مصاحبه اختصاصی کانال پی اچ دی ایران

 با رتبه ۱۰ آزمون کارشناسی ارشد رشته باستان شناسی

سلام لطفا خودتان را معرفی کنید؟

با سلام. سپیده محتشم هستم از همدان. رتبه ۱۰ کارشناسی ارشد در رشته باستانشناسی.

در کنکور  امسال چه رتبه ای کسب کردید و درصد های که اوردین در درس های مختلف چقدر

بوده است؟

زبان:سفید(به این دلیل که نخواستم ریسک کنم و ناآگاهانه درصد منفی داشته باشم) ماد و هخامنشی:۵۲ پارت و ساسانی:۶۶/۶۷ دوره اسلامی ۳۵ ماقبل تاریخ ایران:۲۲(که درواقع سخت ترین بخش کنکور امسال بود) و ماقبل تاریخ بین النهرین ۴۴

کدام دانشگاه را برای ادامه تحصیل  انتخاب خواهید کرد و به چه دلیل؟

به این دلیل که دوران کارشناسی را در شهر خودم و در دانشگاه بوعلی سینا بودم ترجیح دادم برای ارشد هم هرسه گرایش رشته ام را در این دانشگاه بزنم و یک گرایش ام هم دانشگاه تربیت مدرس را انتخاب کردم چون درحال حاضر این دو دانشگاه از قطب های مهم رشته باستاشناسی در سطح کشور هستند.

تقریبا از چه زمانی مطالعه برای آزمون را شروع کردید؟ و روزانه چند ساعت میخواندید؟

در شهریور ماه ۳ کتاب از دوره اسلامی را به صورت تورق و روزنامه وار مطالعه کردم(بعنوان استارت کار) و از ۱۶ مهرماه به صورت جدی شروع به خلاصه نویسی و یادداشت برداری کردم. اوایل روزی ۶ ساعت و یک ماه اخر تا ۱۰ ساعت هم مطالعه و تست زنی داشتم.

(روی هم رفته به دلیل بعضی شرایط سخت و اتفافات نا بهنگام در طول مطالعاتم, فقط ۶ ماه فرصت درس خواندن داشتم).

در طول مطالعه ناامید هم می شدید؟ چه عاملی در درس خواندن شما با انرژی دوباره نقش داشت؟

صدالبته که زمان خستگی و بی رغبتی به درس و کتاب, ناامیدی به سراغ همه پشت کنکوریا میاد! در واقع از ۱۰۰ درصد, بنده ۸۰ درصد امیدوار بودم و ۲۰ درصد ناامید که در نهایت با توکل و امید بر خداوند به نتیجه ای که میخواستم رسیدم.

اهمیت به هدف پیش رو و امید به آینده ای موفق و نیز ارتباط با افراد موفق در داخل و خارج کشور از مواردی بود که به موفقیت من کمک کرد…

کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس رشته تان کدامها هستند و در هر درس چه توصیه های

خاصی به داوطلبان دارید؟

اکثر دروس تخصصی ای که در دوران کارشناسی خوانده بودم برای کنکور ارشد هم مطالعه کردم و سعی کردم از مطالعه کتب متفرقه که از اهمیت کمتری برخوردار بودند پرهیز کنم.

کتب دکتر حسن طلایی در مرحله اول اهمیت در رشته من هستند و سپس کتاب های دوران تاریخی چاپ شده از سوی دکتر محمدی فر و دکتر ملازاده (اساتید بنده) هم از اهمیت علمی بالایی برخوردارند. همچنین کتب اسلامی مرحوم دکتر پیرنیا و دکتر کیانی هم سودمند و مفید هستند.

توصیه میکنم دوستان پشت کنکوری بجای اینکه کتاب های زیادی بخوانند, کتاب های مهم را چندین بار بخوانند… قطعا این مورد یک تجربه مفید و مثبت و برای بنده ثابت شده ست.

در مورد رشته ای که قبول شدید بیشتر بگوئید. آینده رشته تان را چطور می بینید؟

علاقه و تمایل شرط اول در انتخاب چنین رشته ای ست. چه بسا بسیاری از همکلاسی های بنده بعد از پایان کارشناسی دنباله رشته های دیگر را گرفتند, لذا بنده جدای از علاقه و اشتیاق به چنین رشته ای, شاخه به شاخه پریدن در رشته های مختلف را قبول ندارم و معتقدم با ادامه یک راه صحیح و منطقی قطعا میتوان در درازمدت به موفقیت رسید.

راجع به آینده شغلی باید بگم که با توجه به تقویت صنعت گردشگری و میراث فرهنگی و… در سطح کشور و همچنین وجود افراد باتجربه و تحصیل کرده در این رشته میتوان امیدوار بود که با ادامه تحصیل در این رشته بتوان سهم یا جایگاهی متناسب با نوع گرایش در کشور پیدا کرد.

حفاری و کاوش در سایت های مختلف باستانی, طراحی و مرمت اشیا و سفال. مرمت ابنیه تاریخی. راهنمای گردشگری در موزه ها و سایت های باستانی. محقق و یک پژوهشگر ملی و بین المللی و در نهایت آموزش بعنوان مدرس در دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر از جمله مشاغلی هستند که مربوط به تحصیل در رشته باستان شناسی اند.

ضمن اینکه رشته باستانشناسی در خارج از کشور نیز از اهمیت بالایی برخوردار است, بنده مایلم برای مقطع دکتری بورسیه تحصیلی یکی از دانشگاه های معتبر اروپایی و … باشم و انشاالله بعد از پایان تحصیلات برای اشتغال و پژوهش بیشتر به ایران برگردم

ممنونم از اینکه برای دوستانتان وقت گذاشتید. در نهایت چیزی هست که میخواستید بگویید و ما از شما نپرسیدم؟

سپاس از شما که این فرصت خوب را در اختیار بنده قرار دادید تا بقیه دوستان هم از تجربیاتم استفاده کنند…

فقط اینکه در پایان شرط قبولی بنده سه چیز بود: ۱٫ امید و توکل همیشگی به خداوند ۲٫ اراده و عزم جدی ۳٫ داشتن ذهن و حافظه ای پویا و فعال.

و گرنه با پرداخت هزینه های گزاف و کلاس های مختلف و آزمون های پی در پی و خواندن کتاب های متفرقه هیچ تضمینی به موفقیت نبوده و نیست.

“مستدام باشید و پیروز…”

 
#

اشتراک این خبر در :