رئیس دانشگاه آزاد اسلامی: پیش بینی می شود امسال شاهد کاهش ۲۰ درصدی وابستگی دانشگاه آزاد به شهریه باشیم.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، حمید میرزاده طی سخنرانی در چهارمین جشنواره علمی، پژوهشی و فناوری ( فرهیختگان ) که در سالن همایش های دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی برگزار شد گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در رتبه بندی های علمی جهانی در بهمن ۹۴ توانست رتبه اول کشور را در scopus را کسب کند.
وی به وضعیت انتشار مقالات در دانشگاه آزاد اسلامی از نظر شاخص های کیفی در پایگاههای علمیweb of science و scopus در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در رتبه بندی web of science رتبه ۸۲ و در پایگاه۹ علمی scopus رتبه ۸۹ را کسب کرده است.

میرزاده با تاکید بر اینکه وابستگی دانشگاه آزاد اسلامی به شهریه کم می شود گفت: میزان درآمد غیرشهریه دانشگاه آزاد در سال ۹۲ ، ۱۸۹ میلیارد تومان ، در سال ۹۴ ، ۹۲۹ میلیارد تومان بوده، همچنین کاهش وابستگی به شهریه در سال ۹۲ ، ۵ درصد ، در سال ۹۴ ، ۱۶ درصد و پیش بینی می شود در سال ۹۵ ، ۲۰ درصد باشد.

وی اظهار داشت: ۲ هزار و ۸۵۵ دانشگاه در کشور وجود دارد که از این تعداد ۵۰۵ دانشگاه آزاد است.
میرزاده به تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد اشاره کرد و افزود: نسبت دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به کل دانشجویان کشور ۳۷ درصد است.

میرزاده در ادامه به تعداد رشته محل های دانشگاه آزاد اسلامی به تفکیک مقاطع آموزش عالی اشاره کرد و گفت:
۷ هزار و ۵۳۹ رشته محل در مقطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته، ۸ هزار و ۸۱۶ رشته در مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته، ۴۲ رشته دکتری حرفه ای، ۸ هزار و ۷۳۲ رشته کارشناسی ارشد، ۲ هزار و ۷۲۳ رشته دکتری تخصص در دانشگاه آزاد دانشجو جذب می کند.

وی همچنین به تعداد اعضای هیئت علمی تمام وقت و نیمه وقت در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: تعداد ۹ هزار و ۹۴۰ مربی تمام وقت، ۱۳۱ مربی نیمه وقت ، ۵۶۶ استاد تمام وقت، ۴۲۱ استاد نیمه وقت، هزار و ۴۴ دانشیار تمام وقت، ۳۶۲ دانشیار نیمه وقت، ۱۳ هزار و ۵۰۸ استادیار تمام وقت و هزار و ۳۳ استادیار نیمه وقت در حال تدریس هستند.

میرزاده گفت: تاکنون ۲ هزار و ۱۱۱ اختراع و ۱۱ پتنت بین المللی از سوی پژوهشگران دانشگاه آزاد ثبت شده است.

وی در ادامه به تعداد فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: تعداد کل فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد ۵ میلیون و ۷۰۰ نفر بوده است.

میرزاده گفت: دانشگاه آزاد ۱۱ واحد و مرکز بین المللی، ۵ واحد و مرکز برون مرزی، ۲۲۴ تفاهم نامه و قرارداد بین المللی داشته است .
وی افزود : دانشگاه آزاد تاکنون ۹ هزار و ۱۴۲ دانشجوی خارجی داشته است.

میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تعداد کل کارمندان دانشگاه آزاد ۳۷ هزار و ۸۹۲ نفر است و حدود۴۰ درصد از درآمدهای دانشگاه آزاد به جای شهریه باید از فعالیت های اقتصادی دانش بنیان فراهم شود.

وی گفت: ۳۰ اردیبهشت، سی و چهارمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی است و در نمایشگاهی که به این مناسبت برپاست شاهد عرضه محصولات دانش بنیان تجاری سازی شده هستیم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد در عرصه فناوری و تولید شرکت دانش بنیان دستاور دهای خوبی داشته است افزود: تا کنون ۸۵ مرکز رشد برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان در دانشگاه ازاد تاسیس شده است و هم اکنون ۷۲۰ شرکت دانش بنیان و واحد فناور در مراکز رشد این دانشگاه مستقر هستند.

میرزاده به برنامه ۵ ساله دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: برنامه ۵ ساله ما در جهت حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی است که اقتصادی درون زا و برون نگر است و بر پایه مرزهای دانش استحکام می یابد.

وی افزود: تا کنون حدود ۱۵۰ مرکز رشد و ۳۱ مرکز فن آوری آزاد در دانشگاه طراحی شده است و امسال باید فرایند اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان بیشتر عملی و اجرایی شود به همین دلیل برای استانها برنامه هایی را طراحی کرده ایم که مرتب این برنامه ها پایش می شود.
میرزاده با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد از فرایند اقتصاد دانش بنیان حمایت می کند گفت: امکاناتی در مراکز رشد شهرک های آزاد (شفا) در اختیار پژوهشگران قرار داده شده است و در طرح «ساها» که سامانه آزمایشگاه همکار آزاد است حدود ۱۱ هزار کارگاه و آزمایشگاه برای اجرا و اقدام اقتصاد مقاومتی مستقر شده اند.

وی به برنامه ۵ ساله دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: باید تعداد مرکز رشد در دانشگاه به ۱۵۰ مرکز برسد و تعداد شرکت های دانش بنیان هم به بیش از ۸۰۰ شرکت افزایش یابد.
میرزاده گفت: باید بتوانیم حدود ۴۰ درصد از درآمدهای خود را به جای شهریه از فعالیت های اقتصادی و یا فعالیتهای اقتصادی دانش بنیان فراهم کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که تاکنون چه تعداد از محصولات شرکت های دانش بنیان به مرحله تجاری سازی رسیده است گفت: حدود ۷۶۳ محصول تجاری سازی شده و یا قابل ارائه برای تجاری سازی شدن است.

میرزاده به برنامه ریزی صورت گرفته برای پروژه های تحقیقاتی دانشجویان مقطع دکتری اشاره کرد و افزود: ما برای دانشجویان دکتری برنامه ریزی کرده ایم و پروژه های تحقیقاتی آنها باید گره گشای مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور باشد.

 
#

اشتراک این خبر در :