«هدیه» و «پذیرایی» درحالی رکن‌های نانوشته جلسات دفاع از پایان‌نامه‌ شده‌اند که صدای اعتراض آحاد جامعه را در پی داشته است. خبری که پیش از این نیز در جامعه درز کرده بود و جامعه دانشگاهی و سایر اقشار فرهیخته مخالفت خود را نسبت به این بدعت نشان داده‌اند.

به گزارش خبرنگار حوزه پایان‌‌نامه گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، خبر هدیه‌های یادگاری دانشجویان به اساتید در جلسات دفاع از پایان‌نامه به بیرون از دانشگاه عکس العمل‌های متفاوت مواجه شد و اعتراض آحاد جامعه را در پی داشته است. خبری که پیش از این نیز در جامعه درز کرده بود و مردم مخالفت خود را نشان داده‌اند.

یک کتاب‌فروش که نخواست نامش فاش شود در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا  با بیان اینکه بسیاری از دانشجویان برای تهیه کتاب‌های نفیس برای پیش‌کشی به اساتید داور، راهنما و مشاور پایان‌نامه خود به این کتاب‌فروشی مراجعه می‌کنند؛ اظهار کرد: متأسفانه امروزه هدیه‌های غیرمتعارف دانشجویان به اساتید داور مشاور و راهنما در جلسه دفاع از پایان‌نامه باب شده است که به شخصه با آن مخالف هستم. اساتید داور، راهنما و مشاور هر پایان‌نامه هزینه‌های آن را از دانشگاه اخذ می‌کنند؛ هدیه دانشجویان به این اساتید کار نادرست و ناشایستی است و منجر به بدعادت شدن و پرتوقع کردن اساتید می‌شود.

وی افزود: یکی از دانشجویان هدیه‌ای شایسته به استاد می‌دهد، اما دانشجویی دیگر به علت مشکلات مالی یا عدم تمایل شخصی تن به این کار نمی‌دهد و استاد در جلسه دفاع این موضوع را مطرح می‌کند که یکی از دانشجویان در خصوص پذیرایی همچون کاری را کرده است چرا شما این کار را نکرده‌اید!

این کتاب‌فروش تصریح کرد: باید برای استادی که به دنبال پذیرایی در جلسه دفاع است، تأسف خورد؛ بعضی از دانشجویان خود راغب هستند که در مقابل زحمتی که استاد راهنما و مشاور برای پایان‌نامه وی کشیده‌اند، هدیه تهیه کند، درصورتی‌که این استاد وظیفه خود را انجام داده است. هرچند بسیاری از این اساتید حتی پایان‌نامه‌های دانشجویان را نمی‌خوانند و تنها به درج مسائل مدنظر خود در پایان‌نامه پافشاری دارند.

این کتاب‌فروش که خود یکی از اساتید دانشگاه‌های غیردولتی است، گفت: برای انتشار مقاله خود به یکی از مجلات مراجعه کردم، آن مجله از انتشار مقاله من خودداری کرد، موضوع را با استاد راهنمای خود مطرح کردم، ایشان گفتند: «نام من را در ابتدای این مقاله بیاور». پس‌ از آن برای انتشار این مقاله مجدد به همان مجله مراجعه کردم و متصدیان آن مجله با دیدن نام استاد از انتشار مقاله استقبال کردند! درصورتی‌که پیش‌ از این نیز برای انتشار این مقاله به آن مجله مراجعه کرده بودم و تنها در مراجعه مجدد نام استاد را به این مقاله اضافه کردم!

وی با بیان اینکه استادی که برای نوشتن این مقاله کوچک‌ترین زحمتی به خود نداده بود، می‌تواند در ارزیابی هیأت علمی از آن استفاده کند، گفت: دانشجویان تنها پله ترقی اساتید هستند، فرهنگ پذیرایی در جلسه دفاع از پایان‌نامه یک فرهنگ نادرست است که متأسفانه در جامعه کنونی کشورمان دارای جایگاه است و تمامی دانشگاه‌ها نیز به این امر مبتلا هستند. این فرهنگ نادرست در دانشگاه‌های غیردولتی شدت بیشتری دارد.

این کتاب‌فروش اذعان کرد: در بحث هدیه به اساتید در جلسات دفاع برخی از دانشجویان به‌خوبی کارکردند اما ناچار هستند برای گرفتن نمره پذیرایی مجللی در جلسه دفاع از پایان نامه خود کنند، همچنین بعضی دیگر از دانشجویان برای قدردانی دست به هم‌چین کاری می‌زنند؛ من به‌عنوان یک فروشنده که دانشجویان به آن مراجعه می‌کنند تا جایی که بتوانم آن‌ها را قانع می‌کنم که کار اشتباهی انجام می‌دهند زیرا آن استاد هزینه زحمت خود را از دانشگاه دریافت می‌کند.

وی عنوان کرد: چهار ماه آذر، دی، اردیبهشت و خرداد ایامی است که جلسات دفاع از پایان‌نامه در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. بیشترین زمان مراجعه برای خرید هدیه دانشجویان برای اساتید راهنما مشاور و داور است. سال گذشته یک دانشجو حداقل برای هر یک از اساتید ۱۵۰ هزار تومان هزینه کرد، اگر حداقل برای سه تا از اساتید حاضر در جلسه دفاع خود کمترین هدیه را بگیرد؛ هر دانشجو ۴۵۰ هزار تومان هدیه تهیه می‌کند که با هزینه‌های پذیرایی نزدیک به یک‌میلیون تومان تنها هزینه پذیرایی و هدیه اساتید حاضر در جلسه دفاع می‌شود که این هزینه‌ها تنها از چشم هم‌چشمی ما بین دانشجویان نشأت می‌گیرد.

این کتاب‌فروش با اشاره به بخشنامه وزارت علوم در خصوص پذیرایی در جلسه دفاع اظهار کرد: این بخشنامه باعث تمسخر است؛ زیرا براساس این بخشنامه پذیرایی پس از جلسه دفاع مانعی ندارد، این در حالی است که پیش‌ از این نیز پذیرایی پس از جلسه دفاع صورت می‌گرفت. زمانی که دانشجو در حال ارائه پایان‌نامه خود است و اساتید داور در حال بررسی و ایرادگیری از آن هستند همچنین اساتید و مشاور و راهنما نیز از پایان‌نامه دانشجویی دفاع می‌کنند هیچ عقل سلیمی پذیرایی نمی‌کند!

وی گفت: اساتید باید مناعت طبع داشته باشند و به دانشجویان بگویند که پایان‌نامه و مبحث علمی آن برای ما مطرح است و پذیرایی در جلسه دفاع معنا و مفهومی ندارد. جلسه دفاع از پایان‌نامه یک محیط علمی است و در شأن دانشگاه نیست که دانشجویان در این جلسه به پذیرایی بپردازند.

این کتاب‌فروش ادامه داد: دانشجویان می‌توانند پس از جلسه دفاع دوستان خود را به این مناسبت به یک آبمیوه مهمان کند اما اینکه پذیرایی در جلسه دفاع صورت بگیرد معنا و مفهومی ندارد و این مسائل شأن اساتید کشورمان را پایین آورده است این‌که بیان شود نمره پایان‌نامه منوط به شیوه پذیرایی دانشجو در جلسه دفاع است دانشگاه و اساتید را زیر سؤال برده است.

وی با تأکید بر اینکه جلسات دفاع از پایان‌نامه مهمانی نیست که با پذیرایی مورد ارزیابی قرار بگیرد؛ بیان کرد: زمانی که این موضوع را با اساتید مطرح کنید هیچ‌یک این موضوع را به گردن نمی‌گیرند و می‌گویند دانشجویان خود دست به هم‌چین کارهایی می‌زنند درحالی‌که اگر خواسته اساتید نباشد دانشجویان در جلسات دفاع چندین میلیون تومان برای پذیرایی هزینه نمی‌کنند.

حاشیه مقدم بر اصل جلسه دفاع پایان‌نامه

پذیرایی جلسات دفاع از پایان‌نامه دانشجویان از رقابت نادرست بین آن‌ها شکل‌گرفته که منجر به بدعادت شدن برخی از اساتید دانشگاهی شده است. اکنون بسیاری از افراد پذیرایی در جلسه دفاع را در کسب نمره پایان‌نامه همانند مقاله سهیم می‌دانند!

بسیاری از دانشجویان نیز برای پایان‌نامه ضعیفی که ارائه داده‌اند یا نداشتن اعتمادبه‌نفس برای ارائه پایان‌نامه به تهیه هدیه برای اساتید راهنما، مشاور و داور پناه آورده‌اند که دانشجویان پرتلاش را نیز با ترویج این فرهنگ نادرست متضرر کرده‌اند. جلسه پایان‌نامه نیز همانند دیگر مسائل اجتماعی نیازمند فرهنگ‌سازی است تا جایگاه والای استاد و دانشجو با چالش‌های این‌چنینی مواجه نشود.

ابلاغ چند بخش‌نامه نمی‌تواند فرهنگ نادرستی که شیوع پیداکرده است را اصلاح کند. شاید برگزاری کلاس‌های  اخلاقی برای اساتید یا یادآوری وظایف دانشجویان و اساتید در اصلاح این رویه بی‌تأثیر نباشد اما جلسات دفاع از پایان‌نامه دانشجویان نیازمند قوانین منسجم‌تری است. از طرفی یادگاری‌ دانشجویان به اساتید در جلسات دفاع از پایان‌نامه باید جایگاه علمی دانشجویان و سخت‌کوشی آن‌ها باشد نه هدیه‌های نفیسی که دانشجو تنها تهیه کننده آن است!

 
#

اشتراک این خبر در :