بورس تحصیلی «Avancez» دانشگاه چالمرز سوئد

زمینه علمی: رشته‌های تحصیلی ارائه‌شده توسط دانشگاه

سطح تحصیلی بورس: کارشناسی ارشد

اهداکننده بورسیه: دانشگاه صنعتی چالمرز سوئد

محل تحصیل: سوئد

کشورهای واجد شرایط: همه به جز کشورهای عضو اتحادیه یا ناحیه اقتصادی اروپا

موارد پوشش بورسیه:

– تخفیف ۷۵ تا ۸۵ درصدی در شهریه تحصیلی

مدت‌زمان پوشش بورسیه: دو سال

نحوه درخواست: از طریق «سیستم آنلاین»

آخرین مهلت درخواست: ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ (۲۵ دی ۱۳۹۸)

«اطلاعات بیشتر»

دانشگاه فناوری چالمرز (به سوئدی: Chalmers tekniska högskola) دانشگاهی فنی، در جنوب غربی کشور سوئد در شهر بندری یوتبوری است که کار آن بر تحقیقات و تحصیل در رشته‌های فنی مهندسی، علوم پایه و معماری بنا نهاده شده‌است و از معتبرترین دانشگاه‌های فنی اروپا به شمار می‌رود. حدود ۴۰ درصد مهندسین سوئدی دانش آموخته این دانشگاه هستند.

تاریخچه
این دانشگاه در سال ۱۸۲۹ به کمک پول اهدا شده از طرف ویلیام چالمرز تأسیس شد. چالمرز یکی از سه دانشگاهی در سوئد است که به نام یک شخص نامگذاری شده‌اند. دو دانشگاه دیگر عبارتند از انستیتوی کارولینسکا استکهلم و دانشگاه لینائوس در اسملاند. چالمرز تا سال ۱۹۳۷ به عنوان یک دانشگاه خصوصی اداره می‌شد و بعد از آن تا سال ۱۹۹۴ به دولت واگذار شد و مجدداً از این سال تا امروز به عنوان یک دانشگاه خصوصی اداره می‌گردد. این دانشگاه در حال حاضر دارای حدود ۱۱۰۰۰ دانشجو است که حدود ۴۰ درصد آنها در مقطع فوق لیسانس غیر سوئدی هستند. از سال ۲۰۰۷ تمام رشته‌های مقطع فوق لیسانس (که بالغ بر ۵۰ رشته می‌باشد) به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

دپارتمان‌ها
از ژانویه سال ۲۰۰۵ دانشگاه به دپارتمانهای زیر تقسیم شد:

تکنولوژی اطلاعات کاربردی
مکانیک کاربردی
فیزیک کاربردی
معماری
مهندسی شیمی و بیولوژی
مهندسی عمران و محیط زیست
علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر
انرژی و محیط
فیزیک پایه
تکنولوژی مواد و ساخت
علوم ریاضی
میکرو تکنولوژی و علوم نانو
توسعه محصول و سخت
علوم رادیویی و فضایی
تکنولوژی کشتی رانی و دریا نوردی
سیگنال و سیستم
مدیریت فناوری و اقتصاد

دانشگاه چالمرز یا به قول سوئدی ها چالمرش در سال ۱۸۲۹ در شهر گوننبرگ در جنوب غربی کشور سوئد تاسیس شد . نام دانشگاه چالمرز نیز از نام ویلیام چالمرز تاجر معروف سوئدی که موسس واقعی دانشگاه می باشد برگرفته شده است . این تاجر خیر همه اموال خود را به بیمارستان Sahlgrenska بخشید و یک مدرسه برای کودکان بی بضاعت ساخت که بعدها در سال ۱۸۲۹ تبدیل به کالج و سپس دانشگاه چالمرز شد .

امروزه دانشگاه چالمرز یکی از دانشگاه های ممتاز کشور سوئد در رشته های مهندسی ، علوم ، کشتیرانی و معماری است . به طوری که حدود ۴۰ درصد از مهندسین کشور سوئد فارغ التحصیل این دانشگاه می باشند .

شمار زیادی از ایرانیانی که تحصیل در اروپا را مد نظر قرار می دهند ،‌ دانشگاه چالمرز را به عنوان یکی از مقصدهای تحصیل انتخاب می کنند . زیرا دانشگاه چالمرز ، ‌بهشت دانشجویان فنی و مهندسی است و در زمینه های گوناگون مهندسی ، رشته هایی برای عرضه دارد . خود شهر گوتنبرگ نیز شهر بزرگ و صنعتی و یکی از قطب های صنعتی و فنی سوئد محسوب می شود و پتانسیل لازم را برای فراهم کردن فرصت های کارآموزی، تحصیلی و تحقیقاتی به دانشجویان فنی می دهد.

برخی از فارغ التحصیلان این دانشگاه ، اعتبار بین المللی دارند . مانند گوستاو دالن ، که برنده نوبل فیزیک بود یا لیف یوهانسون که در سال های نه چندان دور،‌ مدیرعامل شرکت VOLVO شد . یا Rune Andersson که صاحب شرکت Mellby AB بود و از میلیاردرهای سوئد محسوب می شود .

گوتنبرگ ، یکی از پایتخت های فرهنگی اروپا است و نام این دانشگاه سوئد، نامی تقریبا آشنا برای شهروندان گوتنبرگ است. شهری زیبا در جنوب غربی سوئد که با یک پل به دانمارک متصل می شود .

دپارتمان های دانشگاه چالمرز
دانشگاه چالمرز دارای ۱۳ دپارتمان است :

Architecture and Civil Engineering – Biology and Biological Engineering
Chemistry and Chemical Engineering – Communication and Learning in Science
Computer Science and Engineering – Electrical Engineering
Industrial and Materials Science – Mathematical Sciences
Mechanics and Maritime Sciences – Microtechnology and Nanoscience
Physics – Space, Earth and Environment – Technology Management and Economics

رتبه بندی دانشگاه چالمرز
دانشگاه چالمرز جزو ۱۳۰ دانشگاه اول دنیا در رشته های مهندسی است . از آنجایی که این دانشگاه در زمینه های تحقیقاتی بسیار قوی می باشد ، حدود یک سوم دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند .

بر اساس آخرین رده بندی برترین دانشگاه های جهان توسط وب سایت QS ،دانشگاه رتبه ۱۲۸ را به خود اختصاص داده است .

پردیس های دانشگاه چالمرز
دانشگاه چالمرز دارای دو پردیس است :

Johanneberg Campus
Lindholmen campus
کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه چالمرز
تمامی رشته های کارشناسی در دانشگاه چالمرز به زبان سوئدی تدریس می شود و برای ورود به این دانشگاه نمرات خوب در ریاضی ، فیزیک و شیمی لازم است .

کارشناسی ارشد به انگلیسی تدریس می شود و برای ورود به دانشگاه نیاز به ارائه مدرک معتبر انگلیسی می باشد .

برای پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد ، بورس تحصیلی تعلق نخواهد گرفت . اما در بعضی موارد ،‌ امکان ارائه تخفیف در پرداخت شهریه وجود دارد .

دوره دکترا در دانشگاه چالمرز
پذیرش دانشجو در مقطع دکترای دانشگاه چالمرز فقط بر اساس PhD position صورت می گیرد . یعنی اگر موقعیتی برای استخدام دانشجو جهت کمک به استاد خاص فراهم باشد ، این موقعیت اعلام می شود و شما ‌می توانید برای رشته مورد نظر اقدام کنید . شاید ماه ها باید صبر کنید تا رشته مورد نظر شما در مقطع دکترا در بخش vacancy دانشگاه اعلام شود .

برای تحصیل در مقطع دکترا در چالمرز نیازی به پرداخت شهریه نیست و شما به مدت ۴ سال به استخدام دانشگاه در خواهید آمد و حقوقی حداقل معادل ۱۸ هزار کرون سوئد در ماه دریافت خواهید کرد .

دانشگاه چالمرز و پروژه های تحقیقاتی
حدود ۲۳۰۰ محقق و استاد در زمینه های مختلف تحقیقاتی ازسیستم های بیولوژی ، محصولات غذایی تا موضوعات آب و هوایی ، امنیت ترافیکی و کهکشانهای دور مشغول به کار هستند .

 
#

اشتراک این خبر در :