ایجاد کمپین‌های دانشجویی در شبکه‌های اجتماعی برای رساندن صدای اعتراض دانشجویان، یکی از نقاط قابل‌توجهی بود که در ترم گذشته حاشیه‌های زیادی را حول خود به وجود آورد.

کمپین مطالبات دانشجویان صنعت نفت و دانشجویان دکتری از جمله این کمپین‌ها بودند که در برخی از روزهای ترم گذشته به‌عنوان داغ‌ترین «ترند» شبکه اجتماعی توییتر مطرح شد؛ مساله‌ای که در روزهای تعطیلی میان‌ترم دانشگاه‌ها بازهم ادامه دارد. هشتگ #حمایت _از_پژوهش_دکتری یکی از این موارد است؛ هشتگی که توسط برخی از دانشجویان دکتری که به حذف پژوهانه در این مقطع معترض هستند، مجددا طی روزهای اخیر جزء پرواکنش‌ترین هشتگ‌های توییتر شده است.

مینا، یکی از کاربران این شبکه می‌نویسد: «پژوهش وظیفه دانشجوی دکتری است و حمایت وظیفه مسئولان.» نازنین نیز با هشتگ حمایت از پژوهش دکتری نوشته: «رواست خروجی این هزینه خارج از مرزهای ایران شکوفا شود؟» زهرا، کاربر دیگر توییت زده: «نتیجه بی‌اهمیتی به پژوهش و پژوهشگر این میشه که در آینده‌ای نزدیک بازار مصرف جنسای بی‌کیفیت می‌شیم!» یکی دیگر از کاربران سفره دل خود را بیشتر باز کرده و نوشته: «دانشجوی دکتری برای گذراندن معیشت شروع به نوشتن پایان‌نامه برای دانشجویان دیگر می‌کند، آیا این آبروریزی برای کشور نیست؟»

یا دیگری می‌نویسد: «نگاه بنگاهی و بازی توسعه مدت مدیدی است که کشور را احاطه کرده است.» مینا، یکی دیگر از کاربرانی است که توییت او با retweet‌های قابل‌توجهی روبه‌رو شده است. او نوشته: «عدم استاندارد بودن خودروهای داخلی و تمام آلودگی‌ها از عدم توجه به علم و پژوهش در کشور است.»

در این میان کسانی هم هستند که حرف‌های شنیدنی دیگری دارند؛ یکی از دانشجویان دکتری می‌نویسد: «۳۰ ساله شدیم… هنوز بابا هفته‌ای ۱۰۰ تومن می‌ریزه به حساب‌مون… ناسلامتی ما دکتری آینده، آینده‌سازای جامعه‌ایم.» یا دیگری می‌نویسد: «شاید هزینه‌های حمایتی از دانشجویان دکتری بالا باشد، اما مطمئنا هزینه‌های ناامیدی و خروج نخبگان ویرانگر است.» البته در این میان ادبیات دیگری نیز دیده می‌شود؛ رضا تقی‌پور با کنایه‌ای به رانت و رانت‌بازی‌ها نوشته است: «الان همه دکتر هستن برای خودشون، نیازی به پژوهش نیست!» یا یاسین می‌نویسد: «دانشجوی دکترایی که نمی‌تواند پس از ۲۰ سال هزینه درسش را بدهد، پس چه تضمینی دارد بعد از دکتری این اتفاق بیفتد؟»

این موضوع به‌عنوان یکی از سوال‌های همیشگی رسانه‌ها از مسئولان آموزش عالی بوده است. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری چندی پیش در گفت‌وگویی با «فرهیختگان» در پاسخ به سوالی درباره وام پژوهانه دکتری نیز گفت: «بحث پژوهانه رقمی است که باید در قالب کمک به دانشجویان پژوهشگر در اختیار قرار گیرد. منابع مالی این کمک‌ها قبلا در اداره معاونت علمی ریاست‌جمهوری بود که پرداخت شد، اما بعدها متاسفانه در بودجه‌ها پیش‌بینی نشد و در حال حاضر نیز در تلاش هستیم. در این راستا در کمیسیون تلفیق رقمی گذاشته و پیشنهاد شد، اما مجددا بعد از بازگشت لایحه به کمیسیون، شنیدم آن رقم جابه‌جا شده است، اما با وجود این تلاش می‌کنیم به دانشجویان دکتری کمک کنیم.»

منبع روزنامه فرهیختگان

 
#

اشتراک این خبر در :