دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی آذربایجان‌غربی از تحقیقات حوزه امنیت عمومی حمایت می کند. رئیس دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی آذربایجان‌غربی گفت: دفتر تحقیقات کاربردی ناجا از تمامی اساتید، پژوهشگران، اندیشمندان،نخبگان، استعدادهای برتر، دانشجویان، نوآوران، مبتکران و مخترین در حوزه‌های مرتبط با نظم و امنیت عمومی دعوت به همکاری می‌کند.

بهروز نصرالهی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه، با گرامیداشت هفته ناجا و تسلیت ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا(ع) اظهار داشت: بی‌شک تحقیق و پژوهش در ماموریت‌های نیروی انتظامی از ضروریات به شمار می‌رود.

وی افزود: ساختار تحقیقات کاربردی در سال ۱۳۸۷ توسط سازمان تحقیقات و مطالعات ناجا در ساختار فرماندهی انتظامی استان و با هدف پاسخ‌یابی علمی به چالش‌ها و مشکلات ماموریتی و دانش‌محور ساختن سازمان و استفاده از یافته‌ها و نتایج پژوهش‌ها و تحقیقات در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری و پلیس علمی ایجاد شد.

رئیس دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی آذربایجان‌غربی گفت: از سوی دیگر با ایجاد ساختار در همه پلیس‌های تخصصی و فرماندهی انتظامی استان‌ها ۶۰ رده تحقیقاتی در بدنه ناجا تشکیل شد.

وی بیان کرد: بر اساس فعالیت‌های تحقیقاتی و مطالعاتی صورت گرفته، سازمان تحقیقات جزو سازمان برتر تحقیقاتی شناخته شده و از طریق وزارت علوم ارتقای علمی یافته است و به پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی نیروی انتظامی تبدیل شده که علاوه بر ۶۰ رده تحقیقاتی چندین پژوهشکده نیز در ناجا زیر نظر این پژوهشگاه فعالیت می‌کنند.

نصراللهی به اهم ماموریت‌های دفتر اشاره کرد و گفت: در این رابطه تولید دانش پلیسی با نگاه پاسخ یابی علمی ـ کاربردی به چالش‌های ماموریتی ناجا در گستره جغرافیایی استان، نهادینه کردن روند تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم سازی‌ها در سطح فرماندهی و نیز ارتقاء جایگاه علمی پلیس در فرماندهی انتظامی استان به سمت سازمانی دانش محور و یادگیرنده از جمله این ماموریت‌ها بوده است.

وی افزود: از سوی دیگر رصد روند تغییرات و تحولات اجتماعی تاثیر گذار بر ماموریت‌های ناجا در گستره جغرافیایی استان و مطالعه و تحقیق بر محور آن برای حفظ پویایی سازمانی نیز از سایر ماموریت‌ها قلمداد می‌شود.

رئیس دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی آذربایجان‌غربی گفت: دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان در راستای تعامل علمی- پژوهشی بین مراکز دانشگاهی و موسسات تحقیقاتی کشور و به منظور بسط و توسعه فرهنگ تحقیق و پژوهش و نیز برای ارتقاء سطح کیفی ماموریت‌های سازمانی و گسترش روابط برون سازمانی اقدام به انعقاد تفاهم نامه همکاری‌های علمی، تحقیقاتی و آموزشی، با مراکز علمی و پژوهشی آذربایجان‌غربی و برگزاری میزگرد و اتاق فکر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه دفتر تحقیقات کاربردی آماده حمایت و واگذاری فعالیت‌های تحقیقاتی به محققان مشمول در قبال کسر خدمت است اظهار داشت: این افراد شامل نخبگان و استعدادهای برتر، دانش آموختگان دوره‌های کارشناسی ارشد و دانشجویان و دانش آموختگان دوره های دکتری که مشمول انجام خدمت وظیفه عمومی بوده و ضمن دارا بودن کارنامک یا رزومه آموزشی و پژوهشی مطلوب، دارای توانمندی علمی مناسب باشند، است.

نصراللهی تصریح کرد: این افراد در صورت تمایل می‌توانند به روش‌هایی به منظور اخذ فعالیت تحقیقاتی در قبال تمام یا بخشی از خدمت سربازی اقدام کنند که یکی از آنها شامل نخبگان و استعدادهای برتر است.

 وی افزود: در این رابطه دارندگان احکام نخبگی یا استعداد برتری از بنیاد ملی نخبگان با اخذ معرفی نامه از بنیاد مذکور و ارائه به بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح و نیز معرفی به سازمان تحقیقات و مطالعات ناجا، با توجه به تخصص و  رشته تحصیلی، به رده‌های تحقیقاتی ذیربط نیروی انتظامی برای بررسی توانمندی علمی و توافق انجام فعالیت تحقیقاتی معرفی می‌شود.

رئیس دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی آذربایجان‌غربی گفت: این مراحل شامل مراجعه حضوری به سازمان تحقیقات و مطالعات ناجا به همراه معرفی نامه ستاد کل و مدارک مورد نیاز، تکمیل فرم مشخصات متقاضیان و تشکیل پرونده در مرکز امور نخبگان سازمان تحقیقات و مطالعات، مصاحبه، توجیه، راهنمایی و سپردن تعهدات لازم است.

وی افزود: بنابراین از تمامی اساتید، پژوهشگران، اندیشمندان،نخبگان، استعدادهای برتر، دانشجویان، نوآوران، مبتکران و مخترین در حوزه‌های مرتبط با نظم و امنیت عمومی در زمینه‌های اجرای طرح‌های تحقیقاتی و مطالعاتی، برگزاری اتاق‌های فکر، سخنرانی‌ها و میزگردهای علمی و نشست‌های علمی، تولید مقالات و دانش پلیسی، انتشار فصل‌نامه دانش انتظامی استان و تالیف و ترجمه کتب مرتبط با حوزه نظم و امنیت دعوت به همکاری می‌کند.

نصراللهی گفت: از سوی دیگر حمایت از پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری مرتبط با نظم و امنیت، همکاری و مشارکت در جشنواره‌های علمی و همایش‌های علمی مرتبط، همکاری در برگزاری و برپایی نمایشگاه‌های دانشی، همکاری چاپ و انتشار کتاب در حوزه های پلیسی و نظم و امنیت، همکاری در اجرای طرح‌های تحقیقاتی توسط نخبگان و استعدادهای برتر مشمول و متقاضی کسر خدمت، همکاری در مدیریت دانش و تبدیل دانش تجربی ضمنی به آشکار  و همکاری و مشارکت در تولید علم مرتبط با همگرایی و تعامل اقوام از سایر موارد پیش‌بینی شده به شمار می‌رود.

منبع فارس

 
#

اشتراک این خبر در :