آزمون دکتری تخصصی سال ۹۸ در اسفندماه سال گذشته با ثبت‌نام بیش از ۱۹۶ هزار نفر برگزار شد. از این تعداد اطلاعات ۱۴۹ هزار نفر به‌عنوان داوطلب مجاز به انتخاب رشته در اختیار دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفت.

انتخاب رشته داوطلبان در دانشگاه آزاد اسلامی در اردیبهشت ماه انجام شد و ۵۵۰۸۹ نفر در فرآیند انتخاب رشته شرکت کردند. این داوطلبان رشته‌های مورد نظر خود را متناسب با مجموعه امتحانی از میان ۲۳۰۹ رشته‌‌محل این مقطع در دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب کردند.

در میان رشته‌های دایر در دانشگاه مجموعه روانشناسی با ۶۱۸۰ نفر داوطلب بیشترین تقاضا را به خود اختصاص داد. ظرفیت پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در دوره دکتری تخصصی در سال ۹۸ مطابق دفترچه راهنما ۱۰۲۷۶ نفر است.

از مجموع ۵۵۰۸۹ نفر داوطلب شرکت‌کننده در فرآیند انتخاب رشته ۳۲۱۹۸ نفر واحد شرایط دعوت به مصاحبه شناخته شدند و نتایج اولیه به همراه حد نصاب‌های دعوت به مصاحبه در هر رشته محل در خردادماه جاری منتشر شد و از آنجایی که برخی داوطلبان در بیش از یک رشته  گرایش مجاز به شرکت در مرحله ارزیابی تخصصی شدند بنابراین میزان واجدان شرایط شرکت در مصاحبه این دوره معادل ۴۷۲۲۰ نفر  رشته گرایش شد. فرآیند ثبت‌نام به‌منظور اعلام آمادگی جهت مصاحبه اواخر خرداد ماه آغاز شد و تاکنون ادامه دارد و در حال حاضر قریب به ۲۹ هزار نفر به‌منظور شرکت در مصاحبه در قالب ثبت‌نام در سامانه اعلام آمادگی کردند. نتایج متقاضیان دوره بدون آزمون دکتری تخصصی ویژه استعدادهای درخشان نیز در تیرماه منتشر شد و بر این اساس از میان بیش از ۱۹۰۰ داوطلب این دوره بیش از هزار و ۱۰۰ نفر به مرحله مصاحبه راه پیدا کردند. ثبت‌نام حائزین شرایط به‌منظور اعلام آمادگی برای شرکت در مصاحبه این دوره ادامه دارد. مصاحبه‌های داوطلبان دوره دکتری تخصصی اعم از با آزمون و بدون آموزن ویژه استعدادهای درخشان از روز شنبه ۲۲تیرماه لغایت پنجشنبه ۱۰ مرداد ماه در محل واحد علوم و تحقیقات تهران و به صورت متمرکز برگزار خواهد شد.

تاریخ و زمان مصاحبه هر یک از داوطلبان از طریق سامانه اینترنتی مرکز سنجش و پذیرش به آدرس www. azmoon. net طی اطلاعیه‌ای منتشر خواهد شد. برخلاف دو سال گذشته که مصاحبه‌های دوره دکتری تخصصی به صورت نیمه‌متمرکز (استانی و منطقه ای) برگزار می‌شد، در سال جاری و جهت رفاه حال داوطلبان مصاحبه‌ها به صورت متمرکز در تهران برگزار می‌شود. در سنوات گذشته داوطلبان به‌منظور ارزیابی جهت پذیرش در رشته محل‌های انتخابی خود لازم بود در مصاحبه‌هایی که در فواصل زمانی نزدیک به هم و در مراکز استان‌ها در سطح کشور برگزار می‌شد، شرکت کنند و از این نظر هزینه‌های بالایی به‌منظور حضور استان‌های مختلف کشور به‌منظور شرکت در مصاحبه به داوطلبان تحمیل می‌شد. مطابق بررسی‌های صورت گرفته در سال ۹۶ که مصاحبه‌ها به صورت استانی برگزار شد کمتر از ۲۸ درصد داوطلبان در بیش از یک استان و در سال ۹۷ کمتر از ۳۰ درصد داوطلبان در بیش از یک منطقه در مصاحبه علمی شرکت کردند. از آنجایی که ارزیابی تخصصی صورت گرفته در استان‌ها یا مناطق مختلف دانشگاهی با یکدیگر متفاوت بود امکان مقایسه نتایج حاصل از آنها وجود نداشت و این موضوع منجر به عدم امکان ارزیابی داوطلبان در تمام انتخاب‌های خود شد.

در سال جاری داوطلبان در هر رشته گرایش تنها یک‌بار مصاحبه می‌شوند و نتیجه این ارزیابی به‌منظور پذیرش فرد در کلیه واحد‌های مجری آن رشته گرایش که شرایط اولیه آن را احراز کرده است مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

به‌منظور رفاه حال آن دسته از داوطلبانی که از نقاط مختلف دور به‌منظور حضور در جلسه مصاحبه به تهران سفر می‌کنند تمهیداتی به عمل آمده است که بتوانند از امکانات اقامتی هتل فرهیختگان دانشگاه در واحد علوم و تحقیقات در مدت زمان حضور در تهران استفاده کنند. به این منظور سامانه‌ای به‌منظور رزرو محل اقامت در هتل فرهیختگان در نظر گرفته شده است که طی هفته آینده فعال خواهد شد و داوطلبان می‌توانند با مراجعه به این سامانه و ضمن اطلاع از امکانات ارائه شده برای استفاده از آن ثبت‌نام کنند.

با ابلاغ و اجرایی شدن ساختار جدید دانشگاه و ایجاد معاونت‌های دانشی مدیران گروه‌های تخصصی مصاحبه‌کننده از میان اعضای هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور توسط حوزه معاونت‌های مربوطه انتخاب و فرآیند انتخاب اساتید نیز زیرنظر مدیران گروه‌های منتخب صورت گرفته است و سعی بر این بوده است که متناسب با میزان داوطلب حائز شرایط در هر رشته گرایش حتی‌الامکان از پتانسیل‌های اعضای هیات‌علمی کلیه واحدهای دانشگاهی مجری در سطح کشور به‌منظور تشکیل گروه‌های مصاحبه است، استفاده شود.

نتایج دوره دکتری تخصصی پس از اتمام فرآیند مصاحبه‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی و به‌طور همزمان با نتایج سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی اعلام خواهد شد.

 
#

اشتراک این خبر در :