تحصیل دندانپزشکی در آلمان ، با رعایت ضوابط ویژه و آماده‌کردن مدارک مورد نیاز، می‌تواند یکی از راحت‌ترین شیوه‌های مهاجرت به کشور آلمان باشد. صدور ویزای همراه جهت تحصیل دندانپزشکی در آلمان، از خصوصیت‌های جالب تحصیل در آلمان به حساب می آید. نظام آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی آلمان، تفاوت خیلی زیادی با نظام آموزشی ایران دارد.
دانستن و تسلط بر زبان آلمانی و دریافت مدرک معتبر از طرف موسسه زبان آلمانی گوته در کشور ایران، می تواند مزیت خوبی جهت دریافت پذیرش از طرف دانشگاه های علوم پزشکی آلمان باشد. بنیاد اعزام دانشجو که زیر نظر وزارت علوم و یا وزارت بهداشت انجام وظیفه می‌کند، می‌تواند برای تحصیل دندانپزشکی در آلمان، مشاور مناسبی برای علاقمندان تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی آلمان باشد.
تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی هر کشوری، در حالت عادی به زبان اصلی آن کشور انجام می‌شود. ولی تحصیل به زبان انگلیسی در رشته دندانپزشکی در آلمان نیز امکان‌پذیر است. ولی تحصیل دندانپزشکی در آلمان به زبان آلمانی، راه بهتری است زیرا در سالهای آخر تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در آلمان، لازم است تا دانشجو در مرکزهای درمانی یک دوره علمی را بگذراند و حتماً در این دوره با بیمار آشنا به زبان آلمانی روبه‌رو خواهد شد.
در مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در آلمان، اگر فرد دانشجو، مشغول به کاری شود که بابت آن شغل باید مالیات پرداخت کند، یا ازدواج در آلمان و دریافت اقامت آلمان از راه ازدواج و یا ثبت کمپانی و کار آفرینی در آلمان، این امکان وجود دارد که ویزای موقت آلمان را به کارت اقامت آلمان و در پایان امکان اخذ پاسپورت و تابعیت آلمان را دریافت نماید.

در زیر سوالاتی که ممکن است در ذهن شما نیز وجود داشته باشد مطرح می‌شود که در ادامه مقاله به پاسخ آنها خواهیم پرداخت:

چه شرایط و مدارکی برای اقدام به تحصیل دندانپزشکی در آلمان لازم است؟


سن قابل قبول برای تقاضای پذیرش تحصیل دندانپزشکی در آلمان چه سنی است و آیا این امکان وجود دارد که یک دانشجوی دندانپزشکی همسر و فرزندان خود را همراه خود به آلمان ببرد؟


مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در آلمان، چند سال به طول می‌انجامد و آیا این امکان وجود دارد که دانشجوی دندانپزشکی آلمان را به ایران منتقل کرد؟
آیا امکان تحصیل دندانپزشکی در آلمان و کار دانشجویی و یا تحصیل رایگان در آلمان، در کنار هم وجود دارد؟
روش دریافت اقامت و تابعیت آلمان، با تحصیل کردن در دانشگاه‌های علوم پزشکی آلمان به چه صورت است؟

مقررات تحصیل دندانپزشکی در آلمان


در نظام آموزش پزشکی آلمان، پذیرش مستقیم برای تحصیل دندانپزشکی در آلمان خیلی کم است. بر طبق اینکه نظام آموزشی ایران، موفق شدن در قبولی کنکور سراسری علوم پزشکی را یکی از شرایط ورود و ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی مشخص کرده و این امر، در ناسازگاری با نظام آموزشی علوم پزشکی آلمان قرار دارد.
یکی از شرایط قبول‌شدن برای تحصیل دندانپزشکی در آلمان، موفقیت افراد ایرانی در امتحان ورودی علوم-پزشکی، تعیین گردیده است. ولی در صورت قبول‌نشدن در رشته دندانپزشکی در ایران، با توجه به اینکه پذیرش مستقیم برای تحصیل دندانپزشکی در آلمان وجود ندارد، فرد متقاضی می‌تواند از راه گرفتن پذیرش در مقطع لیسانس یکی از رشته‌های علوم پایه، مثل زیست شناسی و شیمی، نسبت به وارد شدن به دانشگاه‌های آلمان اقدام نماید و بعد از دریافت مدرک لیسانس در رشته‌های یاد شده، برای ورود تحصیلات تکمیلی به تحصیل دندانپزشکی در آلمان بپردازد.

زبان تحصیل دندانپزشکی در آلمان


بعد از ترجمه مدارک درخواست کننده تحصیل دندانپزشکی در آلمان و قبول‌شدن کپی ترجمه مدارک به واسطه سفارت آلمان در تهران و مشخص شدن پذیرش تحصیل رایگان در آلمان، نوبت به تعین وقت سفارت می‌رسد. در این وهله کلیه مدارک تحصیلی درخواست‌کننده با ریز نمرات، مدرک نداشتن سوء پیشینه کیفری، گواهی تمکن مالی از بانک و اصل نامه قبولی دانشگاه جهت دانشجویان و درخواست کنندگان مجرد و مدارک ازدواج شامل شناسنامه طرفین و عقدنامه رسمی، برای تقاضای ویزای تحصیل دندانپزشکی در آلمان و ویزای همراه که شامل همسر و فرزندان پایین‌تر از هجده سال درخواست‌کننده می‌شود، لازم است. تایید مدارک در سفارت آلمان و مشخص کردن زمان مصاحبه سفارت، به طریقه آنلاین را می‌توان انجام داد و نیازی به حضور درخواست کننده به سفارت آلمان در تهران نیست.

کار دانشجویی در رشته دندانپزشکی آلمان


تقریباً کلیه دانشجویان خارجی، بسته به مقطع تحصیلی، امکان انجام کار در هنگام تحصیل به مدت ۱۰ تا ۳۰ ساعت در هفته داده می‌شود. دانشجوی شاغل در تحصیل دندانپزشکی در آلمان هم از این جریان مستثنی نیست. دستمزد پرداختی به دانشجویی که حق کار به او در آلمان داده شده است، ساعتی ۸ تا ۱۰ یورو است و امکان تأمین قسمتی از هزینه‌های دانشجو از این فضا وجود دارد.
تحصیل رایگان در آلمان، در رشته‌های داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی وجود دارد و کاریابی پزشکان در آلمان و همچنین اشتغال به کار دندانپزشکان در آلمان، بعد از زمان تحصیل در این کشور وجود دارد. بعد از اتمام تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در آلمان، یک سال به دانشجو زمان می‌دهند تا نسبت به پیدا کردن کار در آلمان اقدام نماید.

دریافت تخصص دندانپزشکی در آلمان


بر اساس توافق نامه‌ای که بین کشورهای ایران و آلمان صورت گرفته است، مدارک پزشکی و دندانپزشکی فارغ التحصیلان رشته‌های دانشگاهی در ایران، مورد قبول دانشگاه‌های علوم پزشکی آلمان هم است. برای ادامه تحصیل دندانپزشکی در آلمان و دریافت تخصص در رشته های علوم پزشکی در آلمان، نیازی به تطبیق دادن مدارک تحصیلی برای دندانپزشکان ایرانی وجود ندارد. این نکته را هم باید بگوییم که به علت تفاوتی که در نظام آموزش پزشکی ایران و آلمان وجود دارد، حتماً تعدادی واحد درسی برای هماهنگی آموزشی در مقطع دکترای تخصصی دندانپزشکی وجود خواهد داشت.

تحصیل پزشکی در آلمان

نخستین موردی که در خصوص تحصیل پزشکی در آلمان باید مدنظر قرار دهید تقسیم بندی آموزش های پزشکی در آلمان است که به دو دسته کارشناسی و ارشد دسته بندی می‌شوند. دوره‌های آموزش پزشکی در آلمان به مدت شش سال طول خواهد کشید و دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی در آلمان باید این دوره‌ها را به‌صورت پیوسته ادامه دهند.

تحصیل پزشکی در آلمان

رشته پزشکی در آلمان یکی از رشته‌هایی است که متقاضی زیادی دارد. تحصیل در رشته پزشکی در آلمان به یکی از رویاهای دوست‌داران ادامه تحصیل در این رشته شده است. رنکینگ دانشگاه‌های آلمان در رشته پزشکی بسیار بالاست و به دلیل رایگان بودن تحصیل در این رشته است که دانشجویان از سراسر دنیا را به تحصیل در دانشگاه های آلمان سوق داده است.
امروزه حتی پزشکان هم به دنبال ادامه گرفتن تخصص در رشته پزشکی در آلمان هستند و ادامه آن موقعیت خیلی خوبی را برای پزشکان سراسر دنیا به‌ویژه پزشکان ایرانی به وجود آورده است.
در کشور آلمان، رشته پزشکی در دانشگاه‌های معروفی نظیر دانشگاه پزشکی بوخوم، بنجامین فرانکلین برلین، دانشگاه پزشکی بن، دانشگاه پزشکی کلنو و تعدادی دانشگاه معتبر دیگر تدریس می‌شود.
سالیانه شمار کثیری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل پزشکی در آلمان درخواست می‌دهند و زبان آلمانی را برای دستیابی به این هدف آموزش می‌بینند. ما نیت داریم تا در این مطلب نکات خوبی را درباره تحصیل پزشکی در آلمان، شرایط تحصیل رایگان در رشته پزشکی در آلمان، مدارک موردنیاز تحصیل پزشکی در آلمان و به‌طورکلی ارزش‌های تحصیل تخصص پزشکی در آلمان در اختیار شما قرار می‌دهیم.

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان


بر اساس قوانین دانشگاه‌های آلمان برای پذیرش دانشجویان در رشته پزشکی به علت درخواست خیلی زیاد تحصیل در رشته پزشکی دانشجویان باید موفق به گرفتن نمره قبولی در آزمون پزشکی آلمان شوند و با توجه به اینکه آزمون ورودی رشته پزشکی در بیشتر کشورها در دنیا برگزار می‌گردد در آزمون پزشکی آلمان هم‌ظرفیت پذیرش دانشجویان پایین است و دانشجویانی که استعداد بالایی دارند در قبولی و پذیرش در رشته پزشکی موفق خواهند شد.
ناگفته نماند، دانشجویانی که در آزمون سراسری دانشگاه‌های دولتی ایران در رشته پزشکی موفق به قبولی شده‌اند این امکان را دارند که تحصیل پزشکی در آلمان را در پرونده خود داشته باشند.
از دیگر شرایطی که موجب می‌شود افراد متقاضی به‌صورت رایگان در رشته پزشکی در آلمان تحصیل کنند گرفتن مدرک B2 زبان آلمانی است. دانشجویانی که به تحصیل پزشکی در آلمان علاقه دارند باید به زبان آلمانی تسلط کامل داشته باشند و همان‌طور پیش‌تر گفتیم دانستن زبان آلمانی جزء واجبات تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان به‌ویژه در مقاطع پایین است.
بالا بودن معدل در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی اثر خوبی در شانس پذیرش رشته پزشکی در آلمان خواهد داشت و مدرکی که برای تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های آلمان لازم است گرفتن دیپلم ۱۲ ساله به‌ویژه در رشته تجربی و ریاضی است.
با توجه به وضعیت خیلی سخت تحصیل پزشکی در آلمان و ظرفیت پایین پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی آلمان به دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در رشته پزشکی در آلمان هستند پیشنهاد می شود کشورهایی نظیر انگلستان، آمریکا، مجارستان و لهستان را برای تحصیل در رشته پزشکی انتخاب کنند و در صورت قبولی در دانشگاه‌های پزشکی کشورهای ذکرشده دیگر نیاز به آموزش زبان دیگری به‌جز زبان انگلیسی نخواهند داشت و آموزش در این کشورها به زبان انگلیسی که یک‌زبان بین‌المللی است انجام می‌شود.

دریافت تخصص پزشکی در آلمان


اضافه بر دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان هستند تعداد زیادی از پزشکان هم به تحصیل تخصص پزشکی در کشور آلمان علاقه‌مند هستند. ازجمله مشکلاتی که پزشکان ایرانی همواره با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند آزمون‌های خیلی سخت برای پذیرش مدرک پزشکی عمومی و ورود به مقطع تخصص است.
تعداد زیادی از کشورهای موفق مانند آمریکا و انگلستان مدرک عمومی پزشکان ایرانی را خیلی سخت قبول می‌کنند و خیلی کم مشاهده می‌شود پزشکان ایرانی در سال‌های نخست آغاز به کار پزشکی و فارغ‌التحصیلی موفق به قبول شدن در آزمون‌های پزشکی آلمان شوند. در مقابل بعضی از کشورها مانند آلمان برای پذیرش مدرک عمومی پزشکان ایرانی سابقه کار مفید و مشخص شدن اساس کار پزشک را درخواست می‌کنند و در اصل برای پذیرش مدرک تحصیلی پزشکان انعطاف بیشتری دارند.
پزشکان ایرانی برای تحصیل تخصص پزشکی در کشور آلمان و دریافت مدرک تخصصی باید اساس شغلی خود را هم در هر یک از مشاغل و رشته‌های تخصصی مشخص‌شده در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی آلمان معلوم نمایند. این نکته هم لازم است گفته شود که لازمه تحصیل و کار در مقاطع تخصصی دریافت مدرک B2 زبان آلمانی است. همان‌طور که گفته شد یکی از ملزومات گرفتن مدارک تخصصی در زمینه پزشکی دریافت تأییدیه از استاد در دانشگاه‌های آلمان است و به عللی هماهنگ کردن تمام این مراحل مقداری سخت است.
یکی از مواردی که پزشکان از ادامه تحصیل پزشکی در آلمان صرف‌نظر می‌کنند و حتی کشورهای دیگری را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند زمان کمی است که استاد supervisor برای حضور دانشجو در آلمان در تعیین می‌کند و با توجه به اینکه زمان دریافت ویزای آلمان کمی طولانی است مقداری دور از ذهن به نظر می‌رسد درخواست‌کننده موفق به هماهنگی کلیه این مراحل شود.

با توجه به‌تمامی این توضیحات درباره تحصیل تخصص پزشکی و دندانپزشکی در آلمان به شما توصیه می‌شود پزشکان راه آسان تری برای تحصیل در اروپا و پذیرش مدرک پزشکی خود انتخاب نمایند. هم‌اکنون پزشکان برای ورود به اروپا می‌توانند با پذیرش در مقطع دکتری در کشورهایی نظیر اتریش و اسپانیا اقامت اروپا را دریافت کنند و با خیال راحت آمادگی ورود به دوره تخصص در کشور مقصد را داشته باشند.

شهریه‌ی تحصیل در دوره‌های پزشکی در آلمان:


دانشگاه‌های پزشکی در آلمان به دو دسته‌ی دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های خصوصی تقسیم می‌شوند. افرادی که از دانشگاه‌های دولتی آلمان پذیرش دارند، هزینه‌ای جهت شهریه‌ی تحصیل پرداخت نمی کنند. اما اگر دانشجویان قصد تحصیل و پذیرش از دانشگاه‌های خصوصی را داشته باشند، باید بدانند که تحصیل در این دانشگاه‌ها هزینه‌های بسیار بالایی معادل ۲۰٫۰۰۰ یورو در هر سال تحصیلی دارد.

دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی پزشکی آلمان، برای هر ترم باید هزینه‌ای حدود ۲۵۰ یورو جهت امور اداری و ثبت نام پرداخت کنند.

دانشگاه‌های معتبر پزشکی آلمان و مورد تأیید وزارت بهداشت:
دانشگاه هایدلبرگ
دانشگاه هومبولت برلین
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
دانشگاه ابرهارد کارلس توبینگن آلمان
دانشکده پزشکی هانوفر
دانشگاه بن
دانشگاه مونستر
دانشگاه آخن RWTH
دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ
دانشگاه هامبورگ

 
#

اشتراک این خبر در :