رئیس ستاد راهبری توسعه علوم و فناوری های شناختی کشور گفت: این ستاد به نخبگان دانشگاهی، بورسیه دوره های دکتری تخصصی در خارج از کشور اعطا می کند.
خرازی: به دانشجویان نخبه دوره دکتری علوم شناختی بورسیه اعطا می شود
کمال خرازی عصر پنجشنبه در دیدار با روسای دانشگاه های آذربایجان شرقی در تبریز اظهار کرد: ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی به منظور تربیت هیأت علمی در حوزه علوم و فناوری های شناختی از بین نخبگان دانشگاهی، افرادی را برای گذراندن دوره های دکتری تخصصی به خارج از کشور اعزام و حمایت می کند.
وی ادامه داد: علوم شناختی یکی از دانش های نو است که در کنار نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و فناوری اطلاعات مجموعه دانش های همگرا را تشکیل می دهند.
خرازی اظهار کرد: این رشته از زیرمجموعه های علم اعصاب، روان شناسی، زبان شناسی، هوش مصنوعی و فلسفه ذهن تشکیل شده و کاربرد وسیعی در رشته های فرعی مانند پزشکی، آموزش و پرورش، جامعه شناسی، سیاست، علوم اطلاعات، ارتباطات و رسانه های گروهی، مهندسی پزشکی، مهندسی فرمان و کنترل و حتی علوم دفاعی و جنگ پیدا کرده است.
وی اضافه کرد: مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاه های بسیاری به تحقیق در زمینه علوم شناختی اشتغال دارند و در آذربایجان شرقی مجموعه های مرتبط به خوبی در کنار هم قرار گرفته و در این خصوص فعالیت می کنند.
رئیس ستاد راهبری توسعه علوم و فناوری های شناختی ادامه داد: مهم ترین عامل در ایجاد یک حرکت انگیزشی در جامعه حمایت مدیران بالادستی است که خوشبختانه در آذربایجان شرقی مدیریت ارشد استان با حمایت ویژه و تاسیس منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی توانسته است مجموعه دانشگاه ها را دور هم جمع کرده و در حوزه فناوری های نوین کار کند.
وی تاکید کرد: ظرفیت های بسیار بالای دانشگاه های آذربایجان شرقی نشان دهنده توانای های بالای این استان در حوزه علوم و فناوری های شناختی است و پیشرفت های خوبی را شاهد هستیم.
رئیس ستاد راهبری توسعه علوم و فناوری های شناختی گفت: امروزه دنیا در سطح خدمات، پزشکی و مهندسی وارد علوم و فناری های شناختی شده و آموزش و پرورش در دنیای امروز شناختی است و ما نیز باید از سن پیش دبستانی مهارت های تفکر، استدلال و داوری را به کودکان آموزش دهیم.
وی تاکید کرد: گرفتاری های اجتماعی بسیاری در کشور وجود دارد بر این اساس باید با دید شناختی به مسایل نگریست و نسبت به احصا آن عمل کرد.

 
#

اشتراک این خبر در :