرخ‌های سال گذشته بازگردد. کما اینکه معمولا نرخ‌های اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی هرساله با افزایش روبروست اما به دلیل اینکه درصد افزایش متعارف‌تر بود، دانشجویان فشار زیادی را بابت پرداخت آن متحمل نمی‌شدند.

با ابلاغ نرخ جدید اجاره‌بهای خوابگاه‌های علوم پزشکی در ابتدای سال تحصیلی ۹۷ – ۹۶، دانشجویان زیادی آن را شوکه‌کننده دانستند. برای مثال طبق ابلاغیه جدید، نرخ اجاره‌بهای اتاق مجردی یک نفره در سال تحصیلی قبل(۹۵ – ۹۶)، ۶۲ هزار ششصد تومان و در سال تحصیلی جدید به ماهانه ۲۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده بود!

در ادامه جدول مقایسه نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌های علوم پزشکی در سال تحصیلی گذشته و سال تحصیلی فعلی آمده است:

مقایسه نرخ اجاره‌بهای خوابگاه‌های علوم پزشکی

بنابراین می‌توان با قطعیت گفت که اعتراض دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی پیرامون نرخ‌های ابلاغ‌شده در ابتدای سال تحصیلی، بجا بوده و شاید مسئولان وزارت بهداشت باید زودتر از این به این اعتراضات رسیدگی و نرخ‌ها را تعدیل می‌کردند.

منبع

 
#

اشتراک این خبر در :