رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران از افزایش سقف حمایت‌های صندوق از طرح‌های پژوهشی و حوزه پسا دکتری خبر داد و گفت: با این اقدام حمایت‌هایمان از محققان کشور موثرتر دنبال می‌شود.

به گزارش ایسنا، ایمان افتخاری درباره تغییرات برنامه‌های صندوق از ابتدای سال جاری تا کنون بیان کرد: سیاست‌های صندوق برای اختصاص حمایتی بهینه تا حدودی تغییر کرده است. در حال حاضر، در چارچوب بودجه مصوب کمیته تخصصی صندوق برای هر کارگروه، برنامه‌ریزی مناسب و مستقلی در حوزه‌های مختلف علوم در حال شکل‌گیری است و  بنابراین کارگروه‌ها می‌توانند حمایت‌های بهینه‌تری متناسب با حوزه علمی مربوطه داشته باشند.

افتخاری با بیان اینکه برنامه‌های صندوق به دو بخش کلی تقسیم می‌شود، ادامه داد: یکی از این دو بخش، برنامه‌های فراگیر همچون حمایت از طرح‌های پژوهشی، رساله‌های دکتری و پسا دکتری هستند که از نظر تعداد و وسعت جغرافیایی گسترده هستند. بخش دوم، برنامه‌هایی هستند که گروه خاصی از جامعه پژوهشگران را به صورت هدفمند، حمایت می‌کنند.

وی درباره تغییرات برنامه‌های فراگیر صندوق در سال جاری، گفت: دریافت طرح‌های پژوهشی، رساله‌های دکتری و درخواست‌های پسادکتری از این پس در قالب انتشار فراخوان انجام می‌شود. این کار زمینه مقایسه طرح‌های مختلف، ایجاد تعادل بین حوزه‌های مختلف علمی و برنامه‌ریزی بهتر را فراهم می‌کند. نخستین فراخوان طرح‌های پژوهشی در بیشتر کارگروه‌ها منتشر شده است. فراخوان حمایت از طرح‌های پسا دکتری هم از نیمه دوم مرداد ماه منتشر می‌شود.

به گفته افتخاری، در حوزه پسا دکتری حمایت مالی از محققان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و نزدیک به دو برابر شد. البته در زمینه طرح‌های پژوهشی نیز این افزایش حمایت‌ها وجود دارد و سقف حمایت از ۳۰ میلیون تومان به ۴۵ میلیون تومان رسید. دیدگاهی که در کمیته تخصصی در این خصوص وجود داشت، این بود حتی اگر تعداد حمایت‌ها کاهش یابد، اما حمایت از طرح‌ها موثرتر و با مبالغ بیشتر باشد، اثر بهتری را بر جریان علمی کشور  شاهد خواهیم بود.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران تصریح کرد: در بخش دوم از برنامه‌هایمان نیز که برنامه‌های هدفمند خاص هستند،  فعالیت‌هایی در حال افزوده شدن است.  با این رویکرد جهت گیری همکاری‌های علم و فناوری بین‌المللی را با کشورهای شرق گسترش می‌دهیم. به همین منظور اولین فراخوان مشترک با وزارت علم و فناوری چین منتشر شد و داوری حضوری طرح‌های ارسالی به این فراخوان در مراحل پایانی است. دومین فراخوان این حوزه نیز در قالب فراخوان صندوق راه ابریشم به تازگی منتشر شده است. هر دوی این برنامه‌ها تعاملات حوزه علم و فناوری با کشور چین را توسعه می‌دهد. همچنین به زودی فراخوان مشترکی با کشور روسیه منتشر می‌شود.

افتخاری، توسعه علوم پایه و انسانی را از برنامه‌های هدفمند دیگر صندوق دانست که با تاکید بر توانمندسازی پژوهشگران جوان در حال پیگیری است و می‌توان به برنامه‌هایی همچون پیشتازان و میثاق اشاره کرد که به‌زودی برای استفاده پژوهشگران اعلام خواهند شد. برنامه‌هایی نیز برای توسعه همکاری پژوهشگران جوان با شرکت‌های دانش‌بنیان به‌زودی عملیاتی می‌شود. همچنین در حوزه ترویج و توانمندسازی نیز برنامه‌هایی داریم و در این زمینه معاونت ترویج علم و فناوری صندوق فعال شده است. این معاونت برنامه‌های متعددی برای این حوزه دارد تا شاهد فرهنگ‌سازی مناسب در جامعه باشیم.

اولین فراخوان سال ۹۸صندوق منتشر شد
به اطلاع پژوهشگران و فناوران کشور می رساند در راستای حمایت متوازن از تحقیقات و کمک به تولید دانش و فناوری، سری جدید فراخوان های طرح های پژوهشی، پسا دکتری و رساله دکتری از تاریخ ۱ مرداد ماه سال ۹۸ مطابق با جدول شماره ۱ فعال می شود.فراخوان حمایت های سه گانه صندوق: فراخوان سوم طرح های پژوهشی، پسا دکتری و رساله دکتری از نیمه دوم سال ۹۸ مطابق جدول شماره ۲ منتشر خواهد شد. این جدول، برنامه زمانی حمایت های سالیانه صندوق را در بر دارد.شایان ذکر است فراخوان دوم در سال ۹۸  استثنائا بر اساس جدول شماره ۱ منتشر شده و از سال آتی کلیه فراخوان ها مطابق با جدول شماره ۲ منتشر خواهد شد.قابل توجه متقاضیان پسا دکتری: با توجه به مصوبه کمیته تخصصی صندوق مبنی بر افزایش سقف حمایت از پروژه پسا دکتری تا میزان ۸۰ درصد حقوق استادیار پایه ۱، امکان ثبت درخواست پسا دکتری در ذیل کارگروه مربوطه از نیمه دوم مرداد ماه فراهم می گردد.قابل توجه متقاضیان حمایت از رساله دکتری:ششمین فراخوان حمایت از رساله های دکتری مطابق آیین نامه و خبر منتشر شده ازتاریخ ۳۱ تیرماه ۹۸ لغایت ۱۵ مهرماه ۹۸ برقرار می باشد.جدول شماره ۱جدول شماره ۲
در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت های علمی داخل کشور؛


ششمین فراخوان حمایت از رساله های دکتری

به اطلاع کلیه دانشجویان مقطع دکتری می رساند صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (بنیاد ملی علم ایران) در چارچوب سیاست های راهبردی پژوهش و فناوری نظام،کمک به هدایت رساله های دکتری به سمت نیاز های اساسی پژوهشی و فناوری کشور، گسترش مرزهای دانش و استفاده حداکثری از ظرفیت های بالقوه کشور از تاریخ ۳۱ تیر ماه لغایت ۱۵ مهرماه سال جاری حمایت از رساله های دکتری طبق آیین نامهمنتشر شده ثبت نام به عمل می آورد.
خواهشمند است متقاضیان دریافت این حمایت، پس از مطالعه دقیق آیین نامه،  طرح های خود را در سامانه طرح های پژوهشی ثبت نمایند. (پس از ورود به سامانه به بخش ارسال تقاضای جدید مراجعه کرده و صرفا رساله های دکتری را انتخاب نمایید)
تذکر۱: طرح می بایست به نام استاد راهنما در سامانه ثبت شود.دقت شود به طرح هایی که از طریق پروفایل استاد ارسال نشود ترتیب اثر داده نخواهد شد.
تذکر۲: قبل از ارسال تقاضا از طریق پروفایل استاد راهنما، دانشجو موظف است که پروفایلی به نام خود در سامانه ایجاد نماید.
نکات مهم:
از تاریخ دفاع از موضوع رساله دکتری تا تاریخ ثبت نام در سامانه بیش از ۱ساله نگذشته باشد.
از آغاز دوره تحصیل در مقطع دکتری تا زمان ثبت نام نباید بیش از ۳ سال تحصیلی گذشته باشد.
اساتید راهنما صرفا مجاز به ارسال یک طرح رساله دکتری خواهند بود.
طرح هایی که به صورت کامل در سامانه بارگذاری شده باشند مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
در اختیار داشتن شماره طرح (دریافت شده از سامانه صندوق) برای پیگیری وضعیت طرح الزامی است.
بررسی طرح های ارسال شده پس از پایان مهلت فراخوان صورت گرفته و نتایج نهایی نیز پس از تصویب در کمیته تخصصی صندوق اعلام خواهد شد.
خواهشمند است در صورت بروز هر گونه مشکل در فرآیند ثبت نام صرفا با دبیر کارگروه مربوطه تماس حاصل نمائید.
 
#

اشتراک این خبر در :