پس از اعلام نتایج کنکور ۹۸ شاهد تبلیغات گسترده در فضای مجازی برای خرید صندلی به ویژه در رشته پزشکی هستیم، تبلیغاتی که نشان می دهد لازم است مسئولان امر به جدیت به این موضوع وارد شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از این که در ۲۳ شهریورماه ۹۸ نتایج کنکور سراسری ۹۸ اعلام شد، تبلیغات گسترده ای در فضای مجازی منتشر شد که می توان با قیمت های ۴۰۰ میلیون تومانی و ۵۰۰ میلیون تومانی صندلی پزشکی را در دانشگاه های مشهور کشور خرید.

نمونه های این تبلیغات در فضای مجازی با طرح این ادعا که ثبت نام در دانشگاه انجام می شود و قرارداد در محضر انجام خواهد شد و در نهایت دانشجو در کلاس درس بدون دغدغه به تحصیل می پردازد با یک جستجوی ساده در اینترنت قابل دریافت است.

این ادعاها پای دانشگاه های علوم پزشکی مشهور کشور از جمله شیراز و شهید بهشتی را نیز به میان کشیده و مدعی شده اند که می توان با پرداخت مبالغ کلان در رشته های پزشکی این دانشگاهها تحصیل کرد.

این در حالی است که طبق قانون، سازمان سنجش آموزش کشور متولی اعلام اسامی پذیرفته شدگان کنکور سراسری هر سال به دانشگاه ها است و دانشگاه ها نیز با سیستم سنجش به طور کامل متصل هستند و اگر نامی در میان پذیرفته شدگان نباشد امکان ثبت نام داوطلب در دانشگاه وجود ندارد. ضمن اینکه دانشگاه هیچ فردی را بدون تایید سازمان سنجش نمی تواند ثبت نام کند.

این موضوع در مورد رشته های بدون آزمون هم صادق است و هر فردی که در سیستم سنجش ثبت نام کرده حتی با معدل دیپلم و در رشته های با آزمون پس از تایید سازمان سنجش به عنوان پذیرفته شده در رشته های بدون آزمون به دانشگاه معرفی می شود.

برای بررسی صحت و سقم ادعاهای مطرح شده در تبلیغات خرید صندلی دانشگاه در رشته پزشکی با شماره هایی که برای تماس داده شده بود تماس گرفته شد اما هیچ کدام از شماره ها در شبکه برقرار نبودند و امکان دسترسی به آنها وجود نداشت.

میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به خبرنگار مهر درباره ادعاهای مطرح شده درخصوص خرید صندلی در دانشگاه ها گفت: تاکنون هیچ موضوعی، نامه ای، یادداشتی و مسئله ای در این زمینه مطرح نشده و به کمیسیون آموزش مجلس عنوان نشده است.

با این وجود بسیاری از خانواده هایی که علاقمند هستند فرزندانشان در رشته پزشکی تحصیل کنند به صرافت افتاده اند که این موضوع شاید راهی برای تحصیل فرزندشان باشد. راهی که جز سراب در پیش روی آنها نیست و چه بسا که مسیر خطرناکی برای کلاهبرداری از آنها باشد. مسیری که با قدم گذاشتن در آن هم رویای پزشک شدن فرزندشان را از آنها می گیرد و هم سرمایه هنگفتی که برای این منظور هزینه کرده اند.

از سوی دیگر واضح و مشخص است که برای حل این موضوع و از بین بردن زمزمه های خرید صندلی های دانشگاه در ابتدای هر سال تحصیلی باید اقدام جدی انجام داد. نهادهای مختلف از سازمان سنجش، وزارتخانه های علوم و بهداشت و دانشگاههای زیر مجموعه باید مسئولیت این موضوع را به گردن بگیرند. این نهادها باید هر چه زودتر برای احقاق حق داوطلبانی که برای ورود به دانشگاه تلاش کرده و توانسته اند با رتبه های بالا وارد دانشگاه شوند و همچنین زدودن شایبه رانت و مدرک فروشی از چهره آموزش عالی و دانشگاه برنامه ریزی و اقدام کنند.

به گزارش مهر، در سال ۹۸ در کنکور سراسری سال ۹۸ از مجموع یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۴۱۱ داوطلبی که در آزمون سراسری ثبت نام کردند تعداد ۶۳۷ هزار و ۴۷۵ داوطلب علوم تجربی بودند که از این تعداد ۵۴۲ هزار و ۸۴ نفر در جلسه حاضر بودند و  در نهایت ۶۴ هزار و ۸۷۰ نفر قبول شدند و با توجه ظرفیت پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی که حدود ۸ هزار و ۳۸، حدود همین تعداد در رشته های پر متقاضی قبول شده اند.

بر اساس آمار رتبه پذیرش در سهمیه آزاد دانشگاه علوم پزشکی تهران از یک تا ۷۵، رتبه پذیرش در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از ۴۸ تا ۲۱۱ و رتبه پذیرش دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۲۵ تا ۲۶۹ است به این ترتیب برای پذیرش در این دانشگاه ها رتبه ای کمتر از ۲۰۰ تا ۳۰۰ لازم است.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تکذیب هر گونه خرید صندلی پزشکی در این دانشگاه گفت: این شایعات شدیدا تکذیب می شود و هیچ راهی جز کنکور برای ورود به دانشگاه وجود ندارد.

دکتر سیدامیرمحسن ضیایی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تمام شایعاتی که در زمینه خرید صندلی پزشکی برای دانشگاه های علوم پزشکی مطرح می شود بی اساس است و در مورد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز شدیدا این شایعات را تکذیب می کنم.

وی تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یک برند معتبر آموزشی است و بهترین رتبه های کنکور این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند و طبیعی است که داوطلبان کنکور علاقه زیادی برای ورود به این دانشگاه داشته باشند.

وعده پوچ کلاهبرداران به خانواده ها

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: شایعاتی که هر ساله مطرح می شود به دلیل اهمیت رشته پزشکی و علاقه بسیار زیاد خانواده ها برای تحصیل فرزندان شان در این رشته است و فکر می کنند شاید راهی به این رشته پیدا کنند. کلاهبردان هم از این علاقه سوء استفاده می کنند و وعده های پوچ به خانواده ها می دهند.

راههای راستی آزمایی قبولی افراد در دانشگاه

وی با اشاره به نحوه راستی آزمایی قبولی افراد در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: هیچ راهی جز کنکور برای تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه وجود ندارد و وقتی فرد پذیرفته شده در کنکور در دانشگاه ثبت نام می کند «کد سنجش» فرد در سیستم ثبت نام کنترل می شود.

ضیایی گفت: «کد سنجش» هر دانشجوی پزشکی حداقل چهار بار در طول تحصیل راستی آزمایی می شود. به دلیل اینکه این دانشجویان یک بار در بدو ورود، دو بار در زمان آزمون های ملی علوم پایه و پیش کارورزی و یک بار هم در زمان فارغ التحصیلی با این کد مرتبط می شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان خطای انسانی و تخلف در ورود اطلاعات افراد به جای یک نفر دیگر وجود دارد یا خیر گفت: حتی اگر به صورت موردی فردی تخلف کند و داده های اطلاعاتی فرد دیگری را به جای قبولی اصلی وارد کند، این داده های اطلاعاتی تصدیق نمی شود و سیستم «ارور» داده و در مرحله کنترل داده های اطلاعاتی در سیستم آموزشی، متخلف مشخص و با آن برخورد می شود.

افزایش حساسیت دانشگاه نسبت به ثبت نام دانشجویان

معاون دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: ضمن اینکه این گونه شایعات و موارد موجب شده است که حساسیت دانشگاه نسبت به مسئله ثبت نام دانشجویان افزایش یابد و لایه های امنیتی حفاظتی دانشگاه نیز تقویت شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین به دلیل اینکه در دانشگاه های علوم پزشکی مراکز آموزشی و درمانی وجود دارد و دانشجویان و فراگیران در کنار مردم هستند ممکن است فردی خود را جای دانشجویان جا بزند. همین موضوع موجب شد که ما دستورالعمل رعایت شرایط و ضوابط فعالیت در مراکز آموزشی و درمانی را برای فراگیران و خدمت دهنگان و خدمت گیران را بازخوانی کنیم.

ضیایی یادآور شد: از ابتدای مهرماه امسال هر فردی در دانشگاه و سیستم آموزشی و درمانی فعالیت می کند باید نشانه شناسایی یا ID badge داشته باشد که مشخص باشد. از نگهبان و نیروهای خدمات تا کارشناس و عضو هیئت علمی در این مسیر مهم هستند و می توانند به حفظ امنیت سیستم آموزشی کمک کنند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره اینکه برخی ادعا می کنند که با پول وارد دانشگاه شده اند گفت: دو نوع دانشجوی شهریه ای در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پذیرش می شوند که یک نوع انتقالی از خارج به داخل است که منطبق بر ضوابط وزارت بهداشت است و دیگری دانشجویان پردیس هستند که آنها نیز در کنکور پذیرفته شده اند. تمام دانشجویان این دو دسته شهریه ای مطابق بر مصوبه هیئت امنای دانشگاه پرداخت می کنند و پرداخت خارج از ضابطه ندارند.

وی تاکید: ضمن اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نسبت به سایر دانشگاه ها، تعداد دانشجوی انتقالی کمتری می پذیرد و پس از تایید اولیه وزارت بهداشت، دانشجو با نامه وزارت بهداشت به دانشگاه مراجعه می کند و فرد در کمیسیون مربوطه هر دانشگاه حاضر می شود و ابتدا دانشگاهی که در آن تحصیل می کرده اهمیت دارد و پس از آن معدل دیپلم فرد و پس از آن نیز با فرد مصاحبه می شود. هیچ واحدی از دانشگاه خارجی فرد هم معادل سازی نمی شود. به دلیل همین روش سختگیرانه تعداد کمی موفق می شوند که در دانشگاه پذیرش شوند و طبق ضوابط هم شهریه می دهند پس این به معنی ادعای با پول وارد شدن نیست.

رئیس دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی گفت: من به همه مردم کشور اطمینان می دهم که راه ورود به دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی صرفا کنکور و راه های قانونی است.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن دالبند درباره اخباری مبنی بر ورود به دانشگاه دولتی با پول و ورود غیرقانونی به دندانپزشکی شهید بهشتی و بالاخص در رابطه با فردی که در این زمینه دستگیر شده است، توضیحاتی ارائه داد.

وی گفت: این فرد با سوء استفاده از حضورش در دانشکده، از درب مخصوص بیماران وارد دانشکده می شده و با پوشیدن روپوش به جاهای مختلف دانشکده به عنوان سرک می کشیده است، به هیچ وجه این فرد دانشجو نبوده و نیست و نام وی در هیچ یک از سامانه های ما نبوده است. این موضوع کاملا قابل ردیابی و پیگیری است.

وی گفت: این ادعا که وی عنوان کرده که دانشجوی دندانپزشکی شهید بهشتی است کاملا کذب است. متاسفانه قبل از این اقدامات با همکاری موسسات کنکوری، رسانه ملی را هم گول می زند و با حضور در رسانه ملی شبکه یک و شبکه چهار که فیلم آن در صفحات مجازی با عنوان مصاحبه با نخبه دندانپزشکی موجود است، خودش را به عنوان رتبه برتر و دانشجوی دندانپزشکی شهید بهشتی معرفی می کند.

رئیس دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی ضمن تکذیب ادعای این فرد مبنی بر دانشجو بودن در دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی گفت: این موضوع کاملا تکذیب می شود و این فرد دانشجو نبوده و نیست و هیچ سابقه ای در دانشگاه ندارد.

وی گفت: ما به محض اطلاع از این مسئله، موضوع این فرد را به مقامات قضایی و کلانتری ولنجک اطلاع دادیم و وی دستگیر شد. به دلیل ادعای بزرگی که کرده است مبنی بر پرداخت پول برای ورود به دانشگاه پیگیر این پرونده هستیم. البته این فرد در همان زمان دستگیری در دانشکده و به محض اینکه به نیروی انتظامی منتقل شد، پرداخت پول را تکذیب کرد. 

دالبند افزود: اصلا این موضوع امکان ندارد که ما از فردی پول بگیریم برای دانشگاه بعد از آن شخص به مراجع انتظامی شکایت کنیم. ما هم از این فضاسازی این فرد درباره این تناقض تعجب کردیم.

وی گفت: من به همه مردم کشور اطمینان می دهم که راه ورود به دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی صرفا کنکور و راه های قانونی است که در این زمینه تابع وزارت بهداشت هستیم.

رئیس دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: من به عنوان رئیس دانشکده دندانپزشکی این اطمینان را می دهم که طی یکسال گذشته که بنده به عنوان رئیس این دانشکده بوده ام تا امروز دانشجویی به هیچ عنوان با پول و غیر کنکوری وارد این دانشکده نشده است. این اطمینان را به دانشجویانی که امسال قبول شده اند می دهم.

وی خطاب به داوطلبان کنکور گفت: آنها که در این رشته قبول شده اند که به آنها خوشامد می گوییم و آنهایی که قبول نشده اند هم تلاش خود را بکنند و گوش شان بدهکار این شایعات نباشد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از مسئولین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خواسته است تا مسائل مرتبط به بحث فروش صندلی و ورود بدون کنکور در رشته های علوم پزشکی را به طور جدی دنبال کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، با انتشار خبری مبنی بر کلاهبرداری فردی با عنوان دانشجوی یکی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور، دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت ضمن تاکید بر اینکه وزارت بهداشت در پذیرش دانشجو در مقاطع عمومی به صورت مستقیم نقشی ندارد، گفت: طی نامه ای از روسای دانشگاه های علوم پزشکی خواسته شده در پیشگیری از تخلفات در این زمینه تلاش کنند و موارد احتمالی را جهت پیگیری های بیشتر به حوزه معاونت آموزشی منعکس کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در روزهای اخیر اخباری در خصوص حضور فردی در کلاس های یکی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور بدون دارا بودن شرایط دانشجویی و کلاهبرداری با این عنوان گفت: این موضوع موجبات نگرانی های جامعه دانشگاهی و همچنین مسئولین وزارت بهداشت را فراهم کرده است.

لاریجانی ضمن تاکید بر حساسیت این موضوع گفت: تمامی سعی همکاران ما در ستاد وزارت بهداشت و همچنین مرکز سنجش آموزش پزشکی ایجاد امنیت و جلوگیری از تخلف در آزمون ها و سایر امور آموزشی حوزه علوم پزشکی است.

وی تصریح کرد: پذیرش دانشجو در دوره های عمومی و ورود دانشجویان به دانشگاهها در این مقاطع از طریق کنکور سراسری صورت می پذیرد و ضروری است تا تدابیر جدی برای پیشگیری از این قبیل تخلفات توسط مراجع ذیربط صورت پذیرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به تدابیر این وزارتخانه برای جلوگیری از تخلفات در آزمون ها اشاره کرد و گفت: این وزارتخانه تنها متولی برگزاری آزمون و ورود دانشجو در مقاطع تکمیلی است و تدابیر جدی برای برگزاری مناسب و ورود دانشجویان به دانشگاهها در این حوزه اتخاذ شده است.

وی به نقش مسئولان دانشگاههای علوم پزشکی در پیشگیری از این تخلفات اشاره و عنوان کرد: طی نامه ای از دانشگاه ذیربط خواسته شده تا گزارش این مورد به وزارت بهداشت ارسال و متعاقبا اقدامات لازم در این خصوص صورت خواهد پذیرفت.

لاریجانی اظهار داشت: حضور افراد علاقمند در کلاس های درسی دانشگاهی و بهره مندی از محضر اساتید با هماهنگی ایشان از زمان های گذشته مرسوم بوده، ولیکن سوءاستفاده از این مسئله و تقلب و خدشه دار کردن جایگاه دانشجو و دانشگاه از این مجرا اصلا پذیرفته شده نبوده و با این موضوع برخورد می شود.  

وی ضمن تاکید بر لزوم اتخاذ تدابیر جدی برای صیانت از جایگاه دانشجو و دانشگاه گفت: بحث فروش صندلی و ورود بدون کنکور در رشته های علوم پزشکی تاکنون به حوزه معاونت آموزشی گزارش نشده و از مسئولین دانشگاه های علوم پزشکی کشور خواسته شده تا مسائل مرتبط را به طور جدی دنبال کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه انتقال دانشجویان از خارج از کشور به دانشگاه های داخل تابع قوانین و مقررات خاص خود است گفت: در سال گذشته به منظور ارتقای کیفیت انتقالی، از متقاضیان مصاحبه حضوری به عمل آمد و این روال ادامه دارد.

وی گفت: لذا تمامی تلاش برای پیشگیری از تخلفات احتمالی صورت پذیرفته و پذیرش صرفا از مجرای مصاحبه و پس از احراز شرایط عمومی امکان پذیر است. البته تاکنون موارد نادری از تخلفات به این حوزه گزارش شده، که پس از بررسی های اولیه، مراتب به مراجع ذی ربط جهت طی مراحل قانونی ارجاع شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

لاریجانی تاکید کرد: ورود به رشته های علوم پزشکی در تمامی مقاطع تنها از طریق مبادی تعیین شده در قانون، که عمدتا از طریق برگزاری کنکور است، صورت می پذیرد و از مردم کشور خواهشمندیم چنانچه تخلفی در این زمینه مشاهده کردند با گزارش آن به حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت در برخورد با این موارد همکاری کنند.

 
#

اشتراک این خبر در :