این روزها دغدغه شهریه دانشگاه به معضل جدید زندگی جوانان تبدیل شده است. با وجود اینکه دانش آموزان در تمام دوازده سال تحصیلی خود آرزوی قبولی در بهترین دانشگاه ها را دارند، اما شهریه بالای بعضی از دانشگاه ها و بعضی از رشته ها، انتخاب را برای آنها محدود می کند. در این شرایط متقاضی ورود به دانشگاه دو راه حل بیشتر ندارد؛ یا باید به طور کل از ادامه تحصیل منصرف شود یا در دانشگاهی تحصیل کند که از پس هزینه های آن برآید.

در کشورهای مختلف اروپایی، حتی اگر معضلی به نام کنکور وجود نداشته باشد، قطعا غولی به نام شهریه هست که مانع تحصیل بعضی از متقاضیان می شود.

در این گزارش به شهریه دانشگاه های مختلف در کشورهای اروپایی می پردازیم و قبل از آن به تفاوت دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و خارج از عضو این اتحادیه اشاره می کنیم.

در همین رابطه، هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپا در مقایسه با دیگر قاره ها بسیار کم است، این در حالی است که بسیاری از دانشگاه های اروپایی در سطح بالای رتبه بندی دانشگاه های بین المللی قرار می گیرند.

 این هزینه ها در هر کشوری متفاوت است و به اینکه فرد متقاضی از اروپا (منطقه اقتصادی اروپا) آمده یا نه بستگی دارد. به طور کلی دانشجویان اتحادیه اروپا به هنگام تحصیل در دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از حقوق مشابهی برخوردارند.

براساس قوانین اتحادیه اروپا، دانشجویان کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند و متقاضی تحصیل در کشورهای این اتحادیه هستند، موظف به پرداخت هزینه ها و شهریه های دانشگاه مورد نظر هستند.

براساس اعلام آموزش عالی اتحادیه اروپا، کشورهای عضو سالانه بیش از ۱۶ میلیارد یورو برای کمک هزینه تحصیلی دانشجویان بین المللی در اختیار دارند.ارزان ترین دانشگاه های جهان

* اتریش) سایت «topuniversities» گزارش کرده است: هزینه های اندک و سطح بالای استانداردهای زندگی و تحصیل در اتریش به گونه ای است که هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور را به کمتر از ۱۵۰۰ یورو در یک سال تبدیل کرده است.

دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای تحصیل در اتریش نیازی به پرداخت شهریه ندارند.

با توجه به اینکه زبان اصلی کشور اتریش زبان آلمانی است، لازم است دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آنهایی که خارج از این اتحادیه هستند، به زبان آلمانی تسلط داشته باشند.

کارشناسان، تحصیل رایگان در اتریش را به عنوان مهم ترین دلیل انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل معرفی می کنند و باور دارند، آموزش تقریبا رایگان به همراه اجازه کار دانشجویی، معافیت از پرداخت مالیات، بیمه درمانی دانشجویی و تنوع شغل های پاره وقت شرایط ایده آلی را برای ادامه تحصیل دانشجویان فراهم کرده است.

* فنلاند) از ابتدای سال تحصیلی ۲۰۱۷، دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و «EEA» باید حداقل ۱۵۰۰ یورو برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد بپردازند.

براساس تصمیم وزارت علوم و تحقیقات این کشور، تحصیل در دوره دکتری برای دانشجویان کشورهای عضو و خارج از عضو کاملا رایگان است.

تمام دانشجویان دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی و دانشجویان دوره دکتری به زبان های فنلاندی و سوئدی باید مسلط باشند تا دوره تحصیلی موفقی را در این کشور پشت سر بگذارند.

در سال ۲۰۱۲، سیستم آموزشی این کشور به عنوان بهترین سیستم آموزشی دنیا معرفی شد؛ کیفیت بالای تدریس توجه به نیاز جامعه و قراردادن تجارت و صنعت در مواد درسی و همچنین آموزش مهارت در کنار تئوری موجب شده که دانشگاه های این کشور، از بهترین دانشگاه های جهان باشند.

دانشجویانی که در فنلاند تحصیل می کنند، در صورتی که به زبان های فنلاندی یا سوئدی مسلط باشند به راحتی موفق به یافتن شغل پاره وقت می شوند و در تامین هزینه های خود به مشکل نمی خورند.

* دانمارک) براساس تصمیم اتحادیه اروپا، تحصیلات دانشگاهی در دانمارک برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس آزاد است. برای سایر دانشجویان، هزینه های تحصیل در این کشور حدود ۶۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ یورو در سال است. برخی از دوره های بسیار تخصصی ممکن است برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بیش از ۳۵۰۰۰ یورو در سال هزینه داشته باشد. همچنین برنامه های تحصیلی برای دانشجویان عضو و غیر عضو اتحادیه اروپا در دسترس است.

براساس آمار ارائه شده از سوی وزارت علوم و تحقیقات دانمارک، تسلط به زبان انگلیسی لازمه ورود به آموزش عالی این کشور است؛ بیش از ۶۰۰ برنامه تحصیلی برای دانشجویان ارائه می شود که تمام آنها به زبان انگلیسی است. همچنین بیش از ۵۶ درصد مردم این کشور به این زبان تسلط دارند.

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این کشور مجوز ۲۰ ساعت کار در طول یک هفته را دارند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت است.

آموزش عالی دانمارک امکان شغل پاره وقت را برای دانشجویان فراهم کرده است تا آنها به واسطه همین شغل نیمه وقت از پس هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور بربیایند.گران ترین دانشگاه های جهان

* سنگاپور) براساس اعلام آموزش عالی سنگاپور، شهریه دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه حدود ۱۷ هزار دلار است.

براساس قانون، دانشجویان خارجی در شرایطی که تمایل به تحصیل در دانشگاه نانیانگ سنگاپور را داشته باشند، موظف به پرداخت شهریه بیشتری نسبت به سایر دانشجویان هستند.

این دانشگاه دارای ۱۷۰۰ عضو هیئت علمی، ۲۸۰۰ پرسنل اداری-پژوهشی و ۳۲۵۰۰ دانشجو است که از این تعداد دانشجو ۹۰۰۰ نفر در سطح تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند. همچنین، دانشگاه صنعتی نانیانگ دارای بزرگترین کالج مهندسی در جهان است.

براساس رتبه بندی های آکادمی معتبر جهانی مانند Q.S، دانشگاه نانیانگ سنگاپور در بیش از ۵۰ رشته، همچون شیمی، رشته های مالی و حسابداری و مدیریت، در شمار برترین های جهانی قرار گرفته است.

* انگلیس) براساس اعلام آموزش عالی انگلیس، شهریه دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه حدود ۱۰ هزار و ۴۰۰ پوند تا ۲۲ هزار پوند است. براساس قانون رایج در اتحادیه اروپا، دانشجویانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه آکسفورد را دارند و شامل کشورهای عضو نمی شوند، باید شهریه بیشتری نسبت به سایر دانشجویان کشورهای عضو پرداخت کنند.

براساس نظام رتبه بندی کیو.اس، دانشگاه آکسفورد به عنوان برترین دانشگاه انگلیس و پنجمین دانشگاه برتر جهان در سال۲۰۱۸- ۲۰۱۹ شناخته شد.

به نقل از فارس، دانشگاه آکسفورد که در شهر آکسفورد در منطقه آکسفورد شایر انگلستان قرار دارد، قدیمی ترین دانشگاه انگلیسی زبان جهان به شمار می رود.

گفتنی است، در طول سال های فعالیت دانشگاه آکسفورد، خیلی از دانشجویان این دانشگاه موفق به کسب شهرت بسیاری برای خود شدند، به عنوان مثال ۴۶ نفر از اشخاصی که تاکنون جایزه نوبل را دریافت کرده اند یا دانش آموخته این دانشگاه بوده اند یا در اینجا تدریس کرده بودند.

 روزنامه کیهان، شماره ۲۲۲۲۹ به تاریخ ۱۹/۴/۹۸، صفحه ۸ (دانشگاه) 

 
#

اشتراک این خبر در :