در این گزارش قصد داریم به ابهامات دانشجویان در رابطه با نحوه دریافت وام‌های نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۷ – ۹۶ پاسخ دهیم. همچنین توضیحاتی را درباره اینکه دانشجویان برای ثبت‌نام وام نیاز به چه مراحل و مدارکی دارند را ارائه کرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار صنفی – آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ وام دانشجویی اعم از وام تحصیلی، وام شهریه، وام مسکن و سایر وام‌ها از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و از کانال معاونت دانشجویی دانشگاه‌ها به متقاضیان پرداخت می‌شود و هرچند مبالغ آن محدود و اندک است اما قطعا در دوران تحصیل، یکی از مهم‌ترین منابع مالی دانشجویان به حساب می‌آید. طبق تقویم ارائه‌شده از سوی صندوق رفاه دانشجویان، دانشگاه‌ها موظفند که از تاریخ ۱۴ بهمن اقدام به پذیرش دانشجویان متقاضی وام کنند و ضمن مطلع کردن آنها از جزئیات انواع وام‌های صندوق، آنها را در ثبت‌نام برای دریافت تسهیلات راهنمایی کنند.

* زمان‌بندی درخواست وام‌های دانشجویی
همانطور که اشاره شد زمان ثبت تقاضای انواع وام‌های دانشجویی اعم از وام تحصیلی، وام بنیاد علوی و سایر وام‌ها از روز شنبه ۱۴ بهمن ماه آغاز و تا روز چهارشنبه ۱۶ اسفند ادامه خواهد داشت. در این تقویم زمان‌بندی که از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ارائه شده است، زمان ثبت تقاضا برای وام شهریه، ۲۵ فروردین ۹۷ تعیین شده و اطلاعات تکمیلی درباره وام ضروری در آینده اعلام خواهد شد.

در ادامه زمان‌بندی درخواست وام‌های دانشجویی در نیمسال دوم را مشاهده می‌کنید:

برای مشاهده سایز روی تصویر کلیک کنید

* انواع وام‌های دانشجویی
صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحت عناوین مختلفی همچون وام تحصیلی، مسکن، ضروری، خرید کتاب، تغذیه، عتبات عالیات، ازدواج و غیره به دانشجویان سراسر کشور تسهیلات ارائه می‌دهد. توجه داشته باشید که هر وامی نیازمند شرایط و مدارک خاصی است که پس از ثبت‌نام اینترنتی وام در سامانه پورتال دانشجویی صندوق رفاه، مدارک آن باید به اداره رفاه دانشجویی دانشگاه‌ها تحویل داده شود.

برای مشاهده انواع وام‌های دانشجویی که در سال تحصیلی ۹۷ – ۹۶ به دانشجویان ارائه خواهد شد، روی کادر زیر کلیک کنید.

* مدارک موردنیاز جهت تشکیل پرونده
دانشجویان برای پیش از ثبت تقاضا برای دریافت انواع وام‌های دانشجویی باید مدارکی را تهیه کنند و برخی را تحویل مسئول امور وام‌های دانشگاه محل تحصیل خود دهند و برخی دیگر از مدارک را در سایت صندوق رفاه دانشجویان بارگذاری نمایند.

به طور کلی مدارک مندرج در جدول زیر برای تشکیل پرونده جهت دریافت وام دانشجویی لازم است:

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده
فرم تشکیل پرونده
کپی کارت دانشجویی و یا پرینت انتخاب واحد ترم جاری با مهر و امضاء تحصیلات تکمیلی
کپی صفحه اول و دوم شناسنامه (در صورت داشتن توضیحات، صفحه توضیحات نیز اضافه شود)
کپی کارت ملی پشت و رو
کپی مدرک کاردانی
کپی مدرک کارشناسی
کپی مدرک کارشناسی ارشد
یک قطعه عکس
سند تعهد محضری ضامن
حکم کارگزینی سال جاری ضامن

* نحوه درخواست وام توسط دانشجویان
معاونت دانشجویی هر دانشگاه، مسئول انجام امور مربوط به وام و تسهیلات دانشجویی است و در این رابطه پورتال دانشجویی صندوق رفاه وزارت علوم به آدرس bp.swf.ir، برای انجام مراحلی همچون ثبت‌نام اولیه، تشکیل پرونده، دریافت دفترچه اقساط، بازپرداخت وام و غیره درنظر گرفته شده است.

هرکدام از دانشجویان با توجه به وضعیت تحصیلی خود در یکی از چهار دسته زیر قرار می‌گیرد که با توجه به شرایط خود می‌تواند اقدام به تقاضای وام دانشجویی کند.

برای مشاهده سایز روی تصویر کلیک کنید

* برای تهیه سند محضری چه کنیم؟
برای تهیه سند تعهد محضری دانشجو می‌بایست فرم پیشنویس را از کارشناسان اداره رفاه دانشجویی دانشگاه محل تحصیل خود تحویل بگیرد و پس از ثبت آن در دفاتر اسناد رسمی، فرم را تحویل مسئولین دانشجویی و فرهنگی دانشکده نماید.

در ادامه نمونه‌ای از سند تعهد محضری را مشاهده می‌کنید:

برخی از دانشجویان به دلیل عدم‌اطلاع از مسائلی همچون تاریخ ثبت‌نام و نحوه پرداخت وام، عدم آشنایی با انواع وام‌های دانشجویی، عدم آشنایی با نحوه بازپرداخت وام و غیره به سادگی از کنار آن عبور می‌کنند، در این گزارش قصد داریم در این زمینه جزئیاتی را به اطلاع دانشجویان برسانیم.

به گزارش خبرنگار صنفی_آموزشی «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ وام دانشجویی اعم از وام تحصیلی، وام شهریه، وام مسکن و سایر وام‌ها از سوی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و از کانال معاونت دانشجویی دانشگاه‌ها به متقاضیان پرداخت می‌شود و هرچند مبالغ آن محدود و اندک است اما قطعا در دوران تحصیل، یکی از مهم‌ترین منابع مالی دانشجویان به حساب می‌آید. با این حال برخی از دانشجویان به دلیل عدم‌اطلاع از مسائلی همچون تاریخ ثبت‌نام، نحوه پرداخت وام، عدم آشنایی با انواع وام‌های دانشجویی، عدم آشنایی با نحوه بازپرداخت وام و غیره به سادگی از کنار آن عبور می‌کنند.

در این گزارش قصد داریم ضمن ارائه جدول زمان‌بندی انواع وام‌های دانشجویی، مبالغ این وام‌ها در نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۷ – ۹۶ را مورد بررسی قرار دهیم.

* جدول زمان‌بندی انواع وام‌های دانشجویی
در جدول زیر تقویم زمانی تقاضای وام‌هایی همچون وام ویژه دکتری، وام تحصیلی، وام شهریه، وام ویژه دکتری و وام بنیاد علوی آمده است:

|برای مشاهده سایز اصلی جدول روی آن کلیک کنید|

* مبالغ وام‌های تحصیلی برای نیمسال دوم
در بخشنامه صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم فهرست انواع وام دانشجویی و مبالغ سرانه آن براساس آخرین مصوبات هیات امنای صندوق نیز ابلاغ شده است و از همه دانشگاه‌ها خواسته شده برای تسریع در امور پرداخت با رعایت بازه زمانی تعیین‌شده برای ثبت اطلاعات متقاضیان، نسبت به ارسال اطلاعات پس از تایید لیست‌ها توسط معاونت دانشجویی دانشگاه اقدام کنند.

در ادامه جدول ضوابط پرداخت و مبلغ مصوب ۲۴ نوع وام دانشجویی آمده است:

|برای مشاهده سایز اصلی جدول روی آن کلیک کنید|

|برای مشاهده سایز اصلی جدول روی آن کلیک کنید|

|برای مشاهده سایز اصلی جدول روی آن کلیک کنید|

*** وام عتبات به تمام دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی(به جز دانشگاه آزاد اسلامی) پرداخت می‌شود و مبلغ آن برای دانشجویان مجرد ۱ میلیون و دانشجویان متاهل ۱٫۵ میلیون تومان است.

*** پرداخت وام ازدواج علاوه بر دانشجویان روزانه دانشگاه‌های دولتی به دانشجویان نوبت دوم فرزندان شهید و جانبازان بالای ۵۰ درصد و آزادگان دانشگاه‌های دولتی که در حین تحصیل تاهل اختیار کنند نیز بلامانع است. دانشجویان متاهل مقطع کارشناسی در صورت کسب معدل حداقل ۱۶ و دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی در صورت کسب معدل کل حداقل ۱۷٫۵، تا سقف ۱٫۵برابر سقف مصوب، از وام ودیعه مسکن متاهلی بهره‌مند می‌شود اما پرداخت وام ودیعه مسکن به دانشجویانی که در نیمسال قبل از تقاضای وام، مشروط بوده‌اند، امکان‌پذیر نخواهد بود.

 
#

اشتراک این خبر در :