رئیس دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه تربیت مدرس از عضویت قطعی این دانشگاه در آژانس دانشگاه های فرانسوی زبان (AUF) و امکان بهره برداری از تسهیلات آن از سال ۲۰۱۷ میلادی خبر داد.

به گزارش روز یکشنیه ایرنا از دانشگاه تربیت مدرس، دکتر ناصر خاجی در تشریح اهداف آژانس دانشگاههای ی فرانسوی زبان اظهار داشت: از اهداف اصلی این آژانس می توان به آموزش مهارت در کنار دانش (ارائه راهکارهایی که به دانشجو اجازه می دهد هر چه بهتر از علم و دانش در زندگی عملی خود استفاده کند)، کمک در زمینه تربیت نیروهای متخصص، پژوهشگر و توسعه همکاری های بین دانشگاهی و بین حرفه ای، حمایت از امکان ایجاد و راه اندازی پروژه های تحقیقاتی مشترک بین دانشگاهی اشاره کرد.
وی در اختیار گذاشتن ابزارهای لازم جهت توسعه کیفی در زمینه های مختلف (در صورت نیاز و تقاضای دانشگاه عضو)، کمک در زمینه توسعه سیستم ارزیابی درون دانشگاهی و ارتقای جایگاه دانشگاه عضو در بین دیگر اعضا و حمایت ویژه از دپارتمان های زبان فرانسه در دانشگاه ها را از دیگر اهداف این آژانس بین المللی برشمرد.
خاجی خاطرنشان کرد: آژانس دانشگاه های فرانسوی زبان، تسهیلاتی مثل حمایت سالانه از ۲۰ پروژه تحقیقاتی منطقه ای، حمایت سالانه از ۵ پروژه بین دانشگاهی در حوزه علوم مختلف، کمک در بهینه سازی سیستم ارزشیابی دانشگاه ها، کمک به ایجاد جوایز بین المللی جهت تشویق فعالیت های ادبی و علمی، کمک و حمایت در زمینه برگزاری همایش، کارگاه، سمینار و دوره آموزشی کوتاه یا بلند مدت (این حمایت شامل همه رشته ها می شود و در بعضی موارد اگر زبان اصلی انگلیسی باشد، کافی است که چکیده ها به زبان فرانسه منتشر شود) را در اختیار اعضا قرار می دهد.
رئیس دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه از اهدای بورس های مختلف از سوی AUF خبر داد و گفت: بهره مندی تمام استادان دانشگاه از بورس های آموزشی کوتاه مدت جهت ارتقای سطح علمی (به زبان فرانسه)، ارائه سالانه ۳۵ بورس کوتاه مدت برای دانشجویان مقطع دکتری در منطقه، ارائه سالانه ۱۸ بورس برای ارتقای سطح علمی استادان، ارائه ۱۵ بورس مأموریتی برای همکاری های علمی و پروژه های مشترک، اهدای بورس تحصیلی برای مربیان جهت کسب درجه دکتری و ارائه بورس فرصت مطالعاتی یک یا دو ماهه برای پژوهشگران از دیگر تسهیلات فراهم شده توسط آژانس دانشگاه های فرانسوی زبان است.
وی ادامه داد: آژانس دانشگاهی فرانسه زبان (AUF) همچنین امکان حمایت مالی سالانه از ۲۰ همایش در منطقه که به تصویب آژانس برسند ( این همایش ها می توانند با توافق قبلی به زبان انگلیسی برگزار شوند) و ارائه تسهیلات برای پروژه های تحقیقاتی مصوب آژانس تا حدود ۲۰ هزار یورو (پروژه ها باید در فاصله زمانی ژانویه تا مارس هر سال میلادی ارائه شده و به تصویب برسند) را برای اعضا فراهم می کند.
آژانس دانشگاهی فرانسه زبان (AUF) در سال ۱۹۶۱ میلادی تأسیس شده و دارای بیش از ۸۰۰ عضو از ۱۰۲ کشور جهان است.
این آژانس که یکی از بزرگترین مراکز تحقیقاتی و علمی- دانشگاهی در دنیا محسوب می شود، ۱۰ دفتر منطقه ای دارد که یکی از مهم ترین آنها دفتر خاورمیانه است.
دفتر منطقه خاورمیانه (AUF) نیز دارای ۴ مقر در کشورهای سوریه، مصر، لبنان و جیبوتی است و دانشگاه های تهران، شهید بهشتی و تبریز از اعضای ایرانی این آژانس هستند.

 
#

اشتراک این خبر در :