احتمالا اگر تا به حال قصد پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های خارج از کشور را داشته‌اید عبارت انگیزه نامه یا SOP به گوشتان آشناست. انگیزه نامه شما نقش کلید ورودی به روال پذیرش را خواهد داشت به نحوی که پذیرش و عدم پذیرش شما ارتباط مستقیم با داشتن یک انگیزه‌نامه یا SOP جذاب و قابل قبول دارد. البته داشتن مدرک آیلتس هم از امتیازاتی است که غالباً برای مهاجرت تحصیلی لازم است. شاید برای شما نیز نوشتن یک انگیزه‌نامه خوب اندکی دشوار و استرس‌زا باشد، پس با ما همراه باشید تا نکاتی اساسی درباره ساختار انگیزه‌نامه و همچنین باید و نباید‌‌های آن فرا بگیرید.
SOP مخفف عبارت Statement of Purpose و به معنی بیان هدف و انگیزه است. انگیزه نامه یا SOP بخشی از اطلاعات و مدارک مورد نیاز برای فرایند اپلای است که به شما فرصت می‌دهد آنچه در سر دارید بیرون بریزید و اگر نقاط ضعفی در رزومه تحصیلی خود دارید، بتوانید آنها را تا حدی پوشش دهید. البته انگیزه نامه نباید به یک داستان غم‌انگیز تبدیل شود. تمرکزتان باید بر نوشتن دلایل و انگیزه شما برای ادامه تحصیل و بیان نقاط قوتتان باشد.پشنهاد می کنیم در کنار مطالعه مطلب انگیزه نامه تحصیلی به صفحه فرم ارزیابی آنلاین مراجعه کنید و با پر کردن فرم از خدمات مشاوره کاملا رایگان سیم آخر  بهره مند شوید. پر کردن این فرم کمتر از ۲ دقیقه زمان شما را می گیرد.

انگیزه نامه (SOP)

انگیزه نامه یکی از دشوارترین نوشته‌هایی است که دانشجویان برای ادامه تحصیل خود باید ارائه دهند. کمیته‌ پذیرش دانشگاه‌ها اهمیت به‌ سزایی برای انگیزه نامه و ساختار آن قائل هستند. اکثر دانشجویان مطالب یکنواخت و تکراری را در انگیزه نامه خود قید می‌کنند که به هیچ عنوان نکات برجسته و کلیدی را در مورد خود آن‌ها نشان نمی‌دهد. کمیته پذیرش دانشگاه‌ها تمایل دارند شما از طریق انگیزه نامه به آن‌ها نشان دهید که مشتاق تحصیل در آن دانشگاه و رشته مورد نظر هستید.

اکثر انگیزه نامه‌ها با این عبارات شروع می‌شوند:

«باعث افتخار من است که در رشته علوم دانشگاه شما پذیرفته شوم زیرا از زمانی‌که به خاطر دارم علاقه زیادی به علم داشته‌ام. از زمانی‌که به مدرسه می‌رفتم فهمیدم که می‌خواهم دانشمند شوم.»

در حال حاضر بالای ۹۹ درصد انگیزه نامه‌ها ساختاری مشابه دارند. دانشجویان با کپی کردن و ویرایش انگیزه نامه‌های دوستان و یا دانشجویان پیشین، شکلی تصنعی و نامناسب به انگیزه نامه‌های خود می‌دهند. اگر می‌خواهید انگیزه نامه‌ی شما در این گروه قرار نگیرد و کمیته پذیرش دانشگاه در واپسین ساعات روز و حتی پس از خواندن صدها درخواست پذیرش، همچنان انگیزه نامه شما را در خاطر داشته باشد، بایستی متنی منحصر به فرد ارائه دهید که مختص خودتان باشد. “وینس گوترا” استاد دانشگاه آیووای شمالی اهمیت منحصر به فرد نوشتن را با یک مثال از درخواست متقاضی برای رشته علوم کتابداری روشن می‌کند. گوترا نوشته “سوزان”، متقاضی آن رشته را هنوز در ذهن دارد که چنین نوشته بود:

«وقتی ۱۱ سال داشتم «گرچن» عمه بزرگ من رفت و چیزی برایم باقی گذاشت که مسیر زندگی مرا تغییر داد: یک کتابخانه با حدود پنج هزار کتاب. بهترین روزهای عمر من با مرتب کردن و خواندن این کتاب‌ها سپری شد. از آن زمان من تصمیم گرفتم یک کتابدار باشم.»

این مثال علاوه بر اشتیاق وصف‌ناپذیر سوزان برای کتاب خواندن تلاش او برای مراقبت از کتاب‌ها را به شیوه‌ای منحصر به‌ فرد نشان می‌دهد. از طرف دیگر سوزان انگیزه نامه‌ای نوشته است که با انگیزه نامه‌های دیگر متفاوت است، چرا که از یک تجربه شخصی یاد کرده است.

قالب انگیزه نامه

انگیزه نامه (SOP)_قالب انگیزه نامه

انگیزه نامه باید به روانی یک داستان باشد. اگر دانشگاه مورد نظر از شما نخواسته باشد که انگیزه نامه را در قالب پاسخ به سؤالاتی مشخص بنویسید، می‌توانید از قالب زیر برای نوشتن انگیزه نامه خود استفاده کنید:

 • خودتان و سوابق تحصیلی‌تان را به طور خلاصه در دو یا سه خط معرفی کنید.
 • در یک پاراگراف درباره اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود بنویسید. این اهداف باید تا جای ممکن مشخص و صریح باشند و نه جملاتی مانند «در آینده می‌خواهم یک کامپیوتر جدید اختراع کنم» یا «هدف بلند مدت من ساخت محصولاتی است که برای جامعه مفید باشند». اگر هنوز اهداف بلند مدت واضح و خاصی ندارید، این را بگویید که اهداف بلند مدت با پیشرفت اهداف کوتاه مدت مشخص خواهند شد.
 • سوابق تحصیلی و (در صورت وجود) سوابق کاری خود را که به هدف شما از ادامه تحصیل مربوط هستند، در یک تا سه پاراگراف توضیح دهید. قابلیت‌ها و توانایی‌های خودتان را بیان کنید.
 • آنچه که باعث تمایل شما به ادامه تحصیل شده است را در یک پاراگراف بیان کنید. خود را از نظر شخصیتی و آکادمیکی کاملاً آماده معرفی کنید و نشان دهید که مشتاق یادگیری مطالب تازه هستید.‌
 • دلیل انتخاب دانشگاه مورد نظر برای ادامه تحصیل را در یک پاراگراف بیان کنید. این پاراگراف برای هر دانشگاه متفاوت خواهد بود. برای اینکه به خوبی از پس این قسمت برآیید باید درباره دوره تحصیلی، برنامه آموزشی، استادان و… دانشکده مورد نظر تحقیق کنید تا بتوانید درباره ابعاد مختلف آنچه شما را به آن دانشگاه علاقه‌مند کرده بنویسید. از نوشتن جملات کلی مانند «دانشگاه و هیئت علمی آن معروف هستند؛ به همین خاطر تصمیم گرفتم تا در این دانشگاه تحصیل کنم» بپرهیزید.

چگونه انگیزه نامه‌ای بنویسیم که تکراری نباشد؟

انگیزه نامه باید در عین ابتکاری و جدید بودن، اطلاعات ضروری را نیز در اختیار کمیته پذیرش دانشگاه قرار دهد. هر دانشگاهی از دانشجویان انتظار دارد که به برخی از سؤالات اساسی پاسخ دهند. آن‌ها ممکن است سؤالات را آشکارا نپرسند اما به طور کلی انتظار دارند به آن پرسش‌ها پاسخ داده شود. پرسش‌هایی از این قبیل:

 • قصد ادامه تحصیل در چه رشته‌ای را دارید؟
 • چرا می‌خواهید فقط در این رشته به تحصیل خود ادامه دهید؟
 • چرا این دانشگاه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کرده‌اید؟ چه ویژگی خاصی در این دانشگاه می‌بینید؟
 • چرا این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید؟ چه ویژگی خاصی در این کشور می‌بینید؟
 • چقدر در رشته‌ای که برای آن درخواست می‌دهید، تجربه‌ی مطالعاتی و عملی داشته‌اید؟
 • اگر از قبل در این رشته، تجربه‌هایی را اندوخته‌اید، اکنون به دنبال به دست‌آوردن چه مهارت‌های بیشتری هستید؟
 • برنامه شما بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه چیست؟
 • آیا مایلید بعد از فارغ‌التحصیلی کار کنید و یا اینکه به تحصیلات آکادمیک و پژوهش ادامه دهید؟
 • انتظارات شما از برنامه تحصیلات تکمیلی و دانشگاه چیست؟
 • آیا مایلید تحت نظر یک استاد خاص به تحقیق و مطالعه بپردازید؟ اگر پاسخ شما مثبت است دلایل انتخاب آن استاد را بیان کنید.
 • چگونه می‌توانید به دانشگاه و برنامه‌های تحصیلی آنها کمک کنید؟ چه مهارت‌های خاصی را عرضه می‌کنید؟
 • جدا از تحصیلات و کار چه سرگرمی‌ها، علائق و عاداتی دارید؟ چه ویژگی‌های شخصیتی خاصی دارید؟
 • در مورد جامعه دانشگاهی و فرهنگ آن کشور چه می‌دانید؟ چرا فکر می‌کنید باید در این جایگاه قرار بگیرید؟
 • چه ویژگی خاص و منحصر به فردی در مورد شما وجود دارد که کمیته پذیرش باید بدانند؟ و اینکه چرا این ویژگی‌ها باید برای آنها مهم باشد؟

اینها سؤالاتی است که می‌بایست پیش از نوشتن انگیزه نامه از خود بپرسید. پاسخ هرکدام از این پرسش‌ها را جداگانه نوشته و سپس مجموع آنها را به شکل داستانی بنویسید که خواندنش برای کمیته پذیرش جذاب باشد. به غیر از برخی رشته‌های محدود شما مصاحبه‌ای با کمیته پذیرش نخواهید داشت. در نتیجه انگیزه نامه‌ی شما تنها راهی است که می‌توانید از طریق آن کمیته پذیرش دانشگاه را تحت‌تأثیر قرار دهید. شما باید داستان خود را به بهترین نحو بیان کنید به طوری که به اندازه کافی توجه کمیته پذیرش به شما جلب شود.

راهکارهایی برای نوشتن انگیزه نامه قوی

انگیزه نامه (SOP)_انگیزه نامه قوی

در هنگام نوشتن انگیزه نامه رعایت برخی از راهکارها ضروری می‌باشد. در ادامه برخی از این راهکارها را توضیح خواهیم داد:

داستان بنویسید نه بیانیه

معمولاً افراد خواندن داستان را به خواندن روزنامه ترجیح می‌دهند. زیرا زمانی‌که روزنامه می‌خوانند تنها با یک سری اخبار و سرفصل‌ها مواجه می‌شوند، ولی رمان با بیان ادبی خود، احساسات خواننده را تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد. قطعاً کمیته پذیرش انگیزه نامه‌ای را که به شکل داستان بیان شده است، راحت‌تر به خاطر می‌سپارد.

داستان‌هایتان را با اطلاعات کمّی (عددی) بیان کنید

داستان شما در عین حال باید منبع مناسبی از اطلاعات راجع به شما باشد. فقط شامل ویژگی‌های کیفی نباشد و برخی از اطلاعات به صورت کمّی و عددی بیان شود تا داستانتان عمق پیدا کند. برای مثال این دو توصیف را با هم مقایسه کنید:

«در دورانی که مهندس بودم، به عنوان معلم ریاضی به یک NGO کمک می‌کردم و مفاهیم پایه‌ی ریاضی را به دانش‌آموزان می‌آموختم.»

با اینکه این جملات کامل هستند، اما اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار خواننده قرار نمی‌دهند و مشخص نمی‌کنند که شما تا چه حد روی دانش‌آموزان تأثیرگذار بوده‌اید. بنابراین می‌توانید تغییرات کوچکی در جمله‌هایتان ایجاد کنید:

«طی دو سالی که مهندس بودم، به گروه مدرسان ریاضی که متعلق به یک NGO بود پیوستم. در آنجا بخشی از تدریس ریاضی را به عهده داشتم. بعد از ۱۰ ماه در بیش از ۳۰ کلاس ریاضیات پایه مانند جبر و هندسه تدریس کردم. آن سال همه دانش‌آموزانی که شاگرد من بودند در ریاضی نمره A گرفتند. این یکی از بزرگ‌ترین افتخارات زندگی من است.»

تفاوت دو جمله را احساس کردید؟ با بیان جزئیات و اطلاعات کامل داستان خود را واقعی‌تر و زیباتر بیان کنید.

روی موضوعات خاص تمرکز کنید

باید اطمینان حاصل کنید هر آنچه را که در انگیزه نامه خود بیان می‌کنید بسیار مشخص و دارای جزئیات باشد. مثلاً فقط نگویید «من این رشته را امتحان کردم چون به آن علاقه‌مندم.» به وضوح توضیح دهید که چرا به این رشته علاقه دارید، چه چیز باعث شده که این رشته را برای تحصیل و ادامه زندگی خود انتخاب کنید و به دنبال کسب چه مهارت‌هایی در این رشته هستید. از بیان جملات ایده‌آلی و ذهنی مانند «می‌خواهم دنیا را تغییر دهم» بپرهیزید. جملات خود را ساده و به نحوی بیان کنید که در خاطر بمانند.

نوشته خود را سفارشی کنید

یکی از اشتباهات بزرگ دانشجویانی که برای چندین دانشگاه درخواست پذیرش می‌دهند، این است که یک قالب ثابت انگیزه نامه را کپی کرده و تنها اطلاعات جزئی را تغییر داده و همان را برای کمیته پذیرش دانشگاه می‌فرستند. چنین ایده‌ای به هیچ وجه خوب نیست زیرا ممکن است دانشگاه‌ها به صورت کلی مشابه یکدیگر باشند، اما هر یک از آن‌ها در جزئیات تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. هر کدام از آن‌ها در زمینه فرهنگ، روش‌شناسی، دیدگاه‌ها، ارزش‌ها و شعارها، ویژگی‌های خاص خود را دارند. بنابراین اگر برای پذیرش از چندین دانشگاه به طور همزمان اقدام می‌کنید باید تمام این ویژگی‌ها را در مورد هرکدام از این دانشگاه‌ها در نظر گرفته و مطابق با آن، انگیزه نامه خود را تنظیم نمایید.

از لحن رسمی اما در عین حال محاوره‌ای استفاده کنید

تقریباً تمام انگیزه نامه‌ها از لحاظ لحن به دو دسته تقسیم می‌شوند: کاملاً رسمی، کاملاً دوستانه. در نوع اول اینطور به نظر می‌رسد که مثلاً برای نیروی نظامی نامه نوشته‌اید. در انگیزه نامه‌های نوع دوم نیز به نظر می‌رسد ایمیل دوستانه‌ای را به دوستی صمیمی فرستاده‌اید. دانشجویان اغلب تصور می‌کنند اگر از لحن رسمی استفاده کنند، انگیزه نامه‌شان از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود. در مقابل همچنان دانشجویانی هستند که تصور می‌کنند لحن دوستانه مناسب‌تر است. اما با یک نگاه می‌توان فهمید که هیچ‌ یک از این دو، روش‌ ایده‌آلی برای نوشتن انگیزه نامه نیستند. لحن محاوره‌ای بهترین و امن‌ترین راه نوشتن انگیزه نامه است. طوری بنویسید مثل اینکه دارید با کسی صحبت می‌کنید اما از نوشتن جملات غیر جدی نیز بپرهیزید.

بایدها و نبایدهایی که هنگام نوشتن انگیزه نامه باید رعایت کنید

 • از متن‌های آماده که به صورت قالب از پیش نوشته شده در اینترنت وجود دارند، استفاده نکنید. چرا که کمیته پذیرش از قبل با نوع نگارش و جملات این متون آشنا هستند و چنین انگیزه نامه‌ای نه تنها به شما کمکی نمی‌کند بلکه می تواند تاثیر منفی در پذیرش شما داشته باشد.
 • انگیزه نامه نباید بیشتر از یک و نیم صفحه باشد. برخی از دانشگاه‌ها محدودیتی برای تعداد کلمات مشخص می‌کنند؛ در این صورت آن را رعایت کنید.
 • مراقب اشتباهات املایی و دستوری باشید.
 • از نقل قول و کلمات پیچیده استفاده نکنید. هدف انگیزه نامه انتقال انگیزه شما به طور واضح است، نه اثبات مهارت‌های نگارشی یا دامنه لغات شما (مگر اینکه رشته مورد نظر شما به این موضوعات مرتبط باشد).
 • در مورد استفاده از واژه‌ها و اصطلاحات دقت کنید و مطمئن شوید که برای کمیته داوران آشنا هستند و مفهوم مورد نظر شما را می‌رسانند. برای مثال اصطلاح “pass out” در برخی کشورها به معنی «فارغ‌التحصیل شدن» است، اما در دیگر کشورها به معنی «از هوش رفتن» است. اگر تلاش کنید متناسب با زبان و فرهنگ مربوط به آن کشور (منطقه) ارتباط برقرار کنید، باعث خواهد شد که درخواست شما راحت‌تر و بهتر خوانده شود و نیز مهارت بالای شما در برقراری ارتباطات بین‌المللی را نشان خواهد داد.
 • به مقالات و مطالعات ارجاع ندهید، برای مثال «مکنزی پیش‌بینی کرده است که در سال ۲۰۲۰ با کمبود یک میلیون مهندس مواجه خواهیم شد». کمیته پذیرش احتمالاً از قبل این را می‌داند؛ نیازی نیست به آنها آموزش دهید. همچنین انگیزه نامه باید از ذوق و علاقه شما نشأت گیرد، نه از پیش بینی یک نفر در مورد کمبود چیزی در آینده.
 • صریح و واضح بنویسید و از مثال‌ها و تجربیات خود برای اثبات و تبیین گفته‌هایتان بهره ببرید.
 • مثبت‌نگر باشید. به جای اینکه سعی کنید نقاط ضعف خود را توجیه کنید، روی نقاط مثبت تمرکز کنید.
 • حتماً صادق باشید!

پس از نوشتن انگیزه نامه، از یک یا چند نفر بخواهید که آن را بخوانند تا از نگارش روان و بدون خطا بودن آن مطمئن شوید. در صورت لزوم از کمک آنها برای ویرایش متن جهت انتقال مطالب، آنگونه که مد نظر شما است، استفاده کنید. فراموش نکنید که انگیزه نامه‌های خوب بارها و بارها اصلاح شده‌اند.

منبع:

www.topuniversities.com

 
#

اشتراک این خبر در :