دانشگاهیان دانشگاه شیراز در قالب طرح اراسموس پلاس به اروپا اعزام می‌شوند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه شیراز گفت: شیوه‌نامه ای برای اعزام دانشگاهیان به اروپا طی برنامه آموزشی اراسموس پلاس(+Erasmus) تنظیم شده است.

محمدصابر خاقانی‌نژاد با بیان اینکه اراسموس پلاس برنامه‌ای آموزشی و پژوهشی تحت حمایت اتحادیه اروپا است افزود: در این برنامه، دانشگاه‌های اروپایی از اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان امور بین‌الملل دانشگاه‌های طرف قرارداد خارج از اتحادیه اروپا، میزبانی می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه اتحادیه اروپا بودجه این برنامه را به دانشگاه‌ها پرداخت می‌کند، تصریح کرد: این هزینه پس از ورود به دانشگاه مقصد در اختیار میهمانان قرار می‌گیرد و هزینه‌های یک نیمسال حضور دانشجو در یکی از دانشگاه‌های اروپایی توسط دانشگاه میزبان پرداخت خواهد شد.

رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه شیراز گفت: شرط برخورداری از بورسیه حداقل معدل۱۷، نداشتن مشروطی در کارنامه آموزشی، داشتن مدرک زبان قابل قبول شامل IELTS، TOEFL، MSRT و ارائه رزومه پژوهشی است.

خاقانی‌نژاد ادامه داد: مدت‌زمان این برنامه برای اعضای هیات علمی و عوامل اجرایی امور بین‌الملل یک هفته و برای دانشجویان یک نیمسال تحصیلی است.

وی اظهارداشت: شرایط افراد متقاضی استفاده از این بورسیه در شورای توسعه بین‌الملل دانشگاه شیراز به تصویب رسیده است و به دانشکد‌های مختلف ابلاغ شده است.

اراسموس پلاس چیست؟
اراسموس پلاس برنامه بورس آموزشی تحت حمایت اتحادیه اروپاست که با هدف سازمان دهی تبادل دانشجو بین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اروپا و سایر نقاط جهان راه اندازی شده است.

شما می‌توانید با تحصیل در خارج از کشور از طریق برنامه اراسموس پلاس مهارت‌های ارتباطی، زبانی و بین فرهنگی خویش را تقویت نموده و با گسترش مهارت خویش با موفقیت وارد بازار کار آینده شوید. طی این برنامه دانشجویان می‌توانند در دوره‌های کوتاه مدت در دانشگاه‌های اروپایی تحصیل کنند و از مزایا و امکانات آن‌ها بهره مند گردند.

مدت دوره
فرصت تحصیل در خارج از کشور در چارچوب این برنامه می‌تواند حداقل ۳ ماه (یا یک نیمسال تحصیلی) وحداکثر ۱۲ ماه (یا دو نیمسال تحصیلی) باشد.

شرایط عمومی
نخستین شرط استفاده از برنامه اراسموس پلاس ثبت نام در یکی از مراکز آموزش عالی در دوره‌ای است که منجر به مدرک تحصیلی گردد. برای دانشگاه تهران این دوره محدود به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری خواهد بود.

دانشگاه مبدأ و مقصد شما بایستی قبلاً تفاهم همکاری و قرارداد تبادل دانشجویی اراسموس پلاس را امضا کرده باشند. فهرست دانشگاه‌های طرف قرارداد با دانشگاه تهران اینجا اطلاع‌رسانی شده است.

لازم به ذکر است علاوه بر قراردادهای کلی که در این بخش معرفی شده‌اند، پردیس‌ها و دانشکده‌ها نیز خود قراردادهایی تخصصی در چارچوب این برنامه امضاء نموده‌اند که برای آگاهی از این فرصت‌ها می‌توانید به مشاور بین الملل پردیس یا دانشکده خود مراجعه نمایید.

شرایط اختصاصی

۱- کارشناسی ارشد

دانشجوی مشغول به تحصیل در دوره کارشناسی ارشد صرفاً در نیم سال سوم یا چهارم تحصیلی خود می‌تواند از این فرصت استفاده نماید.

۲- دکتری

دانشجوی متقاضی مشغول به تحصیل در دوره دکتری بایستی در زمان استفاده از بورسیه کوتاه مدت واجد شرایط ذیل باشد:

  • آزمون جامع را با موفقیت سپری کرده باشد؛
  • موضوع رساله ایشان تصویب شده باشد؛
  • دارای نمره زبان عمومی باشد؛
  • حداکثر مشغول به تحصیل در ترم هفتم باشد.


حمایت مالی
شما برای گذراندن این دوره‌های کوتاه مدت نه تنها هزینه‌ای نمی‌پردازید، بلکه می‌توانید کمک هزینه برای تأمین بلیط رفت و برگشت به کشور مقصد و همچنین هزینه‌های اقامت را دریافت کنید. میزان این کمک هزینه بستگی به هزینه‌های زندگی در کشور مقصد و همچنین فاصله بین دو کشور دارد.

نحوه ثبت‌نام
علاقه مندان می‌توانند با مراجعه به این بخش و بررسی فهرست دانشگاه‌های طرف قرارداد، در مهلت مقرر نسبت به تکمیل فرم و ثبت درخواست بورسیه برای استفاده از این برنامه داوطلب شوند. سپس کلیه تقاضاها در وقت مقرر در کمیته تخصصی معاونت بین‌الملل دانشگاه مورد بررسی قرار گرفته و پذیرفته‌شدگان نهایی برای استفاده از این فرصت معرفی می‌شوند.

 
#

اشتراک این خبر در :