رییس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد از ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از فردا (سه‌شنبه) خبر داد.

زمان ثبت نام دکتریدانشگاه آزاد

به گزارش خبرنگار ایسنا دکتر حمیدرضا شاهانی در نشست خبری که امروز(دوشنبه) برگزار شد اظهار کرد: زمان ثبت نام دکتری ۱۱ و ۱۲ شهریور بود و ثبت نام پذیرفته‌شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نیز از فردا( ۱۴ شهریور) آغاز می شود.

تکمیل ظرفیت دکتری

وی ادامه داد:‌ داوطلبان در مورد تکمیل ظرفیت سوال می‌کنند که باید گفت:‌ با توجه سنوات گذاشته امسال نیز تکمیل ظرفیت خواهیم داشت و بر مبنای ظرفیتی که شورای گسترش وزارت علوم اعلام کرده است اقدام به پذیرش دانشجو خواهیم کرد.

رییس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد با بیان اینکه برخی از داوطلبان ثبت‌نام نمی‌کنند تا در تکمیل ظرفیت شرکت کنند گفت:‌ واحدهای خوب دانشگاه‌ آزاد ظرفیت‌شان پر شده است و امکان ثبت نام در این واحدها وجود نخواهد داشت.

رییس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: برای دکترا و کارشناسی ارشد با هماهنگی ‌که با سازمان سنجش صورت گرفته است به زودی مرحله تکمیل ظرفیت خواهیم داشت و داوطلبان می‌توانند در این تکمیل ظرفیت شرکت کنند که احتمالا هفته آینده ثبت‌نام تکمیل ظرفیت دکترا اعلام خواهد شد.

شاهانی افزود: برای تکمیل ظرفیت دکتری باید آمار را از دانشگاه‌های مختلف بگیرم و بعد بر مبنای آمار ثبت نام در خصوص میزان پذیرش و تکمیل ظرفیت تصمیم گیری کنیم.

وی با اشاره به کاهش ظرفیت پذیرش در سال جاری در دانشگاه آزاد گفت: به دلیل اینکه ملزم بودیم در سال جاری کیفیت را در دانشگاه آزاد ارتقا دهیم میزان ظرفیت نسبت به سال گذشته یک چهارم شده و کاهش داشته است.

اعتراض به نتایج ازمون

 شاهانی در ادامه با بیان اینکه داوطلبانی که به نتایج آزمون اعتراض دارند می‌توانند با شماره تلفن ۴۷۴۳ تماس بگیرند گفت:‌ در مواردی که سوالی برای داوطلبان وجود داشته باشد می‌توانند به وبسایت faq.azmoon.org مراجعه و از مراجعه حضوری خودداری کنند.

تکمیل ظرفیت ارشد

وی ادامه داد: امسال آزمون کارشناسی ارشد و دکترا را سازمان سنجش و آموزش کشور برگزار کرد و بر همین اساس تکمیل ظرفیت نیز تحت نظر سازمان سنجش خواهد بود.

شاهانی افزود:‌ به دلیل اینکه ثبت نام پذیرفته‌شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی از فردا شروع می‌شود در حال حاضر نمی‌توانیم در رابطه با تکمیل ظرفیت این مقطع اطلاع‌رسانی کنیم، اما پس از اتمام مرحله ثبت‌نام در خصوص تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد نیز اطلاع‌رسانی خواهد شد.

پذیرش مقطع کارشناسی

رییس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد با بیان اینکه در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد در دو بخش با آزمون و بدون آزمون دانشجو می‌پذیرد تصریح کرد: ثبت‌نام با آزمون دانشگاه آزاد از طریق آزمون سراسری و سازمان سنجش کشور برگزار می‌شود و منتظر دادن نمرات تراز از سوی سازمان سنجش هستیم تا قبولی‌ها را اعلام کنیم.

وی افزود: نتیجه کارشناسی با آزمون دانشگاه آزاد تا پنجشنبه ۲۳ شهریور ماه جاری از طریق وبسایتfaq.azmoon.org اطلاع‌رسانی می‌شود.

دوره‌های بدون آزمون مقطع کارشناسی

شاهانی در ادامه با اشاره به این که دوره‌های بدون آزمون مقطع کارشناسی در دانشگاه آزاد اسلامی مصوب مجلس شورای اسلامی بود گفت: در حال حاضر ۹۶ درصد ظرفیت پذیریش رشته‌محل‌ها از طریق رشته‌های بدون آزمون است و تنها چهار درصد از طریق با آزمون انجام می‌شود.

رییس مرکز  سنجش دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه وبسایت مرکز سنجش و پذیرش برای ثبت نام دوره‌های بدون آزمون همچنان باز است و فعلا سامانه بسته نمی‌شود گفت: به دلیل اینکه عده‌ای ثبت نام نمی‌کنند تا نتایج آزمون سراسری مشخص شود بنابراین سایت دانشگاه آزاد تا اطلاع ثانوی برای ثبت نام دوره‌های بدون آزمون باز  است.

مهندسی کامپیوتر ، حسابداری و حقوق

شاهانی در ادامه این نشست اظهار کرد: بسیاری از افراد این تصور ر ا دارند که رشته‌های بدون آزمون شامل رشته‌های کم تقاضا و غیر مهم است اما این تصور غلطی است و بسیاری از رشته‌های خوب و پر تقاضا همانند مهندسی کامپیوتر ، حسابداری و حقوق نیز در بین این رشته‌ها وجود دارد که داوطلبان می‌توانند در این رشته‌ها در واحدهای بزرگ دانشگاه اقدام به ثبت نام کنند.

۱۶ هزار رشته محل بدون آزمون

وی با بیان اینکه ۱۶ هزار رشته محل بدون آزمون در دانشگاه وجود دارد گفت: تعداد قابل توجهی از داوطلبان در دوره‌های بدون آزمون ثبت‌نام کرده‌اند.

ثبت نام مقطع دکتری

وی در خصوص ثبت نام مقطع دکتری اظهار کرد: ثبت نام دکتر ۱۱ و ۱۲ شهریور ماه بوده اما به واحدهای دانشگاهی این اختیار داده شده است که اگر می‌خواهند ثبت نام را ادامه دهند.

بومی گزینی

رییس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد با اشاره به موضوع بومی‌گزینی در این دانشگاه اعلام کرد:‌ در مورد بومی گزینی سازمان سنجش عمل می‌کند و همانطور که در دانشگاه‌های دولتی انجام می‌شود در دانشگاه آزاد نیز انجام می‌شود.

وی افزود : دانشگاه آزاد ۴۰۰ واحد دانشگاهی در کل کشور دارد و به طور طبیعی اگر فردی بخواهد در محل سکونت خود تحصیل کند از این نظر مشکلی نخواهد داشت.

شاهانی در خصوص رشته های کارشناسی با آزمون ناپیوسته اظهار کرد:‌ ثبت نام این رشته‌ها از امروز ساعت ۱۴ آغاز خواهد شد و دواطلبان می‌توانند در این مقطع ثبت‌نام کنند و ثبت‌نام تا ۱۹ شهریور ماه سال جاری ادامه خواهد داشت.

وی با اعلام اینکه اولویت اول دانشگاه آزاد اسلامی افزایش کیفیت است گفت: البته دانشگاه آزاد از آنجا که موسسه غیرانتفاعی و درآمد آن از طریق شهریه است، افزایش کیفی نیز در آن مهم است اما اولویت اول کیفی است.

منبع ایسنا

 
#

اشتراک این خبر در :