پزشکی در مجارستان، دندانپزشکی در مجارستان، داروسازی در مجارستان، جزئ پر طرفدارترین حوزه های تحصیلی در اروپا میباشند.

برخلاف بیشتر کشورهای اروپایی که در آنها ورود برای تحصیل در دوره های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی به زبان انگلیسی بسیار مشکل و گاها غیر ممکن است، دوره های پزشکی در مجارستان مسیر ساده تری برای ورود دارند. برای ورود به دوره های پزشکی در مجارستان، متقاضی باید در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کند. این آزمون ها سالی یکبار و در دانشگاه هایی که دوره های پزشکی ارائه میکنند برگزار شده و شانس قبولی متقاضیان بستگی به دانش تحصیلی و سطح زبان انگلیسی آنها دارد. داشتن نمره مهارت زبانی نیز برای ورود به دانشگاه های مجارستان در دوره های پزشکی الزامی است. طول دوره پزشکی در مجارستان ۶ سال میباشد که دو سال اول آن دروس پزشکی عمومی و از سال سوم تخصصی خواهد بود و دانشجو دوره پزشکی ملزم به گذراندن دوره های کلینیکال و گذراندن طرح خواهد شد و در سال آخر دانشجو باید ٣٧ هفته طرح خود را بگذراند و در بیمارستان ها شیفت بدهد. در پایان دوره تحصیل مجارستان در دوره های پزشکی، مدرک Doctor of Medicine که معادل پزشکی در ایران هست به او اعطا میشود.

چرا پزشکی در مجارستان؟

دوره های پزشکی در کشور مجارستان از کیفیت بالای برخوردار است و با استانداردهای اروپا مطابق است. از دو جهت مجارستان مقصدی بسیار پرطرفدار برای علاقه مندان به رشته های علوم پزشکی می باشد: ۱- شرایط پذیرش آسان ۲-شهریه ی معقول و مناسب. مجارستان دارای ۴ دانشگاه علوم پزشکی می باشد که رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. تمامی مدارک صادر شده از سوی این دانشگاه ها در سراسر اروپا و ایالات متحده دارای اعتبار می باشد که این امر نیز موجب جذب دانشجویان زیادی به مجارستان شده است.

رشته ی پزشکی در بین رشته های دانشگاهی از جایگاهی ویژه برخوردار است و محبوبیت آن بر کسی پوشیده نیست. هر سال شاهد رقابت بسیار تنگاتنگ داوطلبان کنکور تجربی برای رسیدن به این رشته می باشیم. در این بین بسیاری از داوطلبان با وجود شایستگی لازم موفق به قبولی در رشته ی رویایی خود نمی گردند که از دلالیل آن می توان به رقابت بسیار شدید، سطح دانش پایین در دروس ریاضی و فیزیک، جو استرس زای کنکور و غیره را بیان کرد. اگر شما نیز جزو آن دسته از داوطلبانی می باشید که از رشته ی مورد علاقه ی بازمانده اید، می توانید شانس خود را برای پذیرش در دوره ی ۶ ساله ی پزشکی به زبان انگلیسی در مجارستان محک بزنید. ما در ویزا موندیال با تکیه بر وکلا و مشاوران مجرب خود شما در این مهم یاری خواهیم کرد.

هزینه زندگی در کشور مجارستان

هزینه های زندگی در مجارستان تقریبا ماهیانه ۷۵۰ یورو می باشد که این رقم بسته به نوع مدیریت هزینه ها می تواند کاهش یا افزایش داشته باشد. به طور مثال اگر شما با دانشجویی دیگر منزلی را اجاره کنید به مراتب هزینه هایتان کاهش میابد. همچنین هزینه زندگی در بوداپست (پایتخت مجارستان) از سایر شهرها بالاتر است ‌

دوره پیش دانشگاهی یا فاندیشن در مجارستان

با توجه به اینکه بسیاری از متقاضیان از نظر دانش زبان انگلیسی و هم چنین  آمادگی کافی برای ورود به دانشکده های پزشکی را ندارند تحصیل در دوره های پیش پزشکی در مجارستان، تحصیل در دوره ی فاندیشن میتواند گزینه ی بسیار مناسبی باشد. در دوره های پیش پزشکی مجارستان، متقاضی بین یک تا دو ترم به زبان انگلیسی در مجارستان تحصیل میکند و دانشگاه  او را برای گذراندن آزمون ورودی آماده میکند. شانس قبولی متقاضیانی که در دوره های فاندیشن شرکت میکنند بسیار بالاست زیرا با منابع آزمون کاملا آشنا بوده و از قبل خود را برای سوالات آزمون آماده کرده اند. دوره های فاندیشن نیز به زبان انگلیسی برگزار میشوند. یکی از مزایای دوره ی فاندیشن این است که داوطلب می تواند بعد از اتمام سال سوم دبیرستان وارد آن شود. تیم مشاورین تحصیلی ویزا موندیال، آمادگی ثبت نام متقاضیان در دوره های فاندیشن (پیش دانشگاهی) و همچنین آزمون های ورودی کشور مجارستان را دارد.

شرایط کلی پذیرش رشته های پزشکی در مجارستان

دانشکده های پزشکی مجارستان ممکن است شرایط پذیرش متفاوتی نسبت به یکدیگر داشته باشند اما سیستم پذیرش کلی آنها یکسان است. بطور مثال روند تحصیل در رشته ی پزشکی برای یک فارغ التحصیل دبیرستان را در زیر مشاهده می کنید:

 1. گذراندن دوره ی یکساله ی پیش دانشگاهی (فاندیشن)
 2. گرفتن مدرک زبان (ایلتس یا تافل)
 3. شرکت در آزمون ورودی دانشکده های پزشکی
 4. انجام مصاحبه

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در مجارستان

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در مجارستان

ساختار دوره های پزشکی در مجارستان

سال تحصیلی در هفته ی اول سپتامبر هر سال شروع شده و تا انتهای ژوئن ادامه می یابد. طول دوره ها متغیر است.  دوره های پزشکی عمومی شش ساله هستند و بعد از اتمام دوره به فرد مدرک M.D اعطا می شود. دوره های داروسازی و دندانپزشکی ۵ ساله هستند. در دو سال اول هر یک از این دوره ها علوم پایه پزشکی تدریس می شوند. سال سوم بیشتر بر بیماری ها و راهکارهای درمانی آنها تمرکز دارد. در دو سال آخر با توجه به نوع دوره شما با جنبه های مختلفی از حوزه ی منتخب خود سروکار خواهید داشت. این دوره همچنین بر مدیریت و ارزیابی بیماران نیز تاکید دارد. در سال آخر تحصیل، دانشجویان در کنفرانس ها، دورس انتخابی و جلسات عملی بیمارستان ها شرکت می کنند.

دانشگاه سملوایز بوداپست Semmelwies

این دانشگاه اولین دانشگاه مجارستانی بود که شروع به ارائه دوره های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، بهداشت به زبان انگلیسی کرد. هم اکنون حدود ٢۵ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند

دانشگاه سملوایز قدیمی ترین دانشگاه کشور مجارستان می باشد و از سال ۱۹۸۳ دوره های پزشکی را به زبان آلمانی و از سال ۱۹۸۷ آغاز به جذب دانشجویان در رشته های پزشکی به زبان انگلیسی کرد. اکنون دانشجویانی از ۷۰ کشور جهان و پنج قاره درحال تحصیل در دانشگاه پزشکی سملوایز می باشند.

آزمون ورودی رشته های علوم پزشکی دانشگاه سملوایز:

آزمون شامل دروس زیست شناسی، شیمی و زبان انگلیسی در سطح دبیرستان می باشد. هزینه شرکت در آزمون ۲۵۰ دلار می باشد.

این آزمون در شهرهای ابوظبی و استانبول برگزار می گردد.

شهریه دانشگاه سملوایز

شهریه دوره پزشکی (۶ ساله) در دانشگاه  هر ترم ٩١٠٠ دلار امریکا

شهریه دوره دندانپزشکی (۵ ساله) هر ترم ٩١٠٠ دلار امریکا

شهریه دوره داروسازی (۵ ساله) هر ترم ۶٠٠٠ دلار امریکا

دانشگاه سگد Szeged

دانشگاه سگد با قدمتی طولانی که در رنکینگ جهانی معمولا در ۵٠٠ دانشگاه برتر جهان قرار دارد، با معماری بسیار زیبا و کادر اداری و

اساتید قوی، یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل در اروپا و تحصیل در مجارستان میباشد.

دانشگاه سگد سطح علمی بسیار بالایی دارد و فارغ التحصیلان آن به راحتی از پس آزمون USMLE بر می آیند.

 • آخرین فرصت اخذ پذیرش از این دانشگاه ۳۰ ژوئن ۲۰۱۷ می باشد.

 ‌دوره های دانشکده پزشکی سگد به زبان انگلیسی

 • دوره ی ۶ ساله پزشکی
 • دوره ی ۵ ساله ی داروسازی
 • دوره ی ۵ ساله ی دندانپزشکی

شهریه دانشگاه سگد

 • دوره ی دندانپزشکی سالیانه ۱۷ هزار دلار
 • دوره ی یکساله پیش دانشگاهی ۶۲۰۰ یورو
 • دوره ی ۵ ساله ی داروسازی ۱۰هزار دلار
 • دوره ی ۶ ساله ی پزشکی (سال های اول تا پنجم سالیانه ۱۶۵۰۰دلار و ترم آخر سال ششم ۸هزار دلار)

آزمون ورودی دانشکده پزشکی سگد

 • آزمون ورودی این دانشگاه از دو بخش نوشتاری و شفاهی تشکیل شده است.
 • بخش نوشتاری: این بخش که دو ساعت و نیم به طول می انجامد شامل سوالاتی پیرامون زیست شناسی، شیمی و زبان انگلیسی، و همچنین آماده سازی یک متن به تعداد ۲۰۰ کلمه می باشد.
 • بخش شفاهی: این بخش شامل آزمونی شفاهی به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه می باشد که توسط استاد دانشگاه انجام می شود. طی این مصاحبه دو سوال زیست شناسی و دو سوال شیمی از داوطلب پرسیده می شود.
 • نمونه سوالات و مطرح شده در آزمون سرفصل های مطرح شده در آزمون ، زیست و شیمی نمونه سوال ۱ ، زیست و شیمی نمونه سوال ۲
 • هزینه شرکت در آزمون ۲۰۰ دلار می باشد.
 • داوطلبانی که درس افتاده و تجدیدی در مدرک دیپلم خود داشته باشند مجاز به اخذ پذیرش نمی باشند.

*طبق شرایطی ممکن است دانشگاه داوطلبان را بدون دادن آزمون ورودی پذیرش کند، شروط شامل موارد زیر است:

 • داشتن مدرک لیسانس در رشته هایی مانند علوم زیستی، زیست شناسی، شیمی، مهندسی پزشکی و فیزیک.
 • داشتن دیپلم از نوع (IB (International Baccalaureate

دانشگاه پچ Pecs

قدیمی ترین دانشگاه مجارستان و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا بوده و دوره های پزشکی در این دانشگاه با کیفیت بالایی ارایه میشوند. این دانشگاه در شهر پچ واقع شده است. پچ حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و پنچمین شهر بزرگ مجارستان است. دانشکده علوم پزشکی پچ برطبق رتبه بندی QS در بین دانشگاه های ۲۵۰ تا ۳۰۰ جهان است.

دوره های دانشکده پزشکی پچ به زبان انگلیسی

 • دوره ی ۶ ساله ی پزشکی
 • دوره ی ۵ ساله ی دندانپزشکی
 • دوره ی ۵ ساله ی داروسازی

شهریه دانشگاه پچ

 • پزشکی: ۱۶۰۰۰ دلار
 • دندانپزشکی: ۱۶۰۰۰ دلار
 • داروسازی: ۱۰۰۰۰ دلار

مدارک زبان مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه پچ

دقت بفرمایید که منظور از مدرک زبان برای پذیرش مربوط به زمانی است که متقاضی دوره ی فاندیشن را گذرانده است.

 • ایلتس: حداقل ۵٫۵
 • تافل: حداقل ۶۶

آزمون ورودی دانشکده پزشکی پچ

آزمون ورودی این دانشگاه نیز مانند سایر دانشکده های پزشکی شامل سوالاتی از دروس زیست شناسی، شیمی و زبان انگلیسی       می باشد. فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی که رشته ی آن ها مرتبط با پزشکی است ممکن است بتوانند از آزمون ورودی مستثنی شوند. هزینه شرکت در آزمون ۲۵۰ دلار می باشد.

دانشگاه دبرسن Debercen University of medicine

شهر تاریخی دبرسن در بخش شرقی مجارستان واقع شده است و دانشگاه دبرسن دانشگاه اصلی این شهر و یکی از بهترین دانشگاه های مجارستان است که دوره پزشکی را به زبان انگلیسی ارایه میکند. دوره ی فاندیشن در این دانشگاه به نوعی آزمون ورودی و مصاحبه را از داوطلبان طلب می کند.

دوره های دانشکده پزشکی دبرسن

 • دوره ی ۶ ساله ی پزشکی
 • دوره ی ۵ ساله ی دندانپزشکی
 • دوره ی ۵ ساله ی داروسازی

شهریه دانشگاه دبرسن

دوره پیش دانشگاهی (فاندیشن) : ۷۰۰۰ دلار

پزشکی: ۱۷۰۰۰ دلار

دندانپزشکی: ۱۷۰۰۰ دلار

داروسازی: ۸۰۰۰ دلار

آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی مجارستان

امتحان ورودی برای دانشجویان متقاضی رشته‌های زیر اجباری است:

 • BMC
 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • داروسازی

امتحان شامل دو بخش است:

 1. آزمون کتبی دروسی که به شرح زیر آورده شده است (شامل سوالات چند گزینه ای، تعاریف، محاسبات، و غیره):
  زیست شناسی
  شیمی / فیزیک: اگر موضوع انتخابی دانشجو، شیمی باشد، اساسا آزمون، شامل سوالات شیمی خواهد بود و باید تنها به چند سوال در مورد فیزیک پایه پاسخ داده شود و برعکس (هر آزمون ۳۰ دقیقه طول می کشد)
 2. امتحان شفاهی ( زیست شناسی و فیزیک / شیمی)

قبولی در آزمون مصاحبه برای رشته‌های زیر اجباری است:

 • کارشناسی ارشد فیزیوتراپی
 • کارشناسی بهداشت عمومی
 • کارشناسی ارشد بهداشت عمومی
 • کارشناسی ارشد زیست شناسی مولکولی
 • کارشناسی ارشد توانبخشی شناختی
 • کارشناسی ارشد بهداشت کار اجتماعی

انتقال دانشجویان

به عنوان بخشی از مصاحبه‌ی شفاهی، مهارت های ارتباطی به زبان انگلیسی و انگیزه‌ی متقاضی نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. امتحان ورودی و مصاحبه به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

برای پذیرش در رشته‌های غیر پزشکی دانشگاه دبرسن (Debrecen)، امتحان ورودی شامل زبان انگلیسی و سایر دروس تخصصی مربوط به رشته‌ی انتخابی متقاضی است.

در موارد استثنایی، متقاضیان دارای بالاترین نمرات از مقاطع پیشین ممکن است مستقیما و بدون شرکت در آزمون برای سال اول پذیرفته شوند. داوطلبانی که نتایج آزمون شان چندان خوب نبوده یا نمرات مقاطع قبلی آن‌ها به اندازه کافی برای پذیرش مستقیم و بدون آزمون خوب نیست، ممکن است ملزم به گذراندن دوره‌های پایه و دروس پیش نیاز شوند.

متقاضیان دارای مدرک دانشگاهی

در مورد متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی / کارشناسی ارشد هستند، دانشگاه، بر اساس گواهینامه‌/مدارک ارایه شده،دانشجو را بدون شرکت در آزمون ورودی یا تنها با برگزاری بخش‌هایی از آزمون اصلی، داوطلب را پذیرش می‌کند. البته در چنین مواردی ، شرکت در مصاحبه قبل از ثبت نام همچنان لازم است.

منبع آزمون ورودی پزشکی مجارستان

امتحانات شامل آزمون های چند گزینه ای زیست شناسی، شیمی و انگلیسی (هم عمومی و هم زیست پزشکی) می‌شود و پس از آن، آزمون شفاهی زیست شناسی، شیمی و انگلیسی (هم عمومی و هم زیست پزشکی) برگزار می‌شود. این آزمون، با انجام مصاحبه‌ی شخصی با هدف بررسی نگرش حرفه ای متقاضی، تکمیل می شود.

مواد و موضوعات مطرح در امتحانات ورودی

موضوعات اصلی آزمون ورودی دانشکده‌های پزشکی عمومی ، دندانپزشکی و داروسازی به شرح زیر است:

 • تکامل: جنبه های شیمیایی و بیولوژیکی
 • پیش زمینه‌های شیمی در زیست شناسی: ساختار اتم ها؛ پیوندهای شیمیایی؛ ترکیبات یونی و مولکول ها؛ محلول‌ها؛ انواع و قوانین انرژی واکنش های شیمیایی؛ واکنش پایه اسیدی؛ واکنش های بازسازی؛ عناصر معدنی ارگانیسم‌های زنده؛ هیدروکربن ها؛ ترکیبات آلی حاوی اکسیژن یا گوگرد؛ ترکیبات آلی حاوی نیتروژن؛ کربوهیدرات؛ اسیدهای آمینه و پروتئین ها؛ لیپید ها؛ ویتامین ها؛ اسیدهای نوکلئیک.
 • سلول و ساختمان آن (ریخت شناسی و عملکرد): پروکاریوت ها (باکتری ها) و یوکاریوت ها (تمرکز بر مژک و تاژک، دیواره سلولی، غشای سلولی، شبکه آندوپلاسمی، گلژی، لیزوزوم، میتوکندری، ریبوزوم، سانتریول ، هسته.
 • سلول ها و بافت های ساختار‌ها با عملکرد‌های متفاوت.
 • تقسیم سلولی: میتوز و میوز.
 • مسیرهای آنابولیک و کاتابولیک در مورد اسیدهای نوکلئیک، پروتئین ها، کربوهیدرات ها، چربی ها (شامل کارمایه‌های زیستی).
 • فیزیولوژی موجودات زنده: تنفس، جذب و هضم، دفع، گردش خون، تنظیم غدد درون ریز و عصبی، ایمنی- زیست شناسی، حرکت.
 • شبیه سازی و اصلاح نژاد حیوانات.
 • ویروس ها
 • ژنتیک: قوانین وراثت مندل، ژنتیک انسانی.
  نکته: دانستن اصطلاحات انگلیسی در تمام این زمینه ها ضروری است!

ارزیابی

آزمون ورودی توسط اعضای هیئت پذیرش دانشگاه، بر اساس دانش و عملکرد متقاضی در آزمون ورودی و سایر اهداف استراتژیکی دانشگاه از جمله تنوع جغرافیایی، فرهنگی و تعادل جنسیتی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

مقایسه تحصیل پزشکی در مجارستان و روسیه

تحصیل پزشکی در مجارستان ۲۰۱۸ ، تحصیل پزشکی در روسیه ۲۰۱۸ و تحصیل پزشکی در اروپا تقاضای بسیار زیادی در بین دانش آموزان ایرانی دارد و انتخاب تحصیل پزشکی در کشورهای مختلف اروپا بسیار دشوار است. از این رو این مقاله را در باب مقایسه تحصیل پزشکی در اروپا به خصوص تحصیل پزشکی در مجارستان و تحصیل پزشکی در روسیه نوشته شده و اطلاعات مفصلی در زمینه تحصیل پزشکی در اروپا ارائه می دهند. تحصیل پزشکی در مجارستان مزایای بسیار زیادی دارد که در مقایسه با تحصیل پزشکی در سایر کشورهای اروپایی از جمله کشور روسیه دارد و همچنین تحصیل پزشکی در روسیه نیز مزایایی دارد که در مقایسه با معایب آن چشمگیر نیست. البته لازم است مسئله انتخاب تحصیل پزشکی در روسیه و تحصیل پزشکی در مجارستان بسیار دقیق تر بررسی شود و در پایان با دید بازتری انتخاب این کشورها انجام شود.

تحصیل پزشکی در مجارستان دانشگاههای مجارستان جزء برترین دانشگاههای اروپا به خصوص در رشته پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی هستند و البته امکان تحصیل در رشته های انسانی و فنی مهندسی در کالج ها و دانشگاههای مجارستان وجود دارد. مجارستان یکی از پرطرفدارترین کشورهای اروپا برای  تحصیل در سالهای گذشته بوده است و تحصیل پزشکی در مجارستان بسیار مورد توجه دانش آموزان ایرانی بوده است. در ابتدا مزایای تحصیل پزشکی در مجارستان را با هم بررسی می کنیم. این مقاله در باب تحصیل پزشکی در اروپا و مقایسه تحصیل پزشکی در مجارستان و روسیه متعلق به مؤسسه حقوقی ملکپور می باشد. مزایای تحصیل پزشکی در مجارستان: ۱٫تحصیل به زبان انگلیسی در همه رشته های تحصیلی در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا (رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مهندسی، اقتصاد، رشته های علوم انسانی و …..) ۲٫هزینه بسیار پایین تحصیل به خصوص در رشته های داروسازی، علوم انسانی و فنی و مهندسی ۳٫هزینه بسیار پایین زندگی در مجارستان و شهر زیبای بوداپست در مقایسه با شهر هایی همچون مسکو، سن پترزبورگ، زوریخ و وین ۴٫امکان اخذ پذیرش از دانشگاهها و کالج های مجارستان بدون مدرک زبان انگلیسی و روسی: در واقع شرکت در دوره های زبان انگلیسی پیش از ورود به دانشگاه با کمترین هزینه امکانپذیر است. ۵٫برخورداری از بهترین امکانات خوابگاههای دانشجویی با امنیت بسیار بالا به خصوص برای دانشجویان خارجی ۶٫دانشگاههای مجارستان مورد تأیید همه کشورهای دنیا به خصوص ایران هستند:  در واقع مسئله ای که ذهن بسیاری از دانش آموزان ایرانی را به خود مشغول کرده مورد تأیید بودن دانشگاههای خارجی به خصوص در رشته پزشکی است. دانشگاههای مجارستان مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند که در ادامه دانشگاههای مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران را معرفی می نماییم. ۷٫عدم محدودیت سنی برای تحصیل در همه رشته های تحصیلی: یکی از مسائلی که باعث شده افراد در سنین بالای ۲۰ سال به آرزوی تحصیل در رشته های پیراپزشکی دست نیابند محدودیت سنی برای تحصیل در اکثر کشورهای دنیا من جمله آلمان، انگلیس و آمریکاست. جهت پذیرش در همه رشته های تحصیلی در مجارستان محدودیت سنی وجود ندارد و برای تحصیل پزشکی در مجارستان تا سن ۲۳ سال و برای تحصیل در سایر رشته های مهندسی و علوم انسانی امکان تحصیل در مقطع لیسانس تا سن ۲۸ سال وجود دارد. ۸٫ورود به کالج های پزشکی مجارستان بدون آزمون ورودی: دانش آموزان برای ورود به مقطع لیسانس در واقع یک دوره آمادگی را می گذرانند و سپس برای ورود به دانشگاه آزمون ورودی را پشت سر می گذارند. ۹٫اخذ اقامت شینگن برای تحصیل پزشکی در مجارستان: یکی از مزایای قابل توجه تحصیل پزشکی در مجارستان اخذ اقامت و ویزای شینگن است که از ارزش بسیار زیادی برخوردار است. ۱۰٫امکان کار دانشجویی ضمن تحصیل در مجارستان برای دانشجویان همه مقاطع تحصیلی ۱۱٫امکان اخذ اقامت دائم از طریق ویزای تحصیلی: در واقع دانشجویان پس از پایان تحصیل اجازه تمدید اقامت و کار در مجارستان را خواهند داشت و پس از چند سال امکان درخواست اقامت دائم را نیز خواهند داشت..

هزینه تحصیل در مجارستان:

رشته های فنی و مهندسی                       ۵۰۰۰_۷۰۰۰ یورو در سال رشته پزشکی                                        ۱۴۰۰۰_۱۶۰۰۰ یورو در سال رشته دندانپزشکی                                 ۱۲۰۰۰_۱۳۰۰۰ یورو در سال رشته داروسازی                                     ۸۰۰۰_۹۰۰۰ یورو در سال

هزینه زندگی در مجارستان:

هزینه زندگی در مجارستان برای دانشجویان ماهیانه در شهر بوداپست ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو می باشد که این مبلغ شامل هزینه اجاره مسکن و یا خوابگاه و خوراک و مسکن است. البته این هزینه در شهرهای دیگر مجارستان به جز بوداپست پایین تر نیز خواهد بود. دانشجویان در حین تحصیل اجازه کار پاره وقت نیز خواهند داشت که این زمان در مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت، در مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و در مقطع دکترا ۳۰ ساعت در هفته خواهد بود. دانشگاههای مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در مجارستان: دانشگاه پزشکی سملوایز دانشگاه پزشکی سگد دانشگاه پزشکی پچ دانشگاه پزشکی دبرسن

تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه که امروزه مورد توجه بسیاری از دانشجویان آسیایی و اروپایی قرار گرفته است نیاز به بررسی بیشتری دارد و شاید بهتر است دانشجویان پیش از انتخاب تحصیل پزشکی در روسیه کمی بیشتر شرایط تحصیل پزشکی در روسیه را بررسی نمایند. یکی از دلایلی که انتخاب تحصیل پزشکی در روسیه به خصوص در سالهای اخیر افزایش بیشتی داشته است هزینه تحصیل در این کشور است. بهتر است پیش از باور این موضوع با دقت بیشتری انتخاب نمایید. در ابتدا مزایای تحصیل پزشکی در روسیه را بررسی می کنیم و سپس به بررسی معایب آن می پردازیم. مزایای تحصیل پزشکی در روسیه ۱٫تحصیل به زبان انگلیسی و روسی ۲٫عدم محدودیت سنی برای تحصیل پزشکی و سایر رشته های تحصیلی ۳٫عدم نیاز به مدرک زبان ۴٫هزینه پایین تحصیل در رشته های پیراپزشکی و سایر رشته های تحصیلی ۵٫اجازه کار دانشجویی ضمن تحصیل مزایای تحصیل پزشکی در روسیه بسیار قابل توجه هستند اما لازم است به یادآوری برخی نکات بپردازیم. در تأیید دانشگاههای روسیه می توان گفت که تعداد محدودی از دانشگاههای روسیه به خصوص در رشته پزشکی مورد تأیید وزارت بهداشت هستند که این دانشگاهها در شهرهای مسکو سن پترزبورگ هستند. هزینه زندگی در شهر مسکو و سن پترزبورگ نسبت به سایر شهرهای اروپایی بسیار بیشتر است به طور مثال هزینه زندگی در شهر مسکو ماهیانه در حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار است که این مبلغ برای یک دانشجو بسیار زیاد است. نکته دیگر ارزش ویزای کشور روسیه است. همانطور که می دانید کشور روسیه جزء کشورهای حوزه شینگن نیست شما و ویزای تحصیلی کشور روسیه امکان سفر به کشورهایی همچون سوئیس و آلمان و سایر کشورهای حوزه شینگن را نخواهید داشت و برای سفر به این کشورها می بایست پروسه اخذ ویزای شینگن را طی کنید. پس از پایان تحصیل نیز حتی برای اخذ اقامت کشورهای دیگر می بایست پروسه بسیار دشوار کاریابی در اروپا را طی کنید. حال با مقایسه تحصیل پزشکی در مجارستان و تحصیل پزشکی در روسیه خواهید دید که این باور غلط که هزینه تحصیل در دانشگاههای مورد تأیید روسیه بسیار پایین است کمی اشتباه است و در مقایسه تحصیل پزشکی در روسیه و سایر کشورها شاید مزایای بیشتری در تحصیل پزشکی در اروپا و سایر کشورهای حوزه شینگن وجود داشته باشد. البته انتخاب این راه با شماست و شاید معیارهای دیگر برای انتخاب مدنظر شما باشد. توصیه می شود پیش از هر اقدامی با کارشناسان با تجربه در این زمینه مشورت کنید. 

 
#

اشتراک این خبر در :