میزگرد بررسی چالش‌های دکتری پژوهش محور با حضور اساتید و پژوهشگران همزمان با هفته پژوهش برگزار شد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، امیر منصوری رئیس پژوهشکده نظر محل برگزاری این میزگرد بررسی چالش های دکتری تقاضا محور با توضیح سابقه پیدایش دکتری پژوهش محور در ایران، که بر اساس توجه به نیاز در جامعه و تعریف پژوهش های تقاضا محور بود، توضیحاتی ارائه داد.
در ادامه حاضران ضمن تاکید به اهمیت توجه دولت و وزارت علوم به دوره های دکتری پژوهش محور علی الخصوص در شرایط اقتصاد مقاومتی به موانع پیش روی این دوره ها پرداختند.
حمیدرضا بابایی نماینده پژوهشکده فرهنگ هنر و معماری جهاد دانشگاهی با اعلام اینکه ساختار پژوهش محور بایستی دقیق و در مراکز مختلف یکسان باشد، خواستار حمایت و پشتیبانی صندوق حمایت صنعت از تحقیقات تقاضا محور در قالب دکتری پژوهش محور شود.
فاطمه براتلو نماینده پژوهشکده علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به یافتن راه هایی برای تبدیل پژوهشکده ها به قطب نمای تخصصی در مسایل کلان کشور را ضروری خواند و تاکید کرد: باید مدیریت پژوهش های تقاضا محور از بروکراسی رایج خارج شود.
احمد آکوچیان رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک توسعه ضمن تاکید بر نقش دوره های تقاضا محور بر توسعه علم و اجتماع بررویکردهای مستقل از نظام دولتی تاکید کرد و بروکراسی حاکم را مانع تحقق اهداف بلند مد نظر موسسات غیر دولتی دانست.
داوود میرزایی نماینده مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی ضمن بیان تنگناهای مالی در مرکز که دولتی نیز هست به موانع کثیری در راه پژوهش اشاره کرد و نقش دولت را بسیار مهم قلمداد کرد.
ایزدی نماینده پژوهشکده توسعه تکنولوژی جهاد شریف با بیان تجربه های خود در برقراری ارتباط میان صنعت و دانشگاه، بر ضرورت باز تعریف مقررات تامین مالی پژوهش ها از طریق دولت تاکید کرد.
در جمع بندی میزگرد موارد چون، دکتری پژوهش محور رویه روز موسسات پژوهشی جهان است که در ایران به خوبی مدیریت نشده است همچنین پیوند موثر و واقعی میان دانشگاه و صنعت از طریق توسعه پژوهش های تقاضا محور در قالب دکتری پژوهش محور ممکن است مورد تاکید قرار گرفت.
از دیگر موارد این میزگرد نیز اینکه؛ تحقق دکتری پژوهش محور وزارت علوم به عنوان مدیر این بخش وظیفه دارد نسبت به پیش بینی لوایح قانونی مجلس تخصیص اعتبار لازم به طرح های تقاضا محور از سوی کارفرمایان دولتی و دستگاه های بهره بردار اقدام کنند، عنوان شد.
به گزارش ایرنا، نشست‌های پژوهشی «پنج نظر» از روز شنبه ۲۵ آذر آغاز و تا روز ۲۹ آذرماه در راستای گسترش تولید علم و کاربردی برگزار می شود.
در این نشست ها ضمن معرفی فعالیت های مختلف پژوهشی پژوهشکده در قالب نمایشگاه‌های دیداری و عرضه آثار میزگردهای تخصصی تشکیل و از تازه های نشر این پژوهشکده نیز رونمایی خواهد شد.
دو نشست دیگر این پژوهشگاه به ترتیب روزهای ۲۸ و ۲۹ آذر ماه با عنوان «از پارک به باغ» و «به استقبال یلدا» است.
تمامی این نشست ها از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در گالری نظرگاه به نشانی خیابان آزادی، خیابان دکتر قریب، شماره ۲۳ برگزار خواهد شد.

منبع ایرنا

 
#

اشتراک این خبر در :